Победи на Металург и Вардар ПРО пред мечот за титулата

Двата најдобри македонски ракометни клуба во машка конкуренција Металург и Вардар ПРО во Супер лигата забележаа нови убедливи победи. Бранителот на трофејот славеше на гостувањето во Струмица кај Зомимак М со 33:20 (17:11) во салата “Парк“, додека четата на Веселин Вујовиќ го совлада Тинекс Пролет со 36:24 (16:12) во салата “Македонско сонце“ во Скопје. Во последното 10-то коло токму “металурзи“ и “црвено-црните“ во СРЦ “Кале“ ќе играат помеѓусебе и ќе решат кој ќе биде новиот шампион на Македонија за оваа натпреварувачка 2012/2013 сезона. На тимот од “Автокоманда“ ќе му биде доволен и бод, додека за Вардарци опција е само победа. Фото извор: РК Вардар ПРО Суперлига, резултати, 9. коло: Зомимак М-Металург 20:33 Тинекс Пролет-Вардар ПРО 24:36 Среда: Куманово-Пелистер
| | веќе видена | слични

Супер дербито за титулата во Супер лигата во ракомет меѓу двете најквалитетни екипи Вардар Про и Металург ќе се одигра в недела од 20:15 часот. Тоа е одлуката на РФМ донесена денеска, Металург има бод предност во однос на Вардар Про во пресрет на последното коло. Дополнителен мотив за освојување на шампионската круна ќе имаат и двете екипи по најавата од ЕХФ дека следната сезона шампионот на Македонија ќе игра директно во групната фаза на ЛШ по пауза од 7 години.
| | веќе видена | слични

Како ретко кога во последниве десетина години македонскиот фудбалски шампионат ќе заврши на највозбудливиот можен начин, со директна пресметка за титулата на двете водечки екипи. Во недела на арената „Филип Втори“ од 17 часот, Вардар и Хоризонт Турново, како што најавуваат преку вистински спектакл, возбудлив натпревар и надмудрување до крај ќе ја донесат одлуката за новиот шампион на Македонија. „Црвено-црните“ атакуваат на одбрана на минатогодишниот трофеј, седма титула во независна Македонија, додека турновци по своето деби шампионско крунисување. Во таборот на Вардар нагласуваат дека можеби и најдобар начин е титулата да се слави пред своите навивачи. Затоа и повикуваат присуство во огромен број на своите навивачи во недела на „Филип Втори“ како момент заеднички да се прослави новиот голем успех. „Немавме среќа да ја осигураме титулата против Металург на едно коло пред крајот на првенството, но тоа е најмалку важно затоа што најдобро е кога дома се слави трофејот. Македонија оваа сезона имаше ...
| | веќе видена | слични

Домашното фудбалско првенство е во самата завршница. Викендов се игра последното коло кое треба да даде одговор кој ќе биде шампион, а кои екипи ќе играат бараж за опстанок. Екипата на Металург не успеа во дербито на Железарница да го совлада Вардар и да ги задржи шампионските амбиции до завршувањето на последното прволигашко коло. Резултатот 1-1 им одеше во полза на црвено-црните со што во шампионската трка остануваат само Вардар и Хоризонт Турново кои за конечниот епилог ќе решаваат на Филип Втори. На бранителот на трофејот за ново славје доволен му е само еден бод. Веќе е јасно дека Металург и Тетекс ќе ја претставуваат нашата држава во Европа купот а Тетекс и Силекс се селат во понизок ранг на натпреварување. Останува дилемата кои две екипи ќе разигруваат во баражот за опстанок. Вчерашните победи на Пелистер и Напредок наспроти нерешениот резултат на Дрита дополнително ја замрсија ситуацијата во тој дел од табелата. Со победи на Дрита и Пелистер во последното коло во баражот ќе играат Битолчани и ...
| | веќе видена | слични

Мечот кој ќе решава за шампионската титула во македонскиот ракомет во машка конкуренција меѓу Вардар и Металург ќе се игра во недела, на 2 јуни од 20,15 часот во СРЦ „Кале“. И двата тима немаат пораз во Супер лигата. На Металург му е доволно и нерешено, а Вардар мора да победи за да го освои првото место. Тимот од Автокоманда ја брани шампионската титула од лани. Металург се надева дека ќе може да смета на Наумче Мојсовски, кој веќе неколку недели не игра, поради повреда.
| | веќе видена | слични

Дуелот за шампионската титула во ракометната Супер лига ќе се одигра во недела со почетокот во 20:15 часот. Во СРЦ Кале, Вардар Про го пречекува шампионот Металург. И двете екипи немаат пораз во Супер лигата, а првиот натпревар во Автокоманда заврши нерешено 25:25. Металург има предност од два бода, поради киксот на Вардар Про и нерешениот резултат со Зомимак М во Струмица. Металург има 25 бодови, а Вардар Про 23. За „црвено-црните" да ја освојат титулата потребна им е победа, додека за првакот Металург и нерешен резултат значи уште еден шампионски пехар. Натпреварот ќе го судат Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев, кои беа судии и на полуфиналето од Купот на Македонија. Другите два натпревара од 10.коло се играат на 1.јуни: Пелистер Тинекс Пролет и Куманово – Зомимак М.
| | веќе видена | слични

Домаќин на дербито е Вардар Про, а натпреварот во СРЦ Кале ќе започне во 20:15 часот. Натпреварот ќе се одигра в недела, 2 јуни, со почеток во 20.15 часот, во СРЦ “Кале“. Средбата ќе ја судат Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев, а делегати ќе бидат Камер Металари и Душко Камишевски сите од Скопје. Во пресрет на последното коло и дербито Металург има еден бод повеќе од Вардар Про. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Небулозниот конфликт околу терминот за решавачкиот дуел во ракометниот шампионат конечно доби епилог. Вардар про и Металург последниот меч од сезоната ќе го одиграат в недела. Големото ракометно дерби кое ќе го реши освојувачот на домашната титула конечно доби термин на одигрување. Вардар про и Металург за трофејот ќе играат в недела во Кале. Ова е епилогот по тридневните преговори меѓу нјвисоките претставници на клубовите и претседателот на Ракометната федерација. Вардар кој е домаќин, првично го понуди петок, Металург не се согласи. Во втората рунда отпадна и попладневниот саботен термин, по што доцна синоќа беше потврдено дека средбата ќе биде одиграна во недела навечер. Мечот е од последното коло во првенството и директно решава за освојувачот на титулата кој од минатата сезона му припаѓа на Металург.
| | веќе видена | слични

Вардар Про и Металург, решавачкиот натпревар во борбата за шампионската титула во ракометното првенство на Македонија, ќе го одиграат в недела. Домаќин на дербито е Вардар Про, а натпреварот во СРЦ Кале ќе започне во 20:15 часот. Натпреварот ќе се одигра в недела, 2 јуни, со почеток во 20.15 часот, во СРЦ “Кале“. Средбата ќе ја судат Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев, а делегати ќе бидат Камер Металари и Душко Камишевски сите од Скопје. Во пресрет на последното коло и дербито Металург има еден бод повеќе од Вардар Про.
| | веќе видена | слични

Големото дерби од последното коло во ракометната Супер-лига меѓу Вардар про и Металург ќе се игра в недела со почеток во 20.15 часот. Ова денеска беше потврдено и од страна на Ракометната Федерација на Македонија, преку делегирањето на судиите за дуелите од последното коло, при што беше потврдено дека дуелот во СРЦ „Кале“ е закажан за недела. Правдата на неделното дерби кое ќе го реши прашањето на шампионот во ракометното првенство ќе ја делат Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Од страна на РФМ како термин за одигрување на дуелите од последното суперлигашко коло беа наведени 1 или 2 јуни, но бидејќи в сабота во „Кале“ се игра квалификацискиот бараж дуел меѓу женските селекции на Македонија и Шпанија, „вардарци“ го посочија 31 мај како термин за одигрување на дербито. Металург не се согласи со ваквата промена, па по долги калкулации, на крајот сепак беше решено дуелот да се игра в недела, на 2 јуни со почеток во 20.15 часот. Терминот на одигрување е нешто подоцна од вообичаено бидејќи верните навивачи на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 135 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 118 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победи на Металург и Вардар ПРО пред мечот за титулата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: