Здравствените придобивки на сокот од домати

Сокот од домати е богат со витамините Ц, Б и К, како и со минералните соли (калиум, натриум, магнезиум, калциум и железо) и секако влегува во здрава храна. Освен што многу добро се вклопува како декорација и во салата со скоро секое готвено јадење, доматот е многу корисно растение кое треба да се вклучи во исхраната и ако е потребно, како природен лек за многу болести и потешкотии. Сокот од домати може да го подобри вашето здравје на неколку начини. Ликопенот кој се наоѓа во доматот, обезбедува заштита од појавата на артеросклероза, инфаркт и ја подобрува скоро целосната состојба на организмот. Особено е значаен во заштитата од малигните болести и може да спречи појава на рак на желудникот, дебелото црево, простатата, грлото на матката. Лековитите својства на сокот од домати се гледаат во тоа што тој го регулира метаболизмот, ја зајакнува отпорноста и ги исфрла вишокот на течности од организмот, го намалува крвниот притисок (ако не се стави сол), ја подобрува крвната слика, го регулира варењето, има ...
| | веќе видена | слични

Сокот од портокал има изобилство од шеќери – дури 21 грам во една мала шолја! Токму од тие причини се поставува прашањето, дали е всушност сокот од портокал штетен исто колку и газираните пијалоци? Еве неколку факти кои би требало да ги знаете: Мрачна тајна во вашата чаша која потсетува на сонце Кога плодот ќе го ослободите од кожата, пулпата, "месото" и другите делови кои се богати со растителни влакна, тоа се сведува на слатка есенција. Ова значи дека сокот од портокал го има истиот износ на шеќери како и газираните пијалоци или околу 5-8 лажички по чаша, а шеќерот во чистиот и природен сок поседува многу калории! Во едно недамнешно истражување објавено во магазинот "Ендокринологија", професорот по метаболитичка медицина, Навид Сатар, истакна дека консумирањето на цело овошје е поврзано со намален или неутрален ризик за добивање на дијабетес, додека пиењето на овошен сок токму го зголемува тој ризик. Сурова вистина Витаминот Ц од сокот од портокал е добар за имунолошкиот систем бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 160 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 772 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравствените придобивки на сокот од домати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: