Свет - Чесите во пензија на 73 години

Чешкиот парламент вчера одобрил зголемување на старосната граница за пензионирање на дури 73 години, што е за цели 18 години повеќе од претходните законски норми, објави „Итартас“. Големо негодување за новиот закон имало меѓу социолозите во оваа европска земја, чијшто став бил дека голем број Чеси никогаш нема да доживеат да добијат пензија. Според статистичките податоци, моментно просечниот животен век на Чесите е 72 години за мажите, а 74 години за жените. Конечната одлука за влегување во сила на новиот закон е на чешкиот претседател, кој треба да го потпише за тој биде функционален. Таканаречената мала пензиска реформа, поддржана во Парламентот од владејачката десничарска коалиција, предвидува постепено зголемување на возраста за пензионирање, како и изедначување на правата на мажите и на жените. Според чешките закони, жените во оваа земја добиваат гратис една година стаж за секое родено дете. Чешкиот министер за труда и за социјална политика, Јаромир Драбек, изјави дека ситуацијата, сепак, не е толку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Чесите во пензија на 73 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: