Министрите на НАТО одобрија пакет реформи

2 копии

Министрите од државите членки на НАТО во средата одобрија група реформи кои значат затворање на некои од 11-те бази на Алијансата во Европа, се наведува во соопштението на НАТО Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен изјави дека затворањата на базите и рационализацијата на агенциите кои управуваат со некои сектори, како што е копнениот надѕор и стратешкиот воздушен мост ќе го направат НАТО „пофлексибилен и попристапен“. „Некои од центрите ќе бидат затворени. Други ќе бидат преместени или ќе имаат изменета улога“, се наведува во соопштението на Расмунсен што го цитира Reuters , но во кое не се наведуваат детали за базите кои се предвидени за затворање. И други високи функционери на НАТО одбија да дадат детали, но велат дека реформите што ги предложи Расмунсен имаат цела да го намалат бројот на големите бази на НАТО од 11 на седум, наведува агенцијата. Турција деновиве најави дека очекува НАТО да ја избере воздухопловната база во Измир за идно командно место на копнените сили на Алијансата, што ...
| | веќе видена | слични

НАТО ќе затвори четири бази во Европа како дел од пакет-реформите што завчера беа одобрени на состанокот на министрите за одбрана од алијансата во Брисел. На тој начин, алијансата ќе го намали бројот на воените бази од 11 на седум, пренесува светскиот печат. Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен, изјави дека затворањата на базите и рационализацијата на агенциите што управуваат некои сектори, како што е копнениот надзор и стратегискиот воздушен мост, ќе го направат НАТО пофлексибилен и попристапен. - Некои од центрите ќе бидат затворени. Други ќе бидат преместени или ќе имаат изменета улога - истакна Расмусен. Тој не кажа за кои бази се работи. Алијансата во моментов има по два командни центра за копнени, воздухопловни и за морнарички сили и уште три центри на заедничките сили. Базите на копнените сили се наоѓаат во Германија и во Шпанија, воздухопловните во Турција и во Германија, морнаричките во Италија и во Британија, додека заеднички бази има во Португалија, Холандија и во Италија. Со ...
| | веќе видена | слични

НАТО го намалува бројот на бази во Европа од 11 на 7. Министрите за одбрана одобрија пакет реформи со кој дел ќе бидат затворени, а дел преместени или ќе ја сменат улогата. Како што објасни генералниот секретар Расмусен, ова ќе го направи НАТО поефикасно и попристапно. Турција очекува сојузниците да ја изберат воздушната база во Измир за идна команда на своите копнени сили, што би значело затворање на сегашните бази за копнени сили во Германија и Шпанија. НАТО до сега имаше по две команди за копнените, воздушните и поморските сили и уште три команди на здружените сили. Двојните бази се голем товар за Алијансата, во услови на светска економска криза, а освен тоа, ќе го намалува и бројот на агенциите.
| | веќе видена | слични

Министрите на НАТО одобриле затворање на четири од 11-те бази на Алијансата во Европа, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес. Главниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен рекол дека тие затворања и рационализација на агенциите кои управуваат во подрачја како што се копнена контрола и стратешки воздушни мостови ја направиле Алијансата “по флексибилна и подостапна“. “Некои од седиштата ќе бидат затворени. Други пак ќе бидат преселени или ќе им биде променета улогата“, рекол Расмусен, без да открие кои ќе бидат базите кои ќе бидат затворени. Официјални претставници на НАТО исто така не сакале да откриваат детали, но реформите кои ги предложил Расмусен имаат за цел да го намалат големиот број на базите на НАТО од 11 на седум. Турција оваа недела објавила дека очекува НАТО да ја одбере воздушната база во Измир за идна команда на своите копнени сили, што би значело затворање на сегашната база на копнените сили во Германија и Шпанија. НАТО за сега има по две команди за своите копнени, воздушни и поморски ...
| | веќе видена | слични

Министрите на земјите членки на НАТО ги одобрија реформите кои предвидуваат затворање на 4 бази на Алијансата во Европа. Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека затворањето на базите и рационализацијата ќе ја направат Алијансата пофлексибилна и попристапна. Реформите кои ги предложи Расмусен имаат за цел бројот на големите НАТО бази да се намали од 11 на 7. Алијансата има копнени бази во Германија и Шпанија, воздухопловни во Турција и Германија, морски во Италија и Англија и бази на заедничките сили во Португалија, Холандија и Италија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министрите на НАТО одобрија пакет реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: