Бледи соопштенија од Виена: Запнаа ли преговорите за името?


Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Како што соопшти попладнево македонското Министерство за надворешни работи, двајцата министри се согласиле за ова по средбата со медијаторот на ОН, Метју Нимиц. Во исто време со соопштението од македонското, со соопштение излезе и грчкото МНР со идентична содржина, јавува дописникот на МИА од Атина.
| | веќе видена | слични

Тековнава недела е исполнета со засилена дипломатска агенда на домашен и надворешен план во чиј главен фокус ќе се најде спорот со Грција за името. Така, во интервал од само неколку дена Македонија е домаќин на високи политичари и амбасадори од Европската Унија и регионот, но исто така се најавени средби на највисоко ниво и надвор од државата. Дипломатскиот маратон го отвора премиерот Зоран Заев, кој денеска веќе е во посета на Берлин и на средба со германската канцеларка Ангела Меркел како и со претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер.Веќе кон крајот на седмицата во посета на Скопје пристигнува и шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, каде што веднаш по него, според најавите, пристигнува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потврда дека ЕУ и особено Германија подиректно се вклучуваат во процесот на надминување на спорот е и последниот телефонски разговор помеѓу Ципрас и Меркел во врска со ова прашање, пред средбата на германската канцеларка со Заев. Ваквата засилена динамика на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се интензивираат преговорите на министерско ниво за решавање на спорот за името по најавите за доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Македонија.Од македонското Министерство за надворешни работи велат дека Коѕијас ќе дојде во Скопје до крајот на февруари или почетокот на март, а не како што претходно најавија грчките медиуми, во текот на неделава.Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров и Никос Коѕијас.Претходно, грчката телевизија „Алфа“ објави дека шефот на грчката дипломатија во следните денови ќе дојде во Скопје. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори, вели дека почнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на својот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна.Оптимист дека ќе се најде решение до Самитот на НАТО е и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за австриското државно радио ОРФ, вели дека е умерен оптимист во врска со решавањето на спорот за името со Грција. Можно е решение до самитот на НАТО во јули, вели Заев. За идентитетот воопшто не се разговара во преговорите за спорот за името со Грција, вели во интервју за австриското радио ОРФ, македонскиот премиер Зоран Заев. „Мене ми е драго што во седумте точки нема тема идентитет. Тоа е добро затоа што идентитетот е лично чувство. Тоа прашање не може да се смени ни со гласање во парламентот, ниту на референдум“, вели Заев во разговорот. Тој натаму објаснува дека проблемот на Грција „е со името на државата“ и доколку тој спор се реши конечниот збор ќе го имаат македонските граѓани на референдум. Во однос на можното решение, Заев вели дека е „претпазлив оптимист“, и дека „е можно преговорите да бидат завршени до самитот на НАТО во јули“ годинава. Самитот на Алијансата се одржува на 11 и 12 јули во Брисел, а македонскиот премиер вели дека Македонија веќе има ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев е оптимист дека до Самитот на Алијансата, ќе се реши спорот за името со Грција, а земјава ќе добие покана за членство. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули. Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, изјави Заев интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесе Ројтерс. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер. - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и НАТО. Продолжување на засилените преговори и контакти меѓу шефовите на дипломатиите од двете земји, најави грчката телевизија Алфа, која повикувајќи се на владини ...
| | веќе видена | слични

Симболично со првиот лет на новата линија после неколку години откако е сменето името на Аеродромот во Скопје се очекува во наредните две недели во Македонија да допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас . Дел од грчките медиуми пренесуваат дека Коѕијас во Скопје треба да го донесе и официјалното предлог решение за името но со него во пакет и уставните промени на кои инсистира грчката страна. Од МНР потврдуваат дека ја очекуваат посета на Коѕијас во Скопје но велат тоа најверојатно би било кон крајот на месецот или почетокот на март. Во краткото објаснување наведуваат. „Шефот на грчката дипломатија Коѕијас доаѓа во Скопје до крајот на овој месец или почетокот на март. Како причина за пролонгирање на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри Никола Димитров и Никос Коѕијас“, велат од МНР на Република Македонија Грчкиот министер за надворешни работи во неодамнешната изјава за ЕРТ но и за други грчки медиуми веќе најави дека следната ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесува Ројтерс. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули, рече Заев. Премиерот нагласува дека влезот на Македонија во НАТО е повеќе од извесен, доколку се пронајде решение за спорот. - Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, додаде Заев. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер, објави - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и ...
| | веќе видена | слични

Коѕијас ќе долета во Скопје со нацрт-договор за кој тој тврдеше дека го подготвува грчката страна. За прв пат ќе лета, оти досега му пречеше името „Александар Велики“ и не патуваше со авион. Коѕијас ќе долета во Скопје со нацрт-договор за кој тој тврдеше дека го подготвува грчката страна. За прв пат ќе лета, оти досега му пречеше името „Александар Велики“ и не патуваше со авион. Оваа информација ја обелодени грчката телевизија Алфа повикувајќи се на сопствени извори во нивната влада. Според нивните информации, Коѕијас ќе се сретне со македонскиот колега Димитров, а дали и каква ќе биде останата агенда во моментот е непознато. Од македонското МНР за Алфа ја потврдија најавата на грчката телевизија. Точниот датум на средбата не бил уште потврден, оти се уредувале слободните термини кога двајцата министри би можеле да се видат. Извори во МНР велат оти состаноците како овој се закажувале на министерско ниво, а потоа процедурално се известуваат службите за да го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шефот на грчката диломатија Никос Коѕијас повторно доаѓа во Скопје, до крајот на овој месец или почетокот на март, информираат од македонското МНР, пренесува МИА. Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Грчки медиуми претходно објавија дека Коѕијас неделава треба да го посети Скопје.
| | веќе видена | слични
8 копии

Премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ вели дека до јули Македонија и Грција ќе ги завршат преговорите и ќе ги затворат прашањата што се пречка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. „Верувам дека ќе најдеме решение и успешно ќе ги завршиме преговорите до самитот во НАТО, кој ќе се одржи во јули“, рече Заев, кој вети дека до мај Македонија ќе има поблиска соработка со Грција. Според Заев, членките на НАТО ќе го ратификуваат членството веднаш штом Македонија и Грција објават дека проблемот е решен. Самитот е закажан за 11 и 12 јули во Брисел.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бледи соопштенија од Виена: Запнаа ли преговорите за името?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: