Свет - Армиски „тестови за невиност“

Египетската армија спроведувала таканаречен „тест за невиност“ над жените што учествуваа во неодамнешните протести во земјата, тврди „Амнести интернешнел“ (АИ). Генералот Абдел Фатах ал Сиси, член на воениот совет што владее со Египет по симнувањето од власт на Хосни Мубарак, изјави дека тестот бил начин да се заштити војската од обвинувањата за силување. Тој изјави дека во иднина нема да се спроведуваат вакви тестови. Обвинувањата за спроведување на „тестот за невиност“ се појавија по протестите на 9 мај на плоштадот „Тахрир“ во Каиро, кога група мажи ги нападна учесничките на протестот и војската со сила мораше да ги растера демонстрантите. АИ утврди дека кај 18 жени насилно бил спроведен овој тест. - Соочувањата со ваква деградирачка процедура со надеж дека ќе се докаже дека жените не се силувани за време на притворот нема смисла и не е ништо друго туку малтретирање - изјави генералниот секретар на АИ, Салил Шети по состанокот со воениот совет. Организацијата истакна дека Владата сега треба да плати ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Армиски „тестови за невиност“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: