Свет - Чудесен лек против сите типови рак?

Британските научници завчера соопштија дека откриле начин на кој еден вид лек за рак на дојка, кој тамошните медиуми го нарекуваат „чудесен лек“, може да биде ефикасен и во борбата против другите видови рак. Се работи за лековите познати како ПАРП-инхибитори, кои влијаат врз механизмот со кој клетките на туморот заздравуваат од оштетувањето. Според тврдењето на истражувачите од Њукасл, ова откритие би можело да доведе до производство на цело семејство лекови што доведуваат до намалување на повеќето, ако не и на сите видови малигни тумори, додека негативните последици од овие лекови, како што се заморот и мачнината, би биле сведени на минимум. Според досегашните сознанија, ПАРП-инхибиторите дејствуваат, пред се, на наследните облици на ракот на дојката, но и на ракот на јајниците, простатата и на панкреасот. Тие дејствуваат така што ја користат нивната Ахилова петица, недостигот во генот наречен БРЦА1, кој ја ограничува способноста на клетките да ги поправат оштетувањата во својата ДНК. Нормалните клетки на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Со граѓаните на Свети Николе вечерва средба оствари претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Им реков дека секогаш кога СДСМ е на власт Македонија ...
сите 172 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 79 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Чудесен лек против сите типови рак?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: