Свет - Пресуда за предавникот на руските шпиони

Воениот суд во Москва вчера поранешниот разузнавач Александар Потејев го прогласи за виновен за велепредавство бидејќи ги издал имињата на 10 руски агенти, кои минатата година беа уапсени во САД. Воениот обвинител минатата недела побара казна затвор во траење од 25 години за полковникот Потејев, кој побегна од земјата. Според рускиот суд, Потејев како заменик-шеф на одделението за САД во СВР имал директен пристап до информациите за сите агенти што се наоѓале на терен. Внатрешната контрола во самата разузнавачка служба минатиот ноември откри предавство од страна на високиот претставник, со кое по апсењето на десетте руски шпиони во САД е нанесена голема штета на угледот на Москва. По оваа афера, тајните агенти беа вратени во Москва во размената на шпиони, која потсетува на размените извршувани за време на Студената војна. Една од нив е атрактивната црвенокоса Ана Чепемен, која сега е членка на владејачката партија Единствена Русија. Како што известуваат руските медиуми, Потејев побегнал од земјата спроти ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Пресуда за предавникот на руските шпиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: