Свет - Словенците сакаат спојување со Австрија

Речиси една половина од Словенците се подготвени да се приклучат кон друга држава, а за да имаат подобар живот најмногу би сакале тоа да биде Австрија или Швајцарија, покажуваат резултатите од истражувањето кое го спроведе Институтот „Медијана“, објавено на словенечката државна телевизија. Поради подобар живот 36,4 проценти од Словенците веднаш би се преселиле во странство. Секој втор млад човек и секој трет интелектуалец изразиле желба да си одат од земјата. Од тие што се подготвени да ја напуштат Словенија, дури 60 проценти би земале и друго државјанство, а една третина од анкетираните би се откажале од словенечкиот пасош. Речиси 72 процента од Словенците одговориле дека чувството за припадност на државата не е толку високо колку што беше при прогласувањето независност.
| | веќе видена | слични

Останато

На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоци продолжува судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 ...
сите 264 | | | веќе видена

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 114 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 74 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Словенците сакаат спојување со Австрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: