Италијанците на референдум ја отфрлија нуклеарната програма

3 копии

Италијанците со огромно мнозинство на референдум ја отфрлија нуклеарната енергија, приватизацијата на водоснабдувањето и правосудниот имунитет на владините министри, што се смета за силно противење кон премиерот Силвио Берлускони Според конечните резултати меѓу 95 и 96 отсто од гласачите кои излегоа на референдумот, гласале против предложените гласови. На референдумот излегле 57 отсто од електоратот, што е далеку над 50% кои беа потребни за референдумот да биде легитимен. Гласачите го отфрлија законот кој беше донесен минатата година, а со кој се обновува италијанската нуклеарна програма, која претходно беше стопирана во 1987 година. За овој закон да биде отфрлен силно влијаеше нуклеарната катастрофа која во март се случи во Јапонија. По поразот на локалните избори, минатиот месец, ова е втор удар за 74-годишниот премиер Силвио Берлускони , кој е соочен со секс скандалот и трите судења за измама.
| | веќе видена | слични

Италија му го сврти грбот на премиерот Силвио Берлускони бидејќи гласачите одговорија потврдно на сите три референдумски прашања и му го укинаа имунитетот, го забранија користењето на нуклеарната енергија и ја спречија приватизацијата на фирмите за преработка на вода. Во првата реакција на резултатите од референдумот, кој се одржа во неделата и во понеделникот, Берлускони рече дека волјата на Италијанците е јасна и Владата и Парламентот мораат да ги почитуваат дадените одговори на референдумот. Новиот удар на Берлускони дојде 14 дена по поразот на локалните избори и по губењето на големиот број гласачи. И покрај тоа што Берлускони ги повика своите граѓани на сите четири прашања да одговорат со „не“, Италијанците масовно излегоа и дури 94 проценти од нив одговорија потврдно на прашањата. Како резултат од референдумот, Берлускони веќе нема да може да отсуствува од закажаните судски рочишта во многубројните процеси за него правдајќи се со зафатеност со премиерската работа. Професорот по политички науки на ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони го губи имунитетот, нуклеарната енергија ќе биде забранета, а градските власти ширум Италија повеќе нема да можат да ги приватизираат компаниите за преработка на вода. Тоа се прелиминарните резултати од рефенендумот во Италија кој беше доживеан и како гласање за или против Берлускони. Италија му го сврте грбот на Берлускони, бидејќи граѓаните потврдно одговорија на сите референдумски прашања и на тој начин му го укинаа имунитетот и го забранија користењето на нуклеарна енергија. Во својата прва реакција Берлускони рече дека таква е волјата на народот и дека сега Владата мора да ги почитува сите четири одлуки донесени на референдумот. Тоа е втор пораз на Берлускони по неуспехот на локалните избори пред две недели.
| | веќе видена | слични

Италијанските гласачи ги отфрлија клучните нацрт-закони, усвоени од Владата на премиерот Силвио Берлускони, покажаа делумните резултати од референдумот, кој се одржуваше во неделата и понеделникот Мнозинството Италијанци им кажаа не" на Законот за приватизација на водните ресурси, на плановите за обновување на нуклеарната енергија и на законот со кој на министрите им се дава делумен имунитет во судски истраги. Прв пат по 1995 година одѕивот на гласачите беше над 57 проценти, а 51 отсто одѕив е доволно за признавање на резултатите од гласањето. Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, кој јавно за залага за развивање на нуклеарната енергија, го бојкотираше референдумот, а неговата коалициска влада агитираше за бојкот на референдумот, сепак ги призна резултатите и призна дека неговите залагања за изградба на нуклеарни централи во Италија доживеаја неуспех. Изгледа дека мораме да се простиме од изградба на нуклеарни електрани во Италија", рече Берлускони на конференција за печат во Рим по повод посетата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанците категорично ги отфрлија плановите на Силвио Берлускони за обновување на нуклеарната енергија и се спротивставија на неговото право да ги пропушта сослушувањата во судските постапки. Тоа се случи на референдумот и покрај повиците на премиерот да се бојкотира гласањето. Две недели откако жителите на Милано, Неапол и други градови му нанесоа удар на Берлускони на локалните избори, сега на италијанскиот премиер може да му биде простено доколку се чувствува како прегазен со воз. Се чини дека италијанските гласачи ги научиле лекциите од локалните избори. Конкретно, можеби открија дека се уште веруваат во својот политички систем, а не во своите остарени политички лидери. Можеби стана задолжително да се кажува, но сепак новите медиуми одиграа клучна улога во она што се случило. Лекцијата е за сите е токму она што се случи во Милано за време на локалните избори. Во целиот град беа лепени слики од Летиција Морати. Луѓето гледаа слики кои беа фино изработени во “Фото Шоп“ на жена која дава се’ од себе. ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера призна оти неговата влада ќе мора да се збогува од плановите за изградба на нуклеарки уште пред да бидат објавени официјалните резултати од изјаснувањето за нуклеарната енергија - Врз основа на одлуката на италијанскиот народ, изгледа дека мораме да се простиме од изградба на нуклеарки во Италија - изјави Берлускони. Италијанските власти претходно соопштија оти одѕивот на референдумот бил поголем од 50 отсто, со што одлуката донесена на него е обврзувачка. Владата на Берлускони, која се залагаше за изградба на четири нуклеарки, бараше од граѓаните да го бојкотираат изјаснувањето. Италијанците вчера и завчера гласаа на четири референдуми, вклучувајќи го и тој за нуклеарките, кои за повеќето аналитичари се тест за популарноста на контроверзниот премиер, обвинет за секс-скандали и корупциски афери. Поразот на референдумите ќе претставува нов удар за Берлускони по тешките загуби на локалните избори минатиот месец, нагласува Ројтерс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Свет Италијанците му се спротивставија на премиерот Берлускони на референдум, кој им порача да го бојкотираат. Во доволен одзив, со 95 проценти од гласовите, му кажаа „Не“ на законот за приватизација на водените ресурси и на обновувањето на нуклеарната енергија. Тие се спротивставија и на законот за имунитет од судски прогон за министрите, што значи дека Берлускони нема да ги избегне судењата за финансиска измама и случајот рубигејт. На прес конференција со неговиот израелски колега Бенјамин Нетанјаху, италијанскиот премиер се шегуваше за да не покаже слабост: „Сликата е на Андреа Апиани и го прикажува Парнас, поточно бунга-бунга забава од 19-тиот век. Тоа сум јас, а другиот е Маријано Апикела. Фала ви на сите и не заборавајте - немојте да сте пресериозни, шегата на сопствена сметка е неопходна“, изјави Силвио Берлускони, премиер на Италија.
| | веќе видена | слични

Италија вчера славеше во главниот град откако гласачите му нанесоа политички пораз на премиерот Силвио Берлускони по промената на некои закони донесени од страна на неговата влада да ја оживеат нуклеарната енергија. Анти- нуклеарните активисти славеа ширум Рим откако конечните резултати од референдумот беа објавени. Берлускони смета дека Италија веројатно ќе треба да се откаже од планот за враќање на нуклеарната енергија. Јапонскиот шеф на кабинетот за секретаријат не сакаше да коментира директно за резултатот од италијанскиот референдум но смета дека може да влијае на јапонската политика. Во саботата, три месеци по елементарната непогода, масовни демонстрации против нуклеарната моќ беа одржани ширум Јапонија.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот народ со големо мнозинство на вчерашниот референдум ја отфрлиле нуклеарната енергија, приватизација на водостопанството и правосудниот имунитет за владините министри што е исто така силен израз на политичкото незадоволство кон премиерот Силвио Берлускони, пишува хрватски “Дневник”. Според конечните резултати помеѓу 95 и 96 отсто од гласачите кои излегле на референдум гласале против предложените закони. На референдум излегле околу 57 отсто од гласачите што е значајно над потребните 50 отсто потребни истиот да биде успешен. На референдумот бил отфрлен законот донесен минатата година со кој се обновува италијанската нуклеарна програма која била запрена во 1987 година по чернобилската катастрофа. На сегашните резултати во голема мера влијаела катастрофата во јапонската нуклеарка “Фукушима”. По поразот на локалните избори во мај годинава ова е втор удар за 74- годишниот премиер Берлускони кој е соочен со сексуален скандал и три судења за измама. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијанците на референдум ја отфрлија нуклеарната програма

Од:
До кого (е-маил):
Порака: