Јапонија ќе му дозволи на царот Акихито да абдицира

Јапонскиот парламент усвои закон со кој му овозможува на царот Акихито да стане првиот монарх на земјата кој ќе може да абдицира по цели 200 години, но ја одложи дебатата за тоа како да се справи со проблемот на намалување на бројот на машки наследници во кралското семејство и дали да им овозможи на жените да може да седнат на тронот. Во завиена форма 83-годишниот император изрази желба да абдицира во август минатата година повикувајќи се на неговата старост и здравјето. Според законот донесен во петокот, неговата абдикација мора да се одржи во рок од три години, со што ќе се избегне можноста идните владетели да бидат изложени на ризик присилно да абдицираат поради политички манипулации, пишува „Еј-би-си њуз“. Според Законот за кралската куќа од 1947 година, со кој се регулира линијата на наследниците на тронот, царот не може да се повлече. Последниот јапонски монарх што абдицирал бил царот Kокаку, кој се откажа од престолот во корист на својот син во 1817 година. Нарухито, 57-годишниот принц и син на ...
| | веќе видена | слични

Доротеј 50 години беше епископ на црквата Христова во градот Тир. За време на владеењето на царот Диоклецијан, тој се повлече од Тир за да ги избегне прогоните, а во градот се врати кога се востоличи царот Константин Велики. Животот го заврши маченички по времето на Константин, кога владееше Јулијан Отстапникот, во 361 година, во градот Одесос (денешна Варна).
| | веќе видена | слични

Пред да одлучите на детето да му понудите чај од одредена билка треба да бидете сигурни дека имате доволно познавање за што точно служи таа билка, кој е нејзиниот состав, во која количина се дава на деца и како точно се подготвува. Во зависност од тоа дали билката е тазе собрана или е сушена подолго време, може да се случи таа да има различна ( помала или поголема ) количина на активни состојки. Кога ќе му подготвувате чај на вашето дете, подобра опција е отој да биде од готови билни мешавини или екстракти претходно припремени во билните аптеки. Секако дека може да подготвите и чај од свежи билки доколку станува збор за билки кои се препорачуваат како безбедни за консумирација кога се во прашање децата како што се е чајот од камилица, липа, нане , маточина и мајчина душичка.
| | веќе видена | слични

Докажано е дека две до три шољи од овој пијалок дневно можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања за 31 процент, а дијабетесот за дури 42 проценти. Богат со антиоксиданти и други состојки корисни за зачувување на здравјето, зелениот чај е најздравиот пијалок на планетата, велат научниците за моќта на делување на оваа билка. Докажано е дека две до три шољи од овој чај дневно можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања за 31 процент, а дијабетесот за неверојатни 42 проценти. Состојките присутни во зелениот чај, генерално позитивно влијаат на нервниот систем. Всушност, таканаречените катехински соединенија го подобруваат менталното здравје, спречуваат појава на Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Докажано е, исто така, дека жените кои пијат зелен чај можат да го намалат ризикот од рак на дојка за 22 проценти, а мажите ризикот од рак на простата за 48 проценти. Од друга страна, редовното пиење на зелениот чај го намалува ризикот од рак на дебелото црево за дури 57 проценти и ги ...
| | веќе видена | слични

Доколку ве измачуваат хронични болки низ телото не се двоумете да го подготвите овој чај кој има силни аналгетски својства. Потребни состојки: 2 чаши вода 2 лажички црн чај 2 лажички кардамом, мелен 2,5 см рендан ѓумбир 2 лажички куркума во прав ½ чаша бадемово млеко 1 лажичка мед Начин на подготовка: 1.Во водата згответе го ѓумбирот, циметот и кардамомот, 10 минути. 2.Додадете го црниот чај и оставете да се вари уште 2 минути. 3.Добро процедете во чаша со бадемово млеко и засладете со мед.
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ, 12-ти јуни е ден посветен на Преподобен Исакиј Исповедник. Во времето на царот Валент настана големо гонење на Православието од страна на аријанците, коишто и самиот цар ги помагаше. Кога слушна за ова гонење Исакиј, пустиник однекаде на Исток, ја остави пустината и дојде во Цариград за да ги храбри правоверните и да ги изобличува еретиците. Токму во тоа време царот Валент тргна на север со војска против Готите коишто од Дунав се спуштаа кон Тракија. Исакиј излезе пред царот и му рече: „Цару, отвори им ги црквите на правоверните и Бог ќе го благослови твојот пат!“ Но царот го пречу старецот и го продолжи патот. Утредента пак истрча Исакиј пред царот и му ја повтори својата опомена и царот за малку што не го послуша старецот, но го спречи еден советник од аријанците. Третиот ден истрча Исакиј пред царот, го фати неговиот коњ за уздата и го молеше царот да ѝ даде слобода на Црквата Божја и му се закани со казна Божја ако ѝ се спротиви на молбата негова. Разјарен царот нареди и го ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 392 | | | веќе видена

Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминалот. Павле Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 178 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 106 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонија ќе му дозволи на царот Акихито да абдицира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: