НАТО го презема небото над Либија

Воениот сојуз НАТО се согласи да ја преземе од САД одговорноста за спроведување на „зоната за забранет лет“ над Либија. Префрлањето на одговорноста може да се случи и викендов. Генералниот секретар Андерс Фог Расмусен вели дека засега мандатот на Алијансата нема да се прошири. Тој сепак рече дека одлуката за преземање на зоната била едногласна а се приклучила дури и Турција која претходно изрази сомнеж за нападите врз Либија. Посебна операција, предводена од САД, Британија и Франција, ќе биде одговорна за заштита на цивилите. Во меѓувреме, американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Обединетите арапски емирати ќе се вклучат во операцијата за спроведување на зоната. Вашингтон претходно се согласи да го води спроведувањето на резолуцијата на ОН, но стави јасно до знаење дека сака само ограничена улога и ќе ја префрли одговорноста што е можно побрзо. Резолуцијата ја овластува меѓународната заедница да ги употреби сите неопходни средства за ...
| | веќе видена | слични

НАТО за неколку дена треба да ја преземе командата врз операцијата во Либија, пренесува „Би-Би-Си“. Генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен изјави дека е постигната принципиелна согласност алијансата да ја преземе задачата за надгледување на зоната за забранети летови над Либија, која досега ја извршуваа Франција, Британија и САД. - Ние дејствуваме како дел од меѓународните напори да се заштитат цивилите од нападите на режимот на Гадафи. Сите партнери на НАТО се обврзаа да се придржуваат кон одредбите на резолуцијата на ОН за Либија. Затоа решивме да ја преземеме одговорноста за зоната за забранети летови – рече Расмусен. Генералниот секретар додаде дека независно од НАТО, западните сојузници би можеле и натаму да изведуваат воени напади во Либија, доколку сметаат дека се неопходни. Во наредните денови ќе се разговара и за тоа дали треба да се прошири одговорноста на НАТО. Ваквата одлука следува по серија неуспешни состаноци минатата недела. Аналитичарите велат дека европските партнери ...
| | веќе видена | слични

БРИСЕЛ, ТРИПОЛИ - Земјите-членки на НАТО во четвртокот постигнаа согласност да ја спроведат зоната на забранети летови над Либија за да заштитат цивили од силите на Моамер Гадафи, но не успеаја да се согласат околу преземање целосна команда врз сите воени операции во северноафриканската држава. Генералниот секретар Андерс фог Расмусен им кажа на новинарите дека по четири дена исцрпувачки преговори, мандатот на воената алијанса предводена од САД не се прошири над спроведување на ембаргото за оружје и зоната на забранети летови, иако НАТО може да реагира во самоодбрана. Турскиот министер за надворешни работи претходно изјави дека НАТО ќе ја преземе командата од САД на сите воени операции на коалицијата во Либија. На прашањето дали НАТО е во состојба да напаѓа копнени сили или да презема акции против Гадафи, Расмунсен изјави: „Моментално таму ќе има и операција на коалициските сили и операција на НАТО“. Претходно турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, пред новинарите изјави: „Операцијата ...
| | веќе видена | слични

Алијансата ќе ја спроведува забраната за летови, а допрва ќе одлучува дали ќе ја преземе целосната команда врз сите воени операции во Либија. НАТО засега ќе може да гаѓа цели само восамоодбрана Државите-членки на НАТО се договорија Алијансата да ја преземе контролата врз зоната за забрането летање над Либија, но не постигнаа согласност за можноста сојузот целосно да командува со сите воени операции за заштита на цивилите од силите на Моамер Гадафи. НАТО очекува интервенцијата да трае три месеци. - Во моментов имаме операција на коалициските сили и операција на НАТО - изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен, нагласувајќи дека актуелниот мандат на Алијансата се однесува на спроведувањето на зоната за забрането летање и на ембаргото за оружје. Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини посочи оти НАТО ќе ја преземе контролата врз зоната за забрането летање утре или задутре. Истовремено, претставници на сојузот најавија оти очекуваат утре да биде донесена одлука за проширување на ...
| | веќе видена | слични

Државите од Европската унија уште дебатираат за редоследот на дејствијата: воздушни удари - копнена операција - хуманитарна мисија Европската унија ја завршува разработката на широка програма за хуманитарна помош за Либија која ќе почне штом ќе се добие одобрение од ОН. Престојната хуманитарна операција има за цел помош на бегалците и на либискиот народ. Според европски медиуми кои имале увид во одредбите за операцијата, во неа е вклучена оружена компонента" за заштита на персоналот ако биде под закана од непријателски формации или групи. Во ЕУ имало и несогласување во врска со операцијата. Дел од државите сметаат дека за исполнување на целта неопходно е во Либија да се преземе голема копнена операција. Истовремено, повеќе држави од ЕУ сметаат дека хуманитарната мисија може да почне по завршувањето на воздушните удари на меѓународните сили, пренесува МИА. Во меѓувреме, НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија. Ова го ...
| | веќе видена | слични

Канадскиот генерал Шарл Бушар ќе командува со операцијата на спроведување на зоната за забранети летови над Либија, за која ќе биде задолжено НАТО, изјави денеска канадскиот министер за одбрана Питер Мекеј. Бушар ќе управува со операцијата од командниот центар на здружената операција во Неапол, пренесоа американските медиуми. Операцијата ќе почне на почетокот на следната недела и ќе трае околку три месеци, а во неа ќе учествуваат повеќе десетици авиони од земјите членки на Алијансата. Цел на операцијата е затворање на воздушниот простор за сите летови над Либија, освен за хуманитарните.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека со преземањето од страна на НАТО на командата на меѓународната воена операција врз Либија, Франција ќе биде ставена надвор од игра, што според него е многу позитивен развој на настаните. Ердоган го изјави тоа како одговор на новинарското прашање за ситуацијата во Либија, изразувајќи задоволство од преземањето од страна на НАТО на командата со операцијата. Воената интервенција на коалициските сили во Либија предизвика ново зголемување на тензиите во односите меѓу Париз и Анкара, кои се заладени поради отпорот на Турција за пристапување на Турција во ЕУ. За време на вчерашниот говор во Истанбул, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги критикиваше „западните пријатели“ кои си поигруваат со мислите на луѓето за операцијата во Либија и употребата на термините како „крстоносна војна“ што го отвора прашањето за нивните намери. Францускиот министер за внатрешни работи Клод Геан на почетокот на неделата изрази пофалби за претседателот Никола Саркози, кој според ...
| | веќе видена | слични

Иако САД и понатаму ќе носат одговорност за нападите врз копнените единици и други објекти во Либија, командата над забранетата зона за летови над Либија ќе ја преземе НАТО Алијансата „НАТО сега одлучи да ја спроведе зоната забранета за летови над Либија. Ја преземаме акцијата како дел од поширокиот меѓународен напор за заштита на цивилите од нападите на либискиот лидер Моамер Гадафи“, изјави Расмусен. Расмусен рече дека силите на НАТО, кои ќе го затворат воздушниот простор над Либија, ќе имаат и право на самоодбрана. Според Расмусен, додека НАТО го презема спроведувањето на зоната на летање, се разгледува дали да преземе „поширока одговорност, но таа одлука се уште не е донесена“. САД настојуваат Алијансата да преземе целосна контрола врз сите аспекти на воената операција, вклучително и заштитата на цивилното население во Либија. “Сите 28 земји ги овластија воените структури да разработат план, преку кој НАТО ќе ја преземе одговорноста и за дејствијата за заштита на цивилното население“, изјави Клинтон.
| | веќе видена | слични

НАТО и формално ја презема командата на меѓународните операции во Либија. Одлуката е донесена на синоќешната седница на Советот на алијансата во Брисел, на која беа надминати несогласувањата меѓу 28-те земји членки. НАТО сепак нема да ја има политичката координација. Таквата улога и во иднина ќе ја има троецот САД, Велика Британија и Франција - одлука што ќе им овозможи на арапските земји, што не се членки на сојузот, да учествуваат во донесувањето одлуки. По Катар, Обединетите Арапски Емирати станаа втората арапска земја, што со свои авиони ќе учествува во операцијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

НАТО ја презема командата со нападите врз Либија Северноатланскиот сојуз постигна договор да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија од САД. Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави синоќа дека САД се уште ќе носат одговорност за нападите врз копнените единици и други објекти во Либија. „Ја преземаме акцијата како дел од поширокиот меѓународен напор за заштита на цивилите од нападите на либискиот лидер Моамер Гадафи“, изјави Расмусен. Тој вели дека силите на НАТО, кои ќе го затворат воздушниот простор над Либија, ќе имаат и право на самоодбрана. Според високи извори од американската администрација, напредокот во преговорите во Брисел бил направен по конференциски разговор на државниот секретар Хилари Клинтон со шефовите на дипломатиите на Велика Британија, Франција и Турција. САД настојуваат НАТО да ја преземе целоснта контрола врз сите аспекти на воената операција, вклучително и заштитата на цивилното население во Либија. Воениот персонал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО го презема небото над Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: