Какаото дава енергија!

Какаото е едно од најздравите овошја кои човекот ги конзумира. Цивилизациите на Маите и Ацтеките го сметале како храна на боговите поради чудниот плод што го има. Тој во себе содржи толку аксиоксиданси како зелениот чај ,виното и шумските плодови заедно. Ниту една храна не содржи толку многу магнезиум како какаото, па не е ни чудо што жените околу и за време на мензисот посегнуваат по чоколада. Магнезиумот е поврзан со балансираните хемиски реакции на мозокот, силните коски, контракциите на мускулот и срцето и среќата – познат е и како среќниот минерал. Тој во себе содржи многу витамин Ц калциум, цинк, железо, бакар, сулфур и калиум. Со се ова што го има во себе, какаото потпомага за лекување на многу болести .Ги шири крвните садови и ја подобрува циркулацијата, го спречува згрутчувањето на крвта, го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот,го балансира шеќерот во крвта и штити од инфаркт, а луѓето кои страдаат од анемија не смеат ни да замислат да не користат какао. Тоа дава енергија и помага ...
| | веќе видена | слични

Ако дома правите сирење, кефир или јогурт, а ја фрлате течноста што останува по цедењето, тоа веќе не правите го бидејќи сурутката е древен лек што го препорачувал и Хипократ. Малкумина слушнале за скромниот англиски селанец Олд Томас Пар, кој живеел 152 години, а бил познат по тоа што пиел сурутка секој ден од својот живот. За сурутката се вели дека е продукт погоден за исхрана на луѓето од нивното раѓање, па до староста бидејќи поради сличноста со мајчиното млеко, таа може да се користи како замена во исхраната на доенчињата. Сурутката во оригинална форма е течност што содржи помалку од 1 отсто протеини и повеќе од 93 отсто вода. Сто грама сурутка содржат само 26 калории, што ја прави особено погодна за губење на тежината. Највредната компонента на сурутката се протеините, кои се исклучително важни за здравјето. Сурутката е нискокалорична и исклучително вредна храна која содржи минерали - натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар, кобалт и манган. Покрај тоа изобилува со витамини Б5, Б2, Ц ...
| | веќе видена | слични

Изгледа дека секоја година носи нови видови на храна кои се етикетираат со претставката супер, а истражувањата потврдуваат дека токму овие новитети ќе ја направат разликата во нашиот живот, токму како што тоа го ветуваа и ветуваа и аронијата, гоџи бобинките, чија семето или киноата. Дали се работи за обичен тренд од областа на органската супер-храна, паметни маркетиншки трикови кои нè тераат да ги празниме џебовите или навистина овие продукти прават огромна разлика во квалитетот на нашето живеење, сепак е индивидуален избор. Во годината која полека, но сигурно, се приближува кон средината, ова се најновите трендови во здравата исхрана. Голем дел од нив лесно може да ги набавите во продавниците за здрава храна. Црно семе Се чини дека црното го замени чиа семето. Библијата вели дека е „лек за сè, освен за смртта“. Ефикасно го чисти телото од токсини, ги регенерира бета клетките, се бори против бактериски и габични инфекции. Особено се препорачува на оние кои имаат дијабетес тип 2, лицата кои страдаат од ...
| | веќе видена | слични

Црниот дроб е меѓу најважните органи во нашето тело. Тој ги извршува виталните за здравјето функции. Црниот дроб служи за детоксикацијата, да го регулира метаболизмот, да ни ја чисти крвта, да синтетизира плазма протеини, да апсорбира витамини. Еве неколку пијалоци кои ќе Ви го прочистат црниот дроб по природен пат. Ако ги пиете редовно, ќе го задржите црниот дроб здрав и витален. Зелен чај Зелениот чај е познат по своите извонредни лековити својства и придобивките кои ги носи за нашето здравје. Овој чај содржи катехини. Тоа е антиоксидант кој, според различни студии, поседува својство да го елиминира натрупувањето на масти во црниот дроб и да стимулира негово оптимално функционирање. Сок од грејпфрут Овој свеж сок ќе го прочисти црниот дроб, ќе направи детоксикацијата на целото тело и ќе ни го зајакне лимфниот систем. Овој пијалок не води до појава на несакани ефекти, што значи дека можеме безбедно да го пиеме секој ден. Сок од јаболко Јаболката содржат јаболкова киселина. Тоа е состојка која стимулира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга ...
сите 98 | | | веќе видена

На автопатот Скопје-Гевгелија, на делницата од Неготино до Гевгелија, во патничко возило „опел зафира" со скопски регистарски таблици се пронајдени девет лица ...
сите 76 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на почетокот на изградбата на нов модерен станбено деловен објект Гарден Ресиденс Ин во Скопје. Како што соопшти ...
сите 59 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо по ФИФА изборот на најдобрите играчи на годината, објави фотографија од камери за надзор на музејот „ЦР 7“. - Никој не може да ги украде ...
сите 260 | | | веќе видена

Охрид, 26. септември 2018 (ИНПРЕС) – На крстосницата од улиците „Нада Филева“ и „Аргир Маринчев“ во Охрид, вчера се случи сообраќајна незгода во која е потешко ...
сите 208 | | | веќе видена

Подобрување на бизнис регулативата и директен дијалог со приватниот сектор за надминување на предизвиците од даночните и кадрови политики врз ИКТ секторот во ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Какаото дава енергија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: