Џафери: Ни викаат дека ќе не убијат, дека сме ја продале државата


Претседателот на Собранието Џафери министерот Манчевски и пратеникот Кирацовски сведочеа за директни закани и извици за убиство на Заев и Села, но и за хаотичната состојба во прес салата каде летале предмети и удари од сите страни. Манчевски видел 10-мина како удираат тело легнато на подот. Дека станува збор за Села разбрал дури откако групата прогласила негова смрт и се тргнале од крвавото тело Некој од толпата извика дека Села е убиен и почнааа да слават. Откако прославија продолжија кон нас. Му рекоа на Заев дека тој е следен дека ќе го снајде истото. Правеа јамки од кабли како за бесење и ги фрлаа кон нас за да не дофатат, кажа Дамјан Манчевски. Тројцата сведоци препознаа и дел од обвинетите кои биле во прес салата на собранието на 27-ми април. Толпата наликуваше на бесна ордак која имаше за цел да убие некого. Не спаси нашата присебност, обезбедувањето на Спасовски и Заев и Господ сведочеше пратеникот Кирацовски кој раскажа дека пратеникот Влатко Горчев добил шлаканциа додека застанал во нивна одбрана. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според сведоштвата на Мухамед Зекири, пратеник од владејачката СДСМ, двајца обвинети за обидот за убиство врз Зијадин Села го извлекле од собранискиот прес центар на 27 април. Пратеникот Мухамед Зекири, во судница ги препозна Александар Јаневски Тошта и Сашо Сенков дека го оттргнале од останатите пратеници. Зекири не прецизираше дали биле насилни или му помогнале како што тие тврдат. Вели, секој има своја теорија. „Значи секој може да има своја теорија, тоа што го видов, тоа го кажав и тоа го видов дека беше фатен за рака и влечен, на што поголема група се придужија и го извлекоа надвор, а после тоа што било не видов“ – изјави Мухамед Зекири. Мета на толпата бил и самиот Зекири. Со закани по живот го барале и извикувале пцовки поради неговата албанска националност. Се спасил, бидејќи добро бил сокриен во втората кабина над прес центарот од каде и го набљудувал насилството. Како сведок на нападот врз Села вчера сведочеше и Абдулфетах Алими, член на собраниското обезбедување. Тој тврдеше дека го спасил Села од ...
| | веќе видена | слични

Неколку дена по насилниот упад во Собранието на Република Македонија, обвинетиот Александар Јаневски, познат како Ацо Тошта, за ТВ21 рече дека го повлекол Села од толпата за да го спаси. Откако јавното обвинителство отвори случај, тој се наоѓа помеѓу десеттмината обвинети за обидот за убиство на Зијадин Села. Против него, на денешното рочиште сведочеше пратеникот Мухамед Зеќири, кој го препознал Јаневски, и додава дека тој прв го повлекол настрана Села. Пратеникот вели дека и осомничениот Сашо Сенков го нападнал Села. „Тошта беше првиот кој го фати и го повлече за рака господинот Села од групата пратеници, а му се придружија и другите кои беа блиску до него. Потоа голема група се нафрли врз Села и излегоа надвор од прес-центарот, каде што беа пратениците“, порача Зеќири. Тој раскажа дека за време на настанот се наоѓал во кабина во во прес-салата, од каде го видел нападот врз Села. Зеќири тврди дека ако го виделе, сигурно би поминал полошо и од Села. „Ме бараа, но божјо чудо беше што не ме видоа оние кои ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Мухамед Зекири посочи кон обвинетиот Александар Јаневски за кого тврди дека прв се обидел да го извади Села од прес-салата пред да биде претепан во Собранието. Тој посочи и кон обинетиот Сашо Сенков за кого вели дека му помагал на првиот обвинет, Јаневски. На рочиштето за нападот врз неговиот колега, во својство на сведок, Зекири тврди дека кога Села бил изваден од прес-салата, тој бил веќе удиран со тврди предмети.  „Некои од пратениците, поради ударите со тврди предмети, беа крвави. Меѓу нив беше пратеникот Села. Не можев да видам кој го удри Села. Видов како лице со црн елек и црни очила на главата го повлече Села и го изнесе надвор. Тоа лице е тука. Лице со црна фантомка помагаше и тоа беше едно од најнасилните. Лицата што го вадеа Села надвор не беа заштитнички настроени кон него“, рече Зекири. Зекири со уште четири пратенички за време на инцидентите во Собранието бил во кабините за превод во галеријата на прес-салата. „По изнесувањето на Села од салата, притисокот таму спласна, а се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Случувањата во собранието од 27 април ги следев преку стаклото од кабината за превод во галеријата на прес центарот, вака пратеникот Мухамед Зееќири сведочеше на денешното рочиште од судскиот процес Обид за убиство на Зијадин Села. Во својот исказ, Зеќири посочи еден од обвинетите дека го повлекол Села од толпата пратеници по што уште двајца му помогнале да го извлечат од салата но поради ограничениот поглед од кабината, повеќе не видел што се случува со пратеникот. На денешното рочиште сведочеше и собранискиот обезбедувач Абдулфета Аљими кој пред судот објаснуваше како се обидувал да го спаси Зијадин Села. Според Аљими, луѓето од толпата која била во собранието најчесто ги извикувале имињата на Села, Заев и Талат Џафери. Како сведок во случајот денеска свој исказ имаше и Игор Анушев вработен во службата за обезбедување на собранието. Инаку до крајот на месецов се закажани уште три рочишта за случајот во кој 10-мина се обвинети за обид за убиство на Зијадин Села.
| | веќе видена | слични

Абдулфетах Аљими, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, а истовремено е и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села, го препозна Александар Јаневски, кој, според сведокот, играл топло-ладно и ја контролирал толпата за време на нападот. „Кога влегов во прес-салата, Зоран Заев беше облеан со крв. Фрлаа со столови, предмети. Беше хаос. Стоев пред Зоран Заев, Оливер Спасовски и Талат Џафери. Се фрлаше со сè и сешто, се бараше шиптарска крв. Тоа не сум го видел ни во филм. Не видов пиштол, но го очекувавме и тоа“, сведочи Аљими. Сведокот тврди дека видел како извесен човек си играл, како што вели топло-ладно, ги смирувал напаѓачите, па потоа давал наредби кон другите присутни. Тој вели дека памти двајца од напаѓачите на Села. „Имаа мала брада, едниот беше постар, 50-ина години, со бела коса и тој е тој што си играше топло-ладно. Толпата го слушаше ова лице. Тој е во судницата“, рече сведокот Аљими. Сведокот Аљими препозна уште еден од обвинетите, лицето Кире Георгиевски, кој бил насилен на 27 ...
| | веќе видена | слични

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратениците, Зијадин Села го однесовме во бифето каде што му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27 април минатата година. „Села го носевме преку помошните скали, на погорните катови. Тој не беше присебен и ме прашуваше на македонски: „Кај ме носите?“, а јас одговорив: „Во сигурни раце сте“. Кога се качив горе, во гаражата викаа: „Не е завршена работата со Села“. Потоа отидовме на третиот кат, најдовме отворена канцеларија и влеговме: јас, Села и уште еден дечко. Го ставивме Села под масата. Викнав помош, дојде медицинска сестра вработена во Собранието. Ми се јави поранешниот пратеник Зулфија Аљиљи, а потоа и Аљи, кои ме поврзаа со еден полицаец. Ми се јавија на телефон и им кажав дека ми требаат 5 полицајци во цивилка. Тие дојдоа, беа тројца во цивил, двајца во униформа, еден доктор и една сестра. Со носилка го однесовме на приземјето. Села беше маскиран, со капа и ...
| | веќе видена | слични

Речиси шест часа траеше денешното рочиште за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села. Рочиштето заврши со сослушување на третиот сведок, Игор Јанакиев, кој е вработен во МВР како дел од обезбедувањето на вип личности. Тој рече дека не видел како Села се одделува од останатите пратеници во моментот кога демонстрантите влегле во Собранието лани на 27 април.„Додека беше Села со другите пратеници немаше напади конкретно кон него“, рече сведокот додавајќи дека поради тоа што било многу топло во просторијата излегол за да се напие вода и кога се вратил забележал дека Села веќе се тетерави, по што паднал на средината од прес центарот.„Падна на земјата и колу него имаше петнаесетина луѓе. Почнаа да го маваат. Успеав да се пробијам до телото, тој лежеше на стомак со рацете на главата. Застанав покрај него за да го заштитам, тој беше свесен и се обидуваше да си ја заштити главата колку што можеше. Кога застанав, веќе се расчу дека Села е паднат. Цело време доаѓаа нови луѓе од надвор, немаше ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од два часа, сокриен во кабината за превод сместена на галеријата од собранискиот прес центар, пратеникот Мухамед Зекири гледал како луѓе од толпата фрлаат предмети кон неговите колеги и ги навредуваат. Посочи како обвинетиот Александар Јаневски во еден момент го фатил Зијадин Села за раката и го по повлекол низ толпата. Салата почнала да се празни, но од позицијата каде што бил не го видел тепањето. Тведеше- напаѓачите го барале и него, но пратеничката Фросина Ременски ги убедувала дека во кабината нема никој. Сведочеше и полицаец вработен во одделот за обезбедување на личности. Видел луѓе од толпата кои го влечеле Села. Пратеникот се тетеравел, по што паднал, а околу него имало петнаесетина луѓе кои го удирале по главата и по телото. Сведокот појасни дека застанал до него и се обидел да ги спречи ударите, а и самиот Села додека бил свесен со рацете си ја штител главата, се до моментот кога престанал да мрда, по што сведокот помислил дека е мртов. Во судницата не ги идентификуваше насилниците, ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Мухамед Зекири и собранискиот обезбедувач, Абдулфета Алими препознаа дел од обвинетите на денешното судење за нападот на Села. Алими кој е и обвинет во предметот на организиран криминал за 27 април беше спроведен од Шутка. Говореше за хаосот и насилството во прес салата, за толпата што фрлала предмети кон пратениците, а напаѓач со фантомка качен на стол давал насоки и командувал кој следен да биде нападнат. Се бараше албанска крв, рече Алими. Тој излегол од салата откако бил нападнат, но подоцна добил повик од колешка дека Села е повреден „Кога се симнав во клубот на пратеници мислев дека Села е мртов, беше целиот во крв. Видов како еден го удира со нога и му реков немој, мртов е. Потоа го однесовме во собраниското бифе и ја држевме вратата за да не може да влезе толпата. Колешката им врелеше дека чуваме повреден полицаец“, кажа Абдулфета Алими. Сведокот раскажа за драмата и евакуацијата низ собраниските ходници. Му ветил на Села дека е во сигурни раце и со уште еден човек, по помошните скали, го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери: Ни викаат дека ќе не убијат, дека сме ја продале државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: