Свет - Италија ја демне грчко сценарио

Додека Европа се бори да најде решение за Грција, аналитичарите веќе најавуваат прелевање на должничката криза. Следна земја што може да се најде пред банкрот е Италија, предупреди претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. Имено, Италија, по Грција, има најголем долг во еврозоната, дури 120 проценти од домашниот бруто-производ. За разлика од поголем дел од Европа, италијанскиот премиер Силвио Берлускони е оптимист и вели дека Италија е далеку од можноста да стане нова Грција. - Убедени сме дека не може да има нови задолжувања. Владата нема да ги префрли трошоците од сегашната финансиска криза на грбот на идните генерации. Нашите деца нема да ги плаќаат нашите долгови - изјави Берлускони. Но, агенцијата за рејтинзи „Мудис“ и другите воопшто не се импресионирани од новата програма за работа на Владата во Рим. За американската агенција зборовите на Берлускони не вредат ништо. Таа веќе ги стави под лупа италијанските претпријатија во кои државата е делумен сопственик, исто како и провинциите, општините и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 153 | | | веќе видена

Заменик претседателот во Владата на РМ и министер за одбрана Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска на трибина во Прилеп, ...
сите 36 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 53 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Италија ја демне грчко сценарио

Од:
До кого (е-маил):
Порака: