Крвави судири во Загреб, 33 повредени

Најмалку 33 луѓе се повредени, а 60 се уапсени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата што завчера попладнето избија во центарот на Загреб, за време на протестите на хрватските бранители на плоштадот „Бан Јелачиќ“. До судирите дошло кога група на млади демонстранти, кои протестирале против прогонот на хрватските воени ветерани, се издвоиле од централниот плоштад во Загреб и се насочиле кон владата, каде што ги дочекале полициските сили и им го попречиле патот. Демонстрантите фрлале тули кон полицијата, која одговорила со солзавец и пендреци. Летале и петарди, а уништени се неколку излози. Демонстрантите бараат слобода за Тихомир Пурда, кој минатиот месец беше уапсен во БиХ на барање на српска потерница, која го обвинува за воени злосторства. На протестот, кој беше организиран од „Здружението на хрватските бранители 1990-1996“, остро беше осудувана политиката на хрватската влада, а беа носени и транспаренти против влезот на Хрватска во ЕУ. Хрватската влада го осуди насилството на протестите ...
| | веќе видена | слични

Неколку стотини демонстранти завчера се судрија со полицијата за време на антивладините протести во центарот на Загреб. Околу 500 млади, кои тргнаа кон седиштето на Владата, беа застанати од страна на полицијата, по што дојде до судир во кој имаше повредено демонстранти, новинари и полицајци, пренесува „Јутарњи лист“. Демонстрантите фрлаа тули врз полицијата, која, пак, одговори со солзавец и пендреци. Насекаде се слушаа петарди, а беа искршени и неколку излози. На улиците имаше многубројни полициски возила, специјалци и метални огради. Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше дека тие се противат на влезот на Хрватска во ЕУ, а врв на демонстрациите беа и преговорите за соработка со Србија. - Јадранка, оди си - скандираа на плоштадот „Бан Јелачиќ“ околу 10.000 луѓе, кои бараа од премиерката Јадранка Косор да си замине од функцијата и свиреа кога ќе се споменеше името на претседателот Иво Јосиповиќ. Според хрватските медиуми, нереди имало и во Осиек, а повеќе од 200 ветерани протестирале и во ...
| | веќе видена | слични

Над 50 лица биле повредени, меѓу кои и 30 полицајци, во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Загреб, каде што се одржа протест за поддршка на хрватските бранители од Граѓанската војна 1990-1996 година Загрепската полиција соопшти дека се уапсени 65 лица, од кои 52 биле задржани во притвор. На протестот, кој се одвивал под мотото „Стоп на истрагите против хрватските бранители“, учествувале околу 15.000 лица. До инцидентот дошло кога група од над 500 демонстранти, претежно млади лица, се упатила кон плоштадот „Свети Марко“, каде што се наоѓаат зградите на хрватскиот парламент и на Владата, но биле спречени од полицијата. Насобраните демонстранти почнале да фрлаат со шишиња, петарди, тули и камени улични коцки кон полицијата, која употребила палки и солзавец за да ги растера насобраните лица. Во пресметките биле повредени и повеќе новинари, кои стоеле меѓу полицијата и демонстрантите. Пијан демонстрант нападнал новинарка на неделникот „Национал“, удирајќи ја и плукајќи ја по телото. Камерман на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крвави судири во Загреб, 33 повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: