ПО ДЕВОЈЧЕТО СЕ ТРАГА И СО ДРОН: Вујкото ја оставил двегодишната Наде среде шума


Полицијата сè уште трага по двегодишното девојче што исчезна вчера во кичевското село Кленоец. Во потрагата се вклучени кучиња-трагачи, полицајци, месното население и роднини на девојчето, а откако пребарувањето по земја не даде резултати, теренот ќе се надгледува и со дрон, пишува Телеграф.мк. Малата Наде е исчезната повеќе од 24 часа. Според последните информации од портпаролот на СВР-Охрид, Стефан Димовски, 30 полицајци кои се поделени во тимови и голем број од месното население ги пребаруваат селата Извор и Кленоец. Во потрагата се вклучени и родителите и вујкото на девојчето, кој последен ја видел и бил со Наде. Според најновите информации од Министерството за внатрешни работи, вујкото на девојчето В.Ј. (32) од Карбуница вчеравечер пријавил во полиција дека истиот ден околу 13:45 часот, додека пешачел со неговите две внуки на возраст од 2 и 6 години по локалниот пат од село Кленоец кон село Извор, помалото девојче кажало дека не може да оди понатаму и останало покрај патот. Вујкото со нејзината ...
| | веќе видена | слични

Малечката Наде (2), од селото Карбуница, по која трагаше полицијата, жива и здрава е вратена дома. Имено, во полицијата било пријавено од страна на нејзиниот 32-годишен вујко, околу 20.50, откако тие заедно со 4-годишната сестричка оделе во соседното село, а Наде останала на една клупа бидејќи не можела повеќе да оди, додека пак вујкото и сестричката продолжиле понатаму во селото. Кога се вратиле назад, Наде ја немало на клупата, па тие веднаш пријавиле. -Детето е пронајдено живо и здраво меѓу селата Извор и Кленоец. Го најдоа полициски службеници, потвдил Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.
| | веќе видена | слични

Среќен крај на трескавичната потрага по двегодишната Наде од кичевското село Кленоец, во која помагаа и кучиња - трагачи и дронови Среќен епилог доби трескавичната потрага по малата Наде од кичевското село Кленоец, која исчезна по прошетката со вујко си и постарата сестра. Двегодишното девојче е пронајдено во јама живо и здраво по целодневна потрага во која учествуваа и кучиња - трагачи и дронови. Полициски службеници го здогледале детето во реонот меѓу селата Кленоец и Извор, а засега е нејасно како успеало да преживее цели 24 часа на отворен простор, во зима и без храна и вода. По веста за нејзиното исчезнување, кичевскиот регион се дигна на нозе. Драмата во реонот на Горна Копачка почнала да се случува во четвртокот околу 13:45 часот кога 32-годишниот В.Ј. ги зел своите две внуки на прошетка. Се движеле кон селото Извор. Според неговото кажување, во близина на јарболот во Кленоец, двегодишната Наде се пожалила дека не може повеќе да оди. Вујкото и' рекол да остане таму и да го чека, а тој продолжил со ...
| | веќе видена | слични

Двегодишно девојче исчезнало во селото Кленоец откако роднина го оставил покрај патот бидејќи не можело повеќе да оди пеш. Настанот се случил во четвртокот, кога В.Ј. (32) од село Карбуница пријавил дека во четвртокот, заедно со неговите две внуки на возраст од шест и две години, се движел по локалниот пат од Кленоец кон село Извор. Во близина на јарболот во Кленоец, двегодишното девојче кажало дека не може да оди понатаму и останала покрај патот, а тој со шестгодишната внука се упатил во селото Извор. По еден час, кога се вратил на местото таа не била таму. Се вратил во куќата во село Кленоец, каде, исто така, ја немало. Веднаш потоа случајот го пријавил во полиција воИзвор. Од страна на полициски службеници од Кичево било извршено пребарување на теренот, но исчезнатото дете не е пронајдено, а по него се трага и во петок.
| | веќе видена | слични
5 копии

Пронајдено е двегодишното девојче кое синоќа беше пријавено за исчезнато кај селото Кленоец. - Девојчето е живо и здраво. Пронајдено е меѓу селата Кленоец и Извор во дол, околу 15 часот. Детето го пронајдоа полициски службеници кои од утрово пребаруваа, а имаше вклучено кучиња трагачи и дрон. Врз детето ќе се изврши медицински преглед и разговор со претставник од Центарот за социјални работи, изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. Тој додаде дека се работи за акција која почнала синоќа во 21.10 часот од полицијаците од Кичево и месното население, по добивањето на пријавата за исчезнување. - Потрагата траеше до доцна во ноќта, а продолжи утрово со околу 20 полицајци и населението. Теренот беше многу лош и тешко пристапен, но со добра организација девојчето е пронајдено, рече Димоски.
| | веќе видена | слични

Потрагата по малата Наде од за среќа заврши успешно. По неколкучасовна потрага, двегодишното девојче кое вчера попладне исчезна во кичевското село Kленоец е пронајдено во јама, живо и здраво. Девојчето, кое исчезна вчера во 13.45 часот било преплашено кога го пронашле полициските службеници. Тоа ќе биде однесено во полициска станица, а ќе му бидат извршени и медицински прегледи за да се утврди дали е во добра здравствена состојба со оглед на тоа што не јадело ништо од вчера и ја поминало ноќта само на отворено. Во потрагата по малата Наде беа вклучени дрон, кучиња трагачи, полицајци, месно население и роднини на девојчето. Таа беше исчезната повеќе од 24 часа. Според МВР, во четвртокот во 20.50 часот телефонски во ПС Kичево се јавил В.Ј. (32) од село Kарбуница кој пријавил дека истиот ден околу 13.45 часот, заедно со своите две внуки на возраст од шест и две години, се движел по локалниот пат од село Kленоец кон село Извор. Во близина на јарболот во Kленоец, двегодишното девојче кажало дека не може да оди ...
| | веќе видена | слични

Малата Наде која беше исчезната повеќе од 24 часа пронајдена жива и здрава. Двегодишното девојче од кичевското село Кленоец, кое од синоќа беше пријавено за исчезнато било пронајдено денеска попладне од полициски службеници меѓу селата Извор и Кленоец. „Со задоволство можам да изјавам дека девојчето е пронајдено живо и здраво, денеска околу 15 часот во месноста Вртиште. Тоа е област на тромеѓето помеѓу селата Извор, Кленоец и Иванчишта во кичевско. Девојчето е пронајдено во дол длабок околу 20тина метри. “ - изјави Стефан Димовски, портпарол на СВР Охрид. Вчера околу 13часот и 45минути вујкото заедно со двете внуки, Наде и нејзината 4 години постара сестра се движеле по локалниот пат од село Кленоец кон село Извор. Во близина на местото викано Јарбол , двегодишното девојче кажало дека не може да оди понатаму и останала покрај патот, а вујкото со шестгодишната внука се упатил во село Извор. Кога се вратил на местото таа не била таму. Се вратил во куќата во село Кленоец, каде, исто така, ја немало. Веднаш ...
| | веќе видена | слични

Малата Наде, исчезнатото двегодишно девојче од кичевското село Кленоец по 24 часа е пронајдено живо и здраво. Организираната потрага од полициски службеници и локалното население заврши успешно - девојчето било пронајдено денеска околу 15 часот во месноста Вртиште, во дол длабок околу дваесетина метри.Случајот во кичевската полиција бил пријавен вчера во 20,50 минути.Денеска потрагата продолжи и со кучиња и со дронот на локалната ТВ М. Девојчето било пренесено во кичевската општа болница каде се извршиле потребните медицински прегледи за утврдување на здравствената состојба на девојчето.
| | веќе видена | слични

Двегодишно девојче кое вчера напладне исчезна во кичевско, по 26 часовна полициска потрага е понајдено живо и здраво во длабок дол помеѓу селата Клеонец и Извор-соопштуваат од СВР Охрид. Двегодишно девојче кое вчера напладне исчезна во кичевско, по 26 часовна полициска потрага е понајдено живо и здраво во длабок дол помеѓу селата Клеонец и Извор-соопштуваат од СВР Охрид. Нема детали како малолетното девојче кое само што проодело,бидејќи има две години и не може убаво да се движи, се нашло во долот каде што е пронајдено неповредено. Целата драма која ги вознемири кичевчани се случи вчера,околу 13.45 минути, кога малолетното девојче по име Наде и нејзината 6 годишна сестра, тргнеле на прошетка со нивниот 32 годишен вујко упатувајќи од селото Кленоец каде што живееле, по локалниот пат кон селото Извор. Во еден момент, на местото викано Јарбол, вујкото забележал дека двегодишното девојче го нема.Почнал да го бара во околината каде што се движеле но од малечкото, немало ...
| | веќе видена | слични

Девојчето кое исчезна вчера во Кичево, било преплашено кога го пронашла полицијата. Пронајдено е во јама, но за среќа живо и здраво. Со ова заврши масовната потрага по малата Наде во која учествуваа СВР Охрид, полициската станица од Кичево и МВР, кучиња-трагачи како и Дрон. Пренесено е во полициска станица, а ќе му бидат извршени и медицински прегледи за да се утврди дали е во добра здравствена состојба со оглед на тоа што ја поминало ноќта само на отворено. Во Кичево, двегодишната Наде заедно со својата шестгодишна сестричка и вујкото оделе пеш од Кленоец кон Извор. Во близина на јарболот во село Кленоец, малечката Наде му кажала на вујко си дека не може да продолжи да оди бидејќи се изморила, а тој ја оставил на патот и продолжил со шестгодишната внука (сестра и') во село Извор. По еден час кога се вратил на местото кадешто се разделиле таа не била таму. Се вратил и во куќата во село Кленовец, но девојчето не било ни таму. Според информации од Министерството за внатрешни работи, вујкото на девојчето В.Ј. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 84 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПО ДЕВОЈЧЕТО СЕ ТРАГА И СО ДРОН: Вујкото ја оставил двегодишната Наде среде шума

Од:
До кого (е-маил):
Порака: