Османи за протестот во Атина: Tреба да останeме мирни и истрајни во изнаоѓање решение


2 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите што се одржаа вчера во Атина, оцени дека се дел од јавната политичка дебата која се одвива во различни форми и демократски загарантирано право ако се мирни и ненасилни, но оти тоа не треба да влијае на проецот за решавање на прашањето за името. – Меѓутоа, исто така, не треба да се потцени и големиот број луѓе кои поддржуваат изнаоѓање решенија и се против тој начин на изразување на незадоволство. Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади кои се определени да најдат решение. Тие треба да останат мирни и истрајни во изнаоѓање на решението , независно од предизвиците со кои ќе се соочиме на патот. Сега е време на носење праведни одлуки, а не лесни одлуки-рече Османи.
| | веќе видена | слични

Како протестите што се одржаа изминатиот викенд кај нашиот јужниот сосед и најавите за евентуални нови такви собири на југот може да влијаат врз процесот на разговори меѓу двете земји за надминување на спорот со Грција и да го попречи наоѓањето евентуално решение, кое се најавува од страна на двете држави. Некои од домашните познавачи на состојбите сметаат дека протестите во Грција нема да влијаат врз преговарачкиот процес што во моментов се одвива со забрзано темпо. Слично како стручната јавност смета и вицепремиерот Бујар Османи, кој по последниот масовен собир во Атина изјави дека процесот на решавање на спорот нема да биде нарушен.- Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади што се определени да најдат решение. Тие треба да останат мирни и истрајни во наоѓање на решението, независно од предизвиците со кои ќе се соочиме на патот. Сега е време на носење праведни одлуки, а не лесни одлуки - рече Османи.Според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владите на Македонија и Грција продолжуваат со напорите за решавање на долгогодишниот спор околу името и остануваат посветени на тој процесот и покрај бурните реакции во одредени кругови во Грција и по неделните протести во Атина. Македонската Влада побара достоинствено решавање на отворените прашања со Грција. - Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, изјавија за МИА од македонската Влада во врска со протестот во Атина. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите оцени дека тие се дел од јавната политичка дебата, но оти не треба да влијаат врз процесот за решавање на прашањето за името. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас нагласи дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција - ...
| | веќе видена | слични

Македонската Влада побара достоинствено решавање на отворените прашања со Грција. - Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, изјавија за МИА од македонската Влада во врска со протестот во Атина. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите оцени дека тие се дел од јавната политичка дебата, но оти не треба да влијаат врз процесот за решавање на прашањето за името. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас нагласи дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција - Грчката Влада нема намера да ја менува надворешната политика. Надворешната политика не се води со митинзи и владиниот план останува во сила, изјави претставник на Владата на Ципрас. И шефот на дипломатијата Никос Коѕијас соопшти дека ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, велат од македонската Влада по протестот во Атина.Важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција, вели грчкиот премиер Ципрас.„Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион. Владата на РМ ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји“, вели во изјавата за МКД.мк Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата на Република Македонија.Од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас велат дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција.„Грчката Влада нема намера да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Продолжувам, со мирна совест и одговорност, да преговарам за доброто на татковината“, напиша грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на Твитер. Претходно грчкиот премиер Ципрас изјави дека протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ од Нова демократија. Грчкиот министер за одбрана Каменос, кој од првиот момент го поддржа протестот, излезе пак со поинаков став. И тој на Твитер напиша дека „собирот бил душата на Грците“. Македонскиот вицепремиер Бујар Османи пак вели дека протестите не треба да ги обесхрабуваат преговорите меѓу Скопје и Атина. „Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади кои што се определни да најдат решение. Тие треба да останат мирни, истрајни во изнаоѓање на решението, независно од предизвиците со кои ќе се соочиме на патот. Сега е време на носење на праведни одлуки, а не на лесни одлуки“, изјави Османи. Поранешниот премиер и шеф ...
| | веќе видена | слични

Протестите против употребата на името Македонија во решението за името кои вчера се одржаа во Атина, не го сменија мислењето на грчката влада за преговорите. „Продолжувам, со мирна совест и одговорност, да преговарам за доброто на татковината“, напиша грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на Твитер. Претходно грчкиот премиер Ципрас изјави дека протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ од Нова демократија. Грчкиот министер за одбрана Каменос, кој од првиот момент го поддржа протестот, излезе пак со поинаков став. И тој на Твитер напиша дека „собирот бил душата на Грците“. Македонскиот вицепремиер Бујар Османи пак вели дека протестите не треба да ги обесхрабуваат преговорите меѓу Скопје и Атина. „Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади кои што се определни да најдат решение. Тие треба да останат мирни, истрајни во изнаоѓање на решението, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам з а доброто на татковината“ напиша на Твитер шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по вчерашните протести во Атина. Со ова тој потврди дека грчката влада нема под влијание на демонстрациите да го менува курсот на надворешната политика особено кон прашањето за името. И кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас преку писмено соопштение порача дека владиниот план за постигнување компромис останува на сила и дека е патриотска должност да се затвори овој спор. „Земјотресот и милионите демонстранти кои си ги замислуваа организаторите и Андонис Самарас и Кирјакос Мицотакис останаа само желба. Мнозинството грчки граѓани кои останаа пред телевизорите, без оглед на нивното мислење, се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција“ соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Но поинаков став за вчерашните демонстрации има министерот за одбрана во владата на Ципрас кој и до сега ја држеше најтврдата позиција ...
| | веќе видена | слични

Македонската и грчката Влада одлучни – вчерашните масовни демонстрации во Атина нема да влијаат во решавање на спорот со името. Македонската и грчката Влада одлучни – вчерашните масовни демонстрации во Атина нема да влијаат во решавање на спорот со името. Иако пораките кои вчера демонстрантите ги упатија од плоштадот Синтагма беа јасни, сепак нема да го сменат водењето на надворешната политика на Македонија и Грција. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на вчерашниот собир во Атина изјави дека надворешната политика не се води со митинзи а владиниот план останува во сила. - Протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ од Нова демократија, кажа Ципрас. Вчера на едно место собра андарти, активни војници, офицери, свештеници, неонацисти, спартанци, па дури и монахињи и мигранти под националистички знамиња и со грчка национална свест, сите со иста цел – против името Македонија. По протестот на ...
| | веќе видена | слични

- Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион, наведуваат од Владата. Македонската Влада, посочуваат, ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи за протестот во Атина: Tреба да останeме мирни и истрајни во изнаоѓање решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: