Сузан Војчицки – жена која е пример за успех

Сузан Војчицки е моменталниот прв човек на гигантот YouTube, но може да се каже дека е олицетворение на сè она што треба да значи една модерна и успешна жена. Приказната за Сузан Војчицки е интересна пред сè, бидејќи е единствената која може да се пофали дека основачите на најмоќната и највлијателната компанија на интернетот, Гугл, при основањето на фирмата пиеле кафе и правеле паузи во дневната соба на најезината куќа. Всушност, основачите на Гугл, Лери Пејџ и Сергеј Брин ја изнајмиле гаражата на Сузан да бидат нивни канцеларии каде ќе ја развијат идејата за она што денес е супермоќен пребарувач на интернет. Заедно со нив работела и таа, па затоа и долги години беше нарекувана „најбитната личност на Гугл за која никој не знае“. Таа е лично заслужна за развивањето на некои од алатките на Гугл, како што се Google Images, AdSense, Analytics, но нејзината најважна улога во тимот бил маркетингот, а судејќи по тоа колку Гугл заработува, лесно може да се заклучи дека била суперуспешна. Низ годините има добиено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 266 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 64 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 85 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 222 | | | веќе видена

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи информира денеска за неговата средба во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на Обединетите нации, ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сузан Војчицки – жена која е пример за успех

Од:
До кого (е-маил):
Порака: