Голема операција против мафијата во Италија

2 копии

Повеќе од 140 припадници на озлогласениот калабриски клан Ндрангета се уапсени измината ноќ во голема полициска операција против припадниците на мафијата Околу 1.300 карабињери се вклучени во акцијата „Минотаур“ која се спроведува во Торино, Милано и Модена во северниот и Реџо Калабрија во источниот дел на земјата. Во соработка со одделението за борба против мафијата во Торино, за време на операцијата се извршени бројни претреси. Полицијата привела локални политичари кои се сомничат за здружување со мафијашки групи. Истрагата за акцијата „Минотаур“ траела четири години. Полицијата во акцијата запленила имоти во вредност од 70 милиони евра. Ндрангета, во последните неколку децении, стана најсилна меѓу четирите мафијашки кланови во Италија, меѓу кои се Камора од Неапол, Коза Ностра од Сицилија и најмалата Сакра корона унита од Апулија. Според податоците на специјализираниот италијански институт Еуриспес, минатата година Ндрангета остварила приход од 44 милијарди евра, пред се благодарение на ...
| | веќе видена | слични

Италијанската полиција завчера уапси 140 мафијаши од калабриската криминална организација „Ндрангета“, пренесува италијанскиот печат. Во операцијата „Минотаур“, која била спроведена во провинциите Торино, Милано, Модена и Реџо ди Калабрија, биле ангажирани 1.300 карабињери. Акцијата следува по четиригодишно следење на уапсените, меѓу кои има и локални политичари. Освен апсењето, италијанската полиција заплени и имот вреден 70 милиони евра. Мафијашите што се уапсени веќе не може да располагаат со своите вили, апартмани, фирми и банкарски сметки. „Ндрангета“ е еден од четирите најопасни криминални кланови што дејствуваат во Италија. Освен со „Ндрангета“, полицијата води битка и со неаполската „Камора“, сицилијанската „Коза ностра“ и „Сакра корона унита“ во Пуља. „Ндрангета“, која дејствува во северна Италија, е специјализирана за шверц на дрога. Но, калабриската мафија не дејствува само во матичната земја. Таа има големи разграноци во Германија, Швајцарија, Канада и во Австралија. За големината и за моќта на ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 140 члена на озлогласената калабриска мафија Ндрангета вчера биле уапсени во големата операција на италијанската полиција во повеќе градови низ земјата Италијанските медиуми пренесуваат дека околу 1.300 полицајци учествувале во акцијата „Минотаур“, која била спроведена во Торино, Милано и во Модена во северниот дел на земјата, како и во регионот Калабрија на југот од Италија. Во соработка со специјалниот оддел за борба против мафијата во Торино, во текот на операцијата биле извршени повеќе претреси. Според Ројтерс, полицијата главно уапсила локални политичари кои се осомничени за здружување со мафијашките групи, шверц со дрога, нелегалното носење оружје и за перење пари. Во акцијата, која следува по четиригодишната истрага, бил запленет недвижен и финансиски имот од околу 70 милиони евра. Меѓу запленетиот имот се наоѓаат станови, вили, плацови, помали фирми и банкарски сметки. Во изминатите децении Ндрангета стана најмоќен и најопасен меѓу четирите мафијашки клана во Италија, меѓу кои се и ...
| | веќе видена | слични

Во акцијата наречена „Минотаур“ беа вклучени околу 1.300 карабињери, а се спроведува во Торино, Милано и Модена во северниот и Реџо Калабрија во источниот дел на земјата. Во соработка со одделението за борба против мафијата во Торино, за време на операцијата се извршени бројни претреси. Полицијата привела локални политичари кои се сомничат за здружување со мафијашки групи. Истрагата за акцијата „Минотаур“ траела четири години. Полицијата во акцијата запленила имоти во вредност од 70 милиони евра. Ндрангета, во последните неколку децении, стана најсилна меѓу четирите мафијашки кланови во Италија, меѓу кои се Камора од Неапол, Коза Ностра од Сицилија и најмалата Сакра корона унита од Апулија. Според податоците на специјализираниот италијански институт Еуриспес, минатата година Ндрангета остварила приход од 44 милијарди евра, пред се благодарение на трговијата со дрога и оружје.
| | веќе видена | слични

Меѓу приведените има најмногу локални политичари, кои полицијата ги сомничи за здружување со мафијашките групи, трговија со наркотици, нелегално носење оружје и перење пари , при што се запленети вили, апартмани, земјиште, помали фирми и банкарски сметки, во вкупна вредност од 70 милиони евра Над 140 лица се уапсени во големата операција против калабриската мафија во Италија, пренесоа агенциите, повикувајќи се на полицијата и обвинителството во Торино. Околу 1.300 карабиниери се вклучија во операцијата „Минотаур“ против мафијата Ндрангета во северните провинции Торино, Милано и Модена и во јужната Реџо ди Калабрија. Акцијата на полицијата е резултат на истрагата што е почната уште пред четири години. Меѓу приведените има најмногу локални политичари, кои полицијата ги сомничи за здружување со мафијашките групи, трговија со наркотици, нелегално носење оружје и перење пари. Запленети се вили, апартмани, земјиште, помали фирми и банкарски сметки, во вкупна вредност од 70 милиони евра. Во последните децении ...
| | веќе видена | слични

Во опсежната полициска акција неречена „Минотауро“ во текот на минатата ноќ приведени се 140 припадници на озлогласениот клан Ндрангета.Запленет е имот во вредност од 70 милиони евра. 1 300 карабињери учествуваат во широката операција која се спроведува во Торино, Милано и Модена на северот и во регионот на Калабрија на југ - јавуваат агенциите. Во соработка со специјалното одделение за борба против мафијата во Торино извршени се бројни претреси во текот на операцијата. Приведени се локални политичари кои се осомничени за здружување со мафијашките групи, за трговија со наркотици, нелегално носење на оружје и перење пари. Запленет е имот во вредност од 70 милиони евра. Последните децении Ндрангета стана најсилна меѓу мафијашките кланови во Италија. Лани со трговија со оружје и наркотици стекна приход од 44 милијарди евра - велат во специјализираниот институт Еуриспес./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
3 копии

Над 140 лица се уапсени во текот на ноќта во голема операција против калабриската мафија во Италија, пренесоа агенциите, повикувајќи се на полицијата и обвинителството во Торино. Околу 1.300 карабинери се вклучија во операцијата „Минотаор“ против мафијата Ндрангета во северните провинции Торино, Милано и Модена и во јужната Реџо ди Калабрија. Акцијата на полицијата е резултат на истрагата што е почната уште пред четири години. Меѓу приведените има политичари на локално ниво. Запленети се активи - вили, апартмани, парцели земја, фирми и банкарски сметки, во вкупна вредност од 70 милиони евра. Во последните децении Ндрангета стана најголемата и најопасната од четирите големи организирани криминални групи во Италија, забележуваат агенциите. Останатите три се наполитанската Камора, сицилијанската Коза ностра и Сакра корона унита во Пуља. Специјализирана конкретно за шверц со наркотици, особено во продажбата на кокаин, Ндрангета развива многубројни дејности во просперитетниот италијански Север. Калабриската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голема операција против мафијата во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: