Сирија соопшти за 13 мртви и повеќе од 200 повредени на Голан

2 копии

Најмалку 13 загинале а ранети се повеќе од 220 млади Арапи во судирите со израелските војници на Голанската висорамнина, јави државната-сириска телевизија. Претходно беше објавено за шест загинати и стотина ранети Според прес-службата на израелската армија, војниците отвориле предупредувачки оган во областа на населбата Маждал-Шамс за да го спречи обидот толпата да се пробие преку израелско-сириската граница. Петти јуни е годишнината од почетокот на арапско-израелската војна од 1967 година, кога е окупирана сириската Голанска висорамнина. Сопственоста на територијата и враќањето на коешто инсистира Дамаск и натаму останува главна тема на конфликтот меѓу Сирија и Израел. Минатата седмица неколку арапски младински организации ги повикаа палестинските бегалци кои живеат во Сирија и Либан, да земат учество во неделата на масовниот „марш на враќањето во окупираната татковина“ на границата со Израел. Сепак, во пресрет на маршот беше објавена одлуката за одложување на оваа акција од причини, како што е наведено ...
| | веќе видена | слични

Израелската војска е во состојба на борбена готовност по границата со Сирија на Голанската Висорамнина. Војниците се распоредени на границата само два дена по инцидентот во кој беа убиени 23 Палестинци и Сиријци, пренесуваат светските агенции. Сирија тврди дека израелските војници завчера пукале и убиле 23 демонстранти, кои се обиделе да ја преминат границата на Голанската Висорамнина по повод годишнината на арапскиот пораз во војната од 1967 година. Израел демантира дека е виновен за смртта на 23 луѓе бидејќи, според него, десет луѓе страдале од молотови коктели што ги фрлале демонстрантите. - И покрај многуте предупредувања, десетици Сиријци продолжиле да се доближуваат до границата и израелските сили немаа друг избор освен да стрелаат во нозете на демонстрантите за да ги спречи - се вели во соопштението на израелската армија. Во шестдневната војна од 1967 година Израел ја окупира Голанската Висорамнина во Сирија, како и Западниот Брег и Појасот Газа, каде што Палестинците сакаа да основаат своја држава. ...
| | веќе видена | слични

БЕЈРУТ - Сирија соопшти дека 23 лица се убиени во неделните протести во близина на Голанската Висорамнина, кога израелските сили отворија оган на палестинските демонстранти што маршираа кон граничната ограда. Пред три недели израелските војници убија 13 палестински демонстранти што се обидоа да ја минат израелската граница со Либан и со Сирија за време на протестите што го одбележуваа она што Палестинците ги нарекуваат „катастрофа“ од формирањето на Израел во 1948 година. (Ројтерс)
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелски војници се заканувале со пукање на маса од неколку стотина демонстранти на Голанската висорамнина кои се собрале по повик поставен на “Фејсбук“ да дојдат на одбележување на 44 годишнината од арапскиот пораз во војната од 1967 година. Како што се спуштил мрак и густа магла, некои демонстранти запалиле оган и изјавиле дека тука ќе останат, јавила сириската телевизија. Израелскиот “Канал 1“ објавил дека поголемиот број демонстранти се разбегале. Во шестдневната војна од 1967 година Израел ја окупирал Голанската висорамнина во Сирија, како и Западниот брег и појасот Газа, каде Палестинците сакале да основат своја држава. Израел го обвинил сирискиот претседател Башар ал Асад бидејќи дозволил демонстрантите да се соберат на Голанската висорамнина и да обрнат внимание на светската јавност со своето крваво загушување на народната побуна против авторитативните власти.
| | веќе видена | слични

Израелските безбедносни сили се во состојба на целосна борбена готовност вдолж границата со Сирија во Голанската висорамнина. Ваквите мерки беа превземени откако тринаесет лица загинаа, а 220 се повредени откако израелски војници отворија оган врз сириски и палестински демонстранти, кои се обидоа да ја преминат границата во реонот на окупираната Голанска висорамнина од страна на Израел. Според сириската телевизија сите загинати се убиени од војниците при обид да ја поминат оградата од жица долж границата кај окупираната Голанска висорамнина од страна на Израел. Демонстрантите ја одбележуваат годишнината од почетокот на војната во 1967 година, во која Израел го зазеде Синајскиот Полуостров, кој му беше вратен на Египет во 1982 година, сириската Голанска висорамнина, Западниот Брег вклучувајќи го и Источен Ерусалим и Појасот Газа, од каде Израел се повлече во 2005 година, но продолжи да врши воздушна, морска и делумно копнена блокада.
| | веќе видена | слични

Израелската војска е во состојба на готовност по должината на границата со Сирија на голандската висорамнина. Вчера израелски војници, отвориле оган врз палестински и сириски демонстранти и убиле 23-ца, а раниле 350 луѓе. Демонстрантите се обиделе да ја пробијат првата бариера, од бодликава жица, по повод годишнината од поразот на арапите во 1967 година. Израелската војска демантира дека има загинати и ранети, туку само биле повредени 10-мина, од запаливи гранати што ги фрлале самите демонстранти.
| | веќе видена | слични

"Израелската војска вдолж линијата на разграничување со Сирија, е ставена во целосна борбена готовност. Овие мерки беа превземени откако припадниците на израелската армија пукале врз Палестинците и Сиријците кои се обидувале да ја преминат границата. Ву судирите според сириски извори настрадале 23 Палестинци и Сиријци. Меѓутоа израелските власти ги одбија овие тврдења, тврдејќи дека има десет погинати лица, меѓутоа тие не биле убиени од израелската армија, туку од запаливите гранати кои демонстрантите ги фрлале во коњтијнерите. "
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 141 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сирија соопшти за 13 мртви и повеќе од 200 повредени на Голан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: