Свет - Словенците сакаат спојување со Австрија

Речиси една половина од Словенците се подготвени да се приклучат кон друга држава, а за да имаат подобар живот најмногу би сакале тоа да биде Австрија или Швајцарија, покажуваат резултатите од истражувањето кое го спроведе Институтот „Медијана“, објавено на словенечката државна телевизија. Поради подобар живот 36,4 проценти од Словенците веднаш би се преселиле во странство. Секој втор млад човек и секој трет интелектуалец изразиле желба да си одат од земјата. Од тие што се подготвени да ја напуштат Словенија, дури 60 проценти би земале и друго државјанство, а една третина од анкетираните би се откажале од словенечкиот пасош. Речиси 72 процента од Словенците одговориле дека чувството за припадност на државата не е толку високо колку што беше при прогласувањето независност.
| | веќе видена | слични

Останато

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 249 | | | веќе видена

Нема одложување на почетокот на второто полугодие од учебната 2018/2019 година. Ова е еден од заклучоците кои денеска ги донесе Комисијата за заразни болести ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Словенците сакаат спојување со Австрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: