Свет - Масакр во пивници во Нигерија

Исламистите во Нигерија завчера извршија серија бомбашки напади врз пивници во градот Маидугури, при што се убиени 25 луѓе, а 12 се ранети, соопштија локалните власти. Полицијата за овој напад ја обвини исламистичката милитантна група „Боко харам“, која на почетокот на овој месец изврши напад врз полициска станица. Според изјави на очевидци, нападите ги извршиле четворица мажи на мотоцикли. Тие со голема брзина поминале до летните бавчи во трите пивница и во секоја од нив фрлиле по една бомба, а потоа врз гостите отвориле оган од автоматско оружје. „Боко харам“, што на јазикот на локалното население значи „западното образование е сквернавење“, се залага да наметне екстремна форма на ислам, според која грев е се што е напредно и се што доаѓа од западот. Таа неодамна ја презеде одговорноста за низата напади во североисточна Нигерија. Повеќето од нападите беа спроведени во упориштето на групата во Мајдугури, 900 километри оддалечено од главниот град на Нигерија, Абуџи.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 352 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 288 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 339 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Масакр во пивници во Нигерија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: