Со есклузивен концерт ќе се отвори новата Македонска филхармонија


3 копии

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен вечер во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата, на кој како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Концертот ќе биде под диригентско водство на еден од најпрестижните и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев - суита бр. 2 од балетот "Лабин и Дојрана", Сергеј Прокофјев - концерт за клавир и оркестар бр. 3 во C-dur, оп. 26 и од Петар Илич Чајковски - симфонија бр. 5 во e-moll оп. 64. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска на прес-конференција рече дека многу се вложиле во овој објект и со голема љубов, со многу посветеност и труд во изминатите години како ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во новата концертна сала на Македонската филхармонија на 1 јуни, со почеток во 20 часот, ќе се одржи симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видеоигри во светот. На репертоарот ќе бидат композициите од видеоигрите „Final Fantasy“, „The Legend of Zelda“, „Super Mario“, „Angry Birds“, „Grand Theft Auto“, „Battlefield“, „Pokemon“, „Tetris“, „World of Warcraft“… Концертот ќе се одржи под диригентската палка на маестро Тимоти Редмонд од Велика Британија, еден од најистакнатите диригенти во Европа. Со „Видеоигра“ за првпат во Македонија ќе се изведува музика од најпопуларната форма на забава во светот, аранжирана за голем симфониски оркестар.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Прв пат по распадот на Југославија во неделата се случи културен блесок во една од нејзините поранешни земји. Во Скопје беше отворена нова концертна сала каде што, по 73 години од своето постоење и злопатење на несоодветни места свој модерен и луксузен дом доби Македонската филхармонија...", се вели во написот во Вечерњи.хр "Во светската дворана и домашниот оркестар свиреше навистина светски, а Скопје сега има каде да ги пречека врвните музичари и оркестри од светот на музиката, сосема поразличен од оној од кој на една мала земја и доаѓаат само закани и проблеми. Сите балкански филхармонии во неделата им завидуваа на своите македонски колеги. Меѓу нив и Загрепската филхармонија, која се уште е само станар во салата Лисински" пишува за новата сала во Скопје Вечерњи.хр. На отворањето на новата сала на Македонската филхармонија на која беше изведен ексклузивен концерт на Македонската филхармонија, нашиот светски познат пијанист Симон Трпчески и еден од најбараните диригенти на денешницата Владимир Ашкенази, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија официјално беше отворен новиот објект на Филхармонијата. Слушнете како звучи „Љубена“ од Тоше Проески, изведена од Симон Трпчевски на отварањето на Македонската филхармонија:
| | веќе видена | слични

Оркестарот на Македонската филхармонија, кој во изминативе неколку години го подигна нивото на звучност и знаеше добро да звучи и во акустично нехуманата концертна сала во Домот на АРМ, конечно доби соодветен концертен простор, кој изискува дополнителна еволуција и подобрување на изведувачките перформанси од секој член во ансамблот. Акустиката во новата сала дефинитивно бара поинаков пристап во изведбата на делата, индивидуално и колективно преиспитување на интегралната звучност. Во новата сала акустиката е фрагилна и отворена, се слуша сѐ, не се губи ниту еден сегмент од изведбата, секое замачкување и несигурност во оркестарот не можат да останат незабележани... Музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија звучеа мошне компактно на првиот концерт во новата сала - чувме прецизна и емотивна изведба, имаше одличен избор на дела, фантастичен диригент зад пултот и беспрекорна пијанистичка интерпретација. Рускиот диригент Владимир Ашкенази фантастично го водеше оркестарот на Македонската филхармонија во ...
| | веќе видена | слични

Најстарата институција од областа на музичко-сценската дејност во нашата земја, Македонската Филхармонија, по 73 години од своето постоење доби нов современ објект, изграден по сите светски стандарди. Грандиозната градба беше отворена со гала концерт на оркестарот на Филхармонијата, предводен од еден од најпознатите и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Во првиот дел свој солистички настап имаше нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчевски, со изведба на дела од Трајко Прокопиев и Сергеј Прокофјев. Под водство на маестро Ашкенази, Македонската Филхармонија се претстави со дело од Петар Илич Чајковски. Благодарение на овој објект, во иднина, во Македонија музиката ќе се создава и ќе се восприема во истиот амбиент како и во концертните сали ширум Европа и светот, посочи министерката за култура Елизабета Канческа Милевска. Новиот објект на Македонската филхармонија се протега на површина од 12.400 метри квадратни и располага со две сали. Големата сала е со капацитет ...
| | веќе видена | слични

Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари По 73 години и илјадници настапи, Македонската филхармонија завчеравечер првпат одржа концерт во новиот дом. Велелепната концертна сала со модерен изглед свечено ја отворија претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска, кои ја пресекоа лентата и влегоа во новиот објект. Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата, по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари. На крајот, големиот харизматичен пијанист и диригент ~ се обрати на публиката: - Благодарен сум и инспириран што дојдов во Македонија. Се надевам дека ќе имам можност пак да дојдам и да ја изведеме и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Среќните лица на музичарите од Македонската филхармонија вчера во Скопје ги пречекаа сите оние кои дојдоа да ја споделат радоста на отварањето на новиот македонски музички храм во кој ќе се создава македонската музичка магија и ќе гостуваат еминентни имиња од светската музичка сцена. Со Филхармоничарите на скалите пред објектот се правеа фотки за паметење, се слушаа честитки од сите страни, а река од љубители на музиката се движеа кон салата... Македонија од завчера има нов музички храм според светските стандарди во кој во иднина ќе се создава нова музичка магија, ќе се компонираат и презентираат нови македонски музички дела и ќе гостуваат еминентни имиња од светските музички сцени. Среќните лица на музичарите од Македонската филхармонија вчера во Скопје ги пречекаа сите оние кои дојдоа да ја споделат радоста на отварањето на новиот македонски музички храм. Со Филхармоничарите на скалите пред објектот се правеа фотки за паметење, се слушаа честитки од сите страни, а река од љубители на музиката се движеа кон ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прекрасно е чувството кога најстарата национална установа, Македонската Филхармонија ќе ве пречека во својот дом после 73 години талкање, со прекрасен гала концерт, пишува Cooltura.mk. Вчера вечер, Скопје беше центарот на случувањата на Балканот во сферата на класичната музика. Македонската Филхармонија конечно се вдоми. И не било каде, туку во една прерасна, совршена грандиозна градба на површина од 12.400 метри квадратни. Објектот располага со две сали, голема сала со капацитет 1.000 места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места. Големата сала располага со најсовремени сценско технолошки системи што објектот го позиционираат во врвот на објектите од овој тип. Во тежок општествен период, исполнет со медиумски хајки, политичка криза, негативна енергија, вчерашниот настан на кој се отвори новиот објект на Филхармонијата, беше нешто што долго време ќе ми остане во сеќавање. Изведбата на оркестарот на Македонската Филхармонија ја воодушеви публиката. Под диригентската палка на светски познатиот ...
| | веќе видена | слични

Вчера вечер, Скопје беше центарот на случувањата на Балканот во сферата на класичната музика. Македонската Филхармонија конечно се вдоми. И не било каде, туку во една прерасна, совршена грандиозна градба на површина од 12.400 метри квадратни. Објектот располага со две сали, голема сала со капацитет 1.000 места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места. Големата сала располага со најсовремени сценско технолошки системи што објектот го позиционираат во врвот на објектите од овој тип. Во тежок општествен период, исполнет со медиумски хајки, политичка криза, негативна енергија, вчерашниот настан на кој се отвори новиот објект на Филхармонијата, беше нешто што долго време ќе ми остане во сеќавање. Изведбата на оркестарот на Македонската Филхармонија ја воодушеви публиката. Под диригентската палка на светски познатиот Владимир Ашкенази, публиката можеше да ужива во изведбата повеќе од два и пол часа. Кај целиот оркестар можеше да се почуствува воодушевувањето и позитивната трема од преполната сала и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 627 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 324 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 44 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со есклузивен концерт ќе се отвори новата Македонска филхармонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: