Свет - Нова демократија пред ПАСОК

Главната опозициска партија во Грција, Нова демократија, е со предност од 1,4 процент пред владејачката ПАСОК, покажуваат резултатите од последната анкета на агенцијата „Марк“. Според анкетата, Нова демократија има доверба од 24,1 проценти од избирачите, по што следува ПАСОК со 20 проценти, додека Грчката комунистичка партија од 7,5 проценти. Ваквите резултати доаѓаат во пресрет на гласањето на новите мерки за штедење, со кои ќе бидат воведени нови даноци, кастрења на јавната потрошувачка и со кои е предвидена приватизација на државните претпријатија. ЕУ и упати порака на Грција дека мерките ќе мора да бидат изгласани доколку сака да ја добие следната рата од кредитот што и беше доделен за да избегне банкрот. Според анкетата, мнозинството граѓани (68 проценти) се против предвремени избори, додека 22,7 проценти сметаат дека програмата не треба да се прифаќа дури и државата да оди во банкрот. Освен тоа, 60,3 проценти одобруваат консензус, додека 65,7 проценти не веруваат дека новиот состав на Владата ќе води ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Нова демократија пред ПАСОК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: