Суперхикс во февруарски поход

2 копии

По педесетте концерти во 2011-та година Суперхикс се повторно во акција. По јануарските пости, фавруари е месец кога Суперхикс традиционално тргнуваат во поход. Првата дестинација е клубот кадешто Суперхикс пред точно 10 години го имаа својот прв интернационален настап. Легендарниот загребcки клуб KSET (Клуб на студентите на Електротехника) на 17ти февруари ќе биде домаќин на долгоочекуваниот соло концерт на Суперхикс. Ова воедно ќе биде и почетокот на славеничката година за Суперхикс во која тие ќе го прославуваат своето полнолетство, 18те години од формирањето на бендот. Славениците за оваа година подготвуваат нов албум, голем скопски солистички концерт и концерти низ цела Европа. Ден подоцна, февруарскиот поход се движи кон Словенија на карневалот Kurentanc во Птуј. Тридневниот карневал ќе се одржи во двораната Кампус, а покрај Суперхикс вечерта ќе настапат и Дубиоза Колектив и Дискобајаги. На тридневниот хепенинг учествуваат и Magnifico + Turbolenza, Lollobrigida, M.C. in The Boonker и голем број диџеи.
| | веќе видена | слични

Македoнскиот реге-ска состав „Суперхикс“ со вечерашниот концерт во загрепскиот клуб „КСЕТ“ ја стартуваат својата регионална турнеја со која годинава ќе одбележат 18 години постоење. Веќе следниот ден, 18 февруари скопската дружина ќе гостува на фестивалот „Курентанц“ кој се одржува од 12 до 20 февруари во Птуј, Словенија. Тридневниот карневал ќе се одржи во двораната „Кампус“, а покрај „Суперхикс“ вечерта ќе настапат и регионалните бендови „Дубиоза колектив“, „Дискобајаги“, словенечкиот изведувач Мањифико и бендот Турболенца, Хрватите „Лолобриџида“, „Ем-си ин д бункер“ и голем број диџеи. Недела подоцна, на 24 февруари „Хикси“ ја продолжуваат турнејата со настап во клубот „Медиум“ во Осијек, а ден подоцна се во „Стерео дворана“ во Ријека, Хрватска, а покрај овие настапи најавени се и концерти во Љубљана и Марибор,Славениците за оваа година подготвуваат нов албум, голем скопски солистички концерт и концерти низ цела Европа.
| | веќе видена | слични

По педесетина концерти лани, "Суперхикс" се повторно во акција. Февруарскиот поход им стартува денес со соло концерт во легендарниот загрепски клуб "КСЕТ" каде бендот пред точно 10 години го имаа својот прв интернационален настап. Утре свират во Словенија на карневалот "Курентанц" во Птуј, каде ќе делат сцена со "Дубиоза Колектив", "Дискобајаги", "Лолобриџида", "Мањифико + Турболенза", ЕмСи ин д Бункер и голем број диџеи. Концертите се и почеток на славеничката година за "Суперхикс" во која тие ќе го прослават 18 години од формирањето на бендот. Полнолетството ќе го прослават со подготовка на нов албум, голем скопски солистички концерт и концерти низ цела Европа. (И.И.) ФОТО: Д. Перковски
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Суперхикс во февруарски поход

Од:
До кого (е-маил):
Порака: