Свет - Патот до дебелиот грчки долг

Дури во најжешките летни денови атинското метро е место за уживање. Тоа е климатизирано, со плазма-телевизори што ги забавуваат патниците додека ги чекаат возовите. Но, Грците имаат уште еден бонус во ова ремек-дело од брзиот транспортен систем – тој е слободен за пете милиони жители на грчката престолнина Атина. Без пречки со кои може да се спречи слободен влез или излез во големата подземна мрежа, од добрите граѓани на Атина се бара да ги заверат своите билети на „чесните“ машини пред да се качат во возовите. Ретко кој се заморува да купи билет или да го отпечати билетот. Возењето без билет веќе е дел од грчкото секојдневие, а него го практикуваат од сопственикот на најмалата продавница до најмоќните луѓе од бизнисот и од политиката. Како што не плаќаат за превозот во метрото, Грците не дадоа ниту цент за изградбата на модерната железница од 1,7 милијарда евра. Таа дојде како „ засладувач“ од Брисел за да и помогне на земјата да го растовари сообраќајниот метеж пред Олимписките игри во 2004 година. Но, ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Патот до дебелиот грчки долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: