Свет - Крвава драма во хотел во Кабул

Хеликоптери на НАТО со убиството на тројца милитанти на покривот на хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул вчера ја завршија петчасовната крвава драма во Авганистан. Единаесет убиени цивили и осум ликвидирани талибанци е црниот биланс од нападот врз еден од најголемите хотели во земјата. Според шефот на полицијата во Кабул, генералот Мохамед Саланги, судирот меѓу милитантите и полицијата траел повеќе од четири часа, 10 од жртвите се хотелски работници, еден е Шпанец, а двајца се полицајци. Во пресметката се ранети тројца полицајци и десетина цивили. - Операцијата само што заврши. Сите терористи се убиени - изјави Саланги. Според очевидци, во хотелот упаднале осум талибанци во цивилна облека, вооружени до заби и со експлозивни елеци на нив. Нивна цел биле странците, кои често престојуваат во хотелот, и авганистанските гувернери, кои требало да одржат конференција. Полицијата веднаш го опколила хотелот. Тројца од талибанците загинале откако се саморазнеле, двајца биле убиени од авганистанските полицајци, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 63 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 87 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 344 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Крвава драма во хотел во Кабул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: