„Св. Богородица“ жртва на лична препирка

Веќе неколку години, црквата од 13 век во селото Дабниште во Кавадарци не добива пари за санација, а е во очајна состојба поради конфликт меѓу член на комисијата за заштита на културното наследство при Министерството и носителот на проектот за санација на црквата, Јасминка Николиќ. Црквата „Света Богородица“ во Дабниште, која датира од 13 век и е пред распаѓање, и годинава не се најде во програмата за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година. Наместо брзо реагирање и обновување, тимот од Националниот конзерваторски центар веќе неколку години не може да најде заеднички јазик со комисијата за заштита на културно наследство. Неофицијално дознаваме дека пари за црквата не се даваат поради лична препирка меѓу член на комисијата и носителот на проектот за санација на црквата, Јасминка Николиќ. - Се работи за недоразбирање меѓу авторскиот тим и комисијата што е задолжена за одобрување вакви проекти. Од нас беа барани низа дополненија на првичниот проект, кои воопшто не одговараат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Св. Богородица“ жртва на лична препирка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: