МЗТ Скопје триумфално кај незгодната Блокотехна

2 копии

Кошаркарите на МЗТ Скопје остварија нова првенствена победа, вечерва беа подобри во Гевгелија од тимот на Блокотехна. Иако МЗТ Скопје допатува некомплетен во нај јужниот град во Македонија, сепак тоа не беше пречка за „металците“ да остварат победа кај незгодната Блокотехна. МЗТ Скопје ја доби првата четвртина (21:27), втората ја загуби минимално (18:16), во третиот дел беа повторно подобри (13:19), додека за половина кош во последните 10 минути домаќините беа подобри (14:13), но недоволно за да создадат амбиент за можен пресврт. Интересно е тоа што ова за МЗТ Скопје беше 18 победа, колку што има и Блокотехна, но двете екипи сега имаат исто така ист број и на порази (6), па ги става во егал на вторат апозиција на табелата. Најдобар за МТ вечерва беше Јуре Лалиќ со 12 поени, додека кај Блокотехна најдобар беше Горан Главчев со 11 поени.
| | веќе видена | слични

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се игра во недела со почеток во 19 часот. Ова меч од четвртото коло во Супер-лигата, во кој домаќинот има еден пораз (прв во цела сезона), синоќа беше совладан од Куманово, а додека бранителот на титулата има три победи во низа. Во моментов во МКФ повеќе од час и пол претставниците на Работнички и МЗТ Скопје, заедно со претставници од МВР имаат состанок. Целта на оваа средба е да се избегнат немилите сцени кои се случија пред три недели во „Градски парк“. Средбата е затворена и покрај тоа што беа поканети и новинарите. Оваа сезона во првенството Работнички има две победи, додека Куп-пресметката му припадна на МЗТ Скопје.
| | веќе видена | слични

Лесно и убедливо, без никакви проблеми, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Гостивар (95:74) во мечот од 3. коло од Суперлигата и му се реваншираа за поразот во претходната меѓусебна пресметка. Шампионот доминираше во текот на целиот меч, а клучната предност ја обезбеди во третиот период кој го доби со двоцифрена разлика (32:20). Шутот од далечина беше најсилното „оружје“ на „штрковите“, со оглед што постигнаа 13 тројки со нешто под 50-отстотна прецизност. Избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов ја погодуваа секоја втора „двојка“, а беа максимално надмоќни и во играта под кошевите со 13 скокови повеќе (43-30). Џордон Крафорд со 24 поени беше најпрецизен кај МЗТ Скопје Аеродром, а одлично одигра и последното засилување за шампионот, Андрија Бојиќ, кој средбата ја заврши со дабл-дабл ефект од 16 поени и 11 скокови. На спротивната страна Таварион постигна 16 поени (пет скокови), следен од Магдевски со 12 поени (шест асистенции, четири украдени топки). На останатите два натпревари од рундата: АВ ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Куманово му го нанесе првиот пораз на Работнички сезонава, откако го совлада со 83:82 во драматичен натпревар од третото коло од Суперлигата. Иако кумановци лошо го отворија натпреварот и веќе во втората четвртина имаа негатива од 16 поени, сепак полека успеваа да ја намалуваат разликата и во последниот период имаа водството од 74:71 на половина од четвртината. Потоа Работнички ја презеде иницијативата, но тоа не беше доволно за 25-та победа во низа. Кај Куманово со 27 поени најефикасен беше Марјан Јанески, а Димитар Мираковски за Работнички постигна 20 поени. Во истото коло претходно вечерва, МЗТ Скопје го совлада Гостивар со 95:74, а Блокотехна оствари победа над АВ Охрид од 80:105
| | веќе видена | слични
2 копии

Бранителот на титулата во македонското првенство, полека но сигурно се буди од лошиот сон во АБА лигата и ја покажува својата големина во македонскиот шампионат. „Металците” овој пат под палката на тренерот Кочов покажаа дека ја темпираат својата форма кога е најпотребно. По победата против Блокотехна, тие без никакви проблеми успеаа да да го победат Гостивар со резултат од 95:74 за трета победа во низа во Суперлигата, а втора под палката на новиот тренер Ѓорѓи Кочов. Тимот на МЗТ Скопје го активираше своето најсилно оружје, шутот од линијата за три поени и успеа да реализира дури 13 тројки со што беше доволно да го неутрализираат противникот. Најефикасен во редовите на ,,металците” беше Американецот Џордон Крафорд кој уфрли 24 поени, и имаше помош и од Марко Симоновски кој додаде 18 поени. Добра игра пружи и последното засилување за МЗТ, Андрија Бојиќ, кој додаде 16 поени зачинети со 11 скокови.
| | веќе видена | слични

Кумановските кошаркари брзо го преболеа поразот од АВ Охрид и со минимален триумф 83-82 го совладаа Работнички во третата рунда од Супер лигата. Со победата пред своите гледачи тимот на Куманово стави точка на серијата победи на Работнички која траеше од почетокот на сезоната во Првата лига. Во третата рунда од Супер лигата победи забележаа уште МЗТ Скопје совладувајќи го Гостивар 95-74 и Блокотехна која со 105-80 славеше во Охрид. Резултати: МЗТ Скопје - Гостивар 94-75, АВ Охрид - Блокотехна 80-105, Куманово - Работнички 83-82. Табела: Работнички 49, Блокотехна 44, МЗТ Скопје 44, Куманово 41, Гостивар 39, АВ Охрид 36.
| | веќе видена | слични

Серијата на тимот од „Градски парк" застана на бројот 24. Неверојатниот низ го запреа кошаркарите на Куманово, кои во неизвесна, драматична завршница беа подобри за еден поен... Запрен е и Работнички. Требаше да се одиграат дури 25. кола во Првата лига за тимот од „Градски Парк" да загуби еден првенствен меч Се случи тоа вечерва во Куманово, каде во драматишна завршница, а по реализацијата на Штерјов на три секунди пред истекот, но не и на екс-кумановецот Караџовски, Куманово остана за поен повеќе пред Работнички. КУМАНОВО – РАБОТНИЧКИ 83:82 (12-24; 26-20; 20-18 25-20) Лидерот во нашата Прва лига имаше далку посигурен старт против добро познатиот ривал. Уште во првата четвртина „црвено-белите" дојдоа до двојно повеќе дадени во однос на примени поени (24:12), па многу полесно го продолжија дерби-делот на третиот круг од Суперлигата. Кумановци почнаа да играат во втората четвртина во која и симнаа половина од високата негатива која ја креишрае одличниот Џинјард. До истекот на првото полувреме американското ...
| | веќе видена | слични

По одгирувањето на третото коло во Суперлигата, повеќе нема непоразени тимови во македонската кошарка, откако кошаркарите на Куманово успеаја да му го нанесат првиот неуспех на Работнички оваа сезона. Во крајно неизвесен и израмнет натпревар, кумановци се покажаа како подобри за драма завршница, па така поените на Александар Штерјов на 14 секунди пред крајот се покажаа како клучни за конечните 83:82. Работнички не успеа да го искористи својот последен напад за победа кој го имаше преку Караџовски, а вреди да се потсети дека претходно не искористи и предност од 16 поени разлика која ја имаше во текот на втората четвртина. Херојот Штерјов со последниот блесок стигна до 14 поени на мечот, а во Куманово феноменални беа и Јанески со 27, односно Караколец со 15 поени. Во Работнички, Мираковски со 20 поени беше најдобар поединец. На останатите два натпревари, МЗТ лесно го победи Гостивар со 95:74, а Блокотехна немаше проблеми на гостувањето во Охрид каде славеше со 80:105.
| | веќе видена | слични

По релативно изедначеното прво полувреме, МЗТ Скопје притисна по одморот кога и ја направи клучната предност. Оние (53:45) од одморот, шампионот ги претвори во недостижни (85:65). Динамичниот Крафорд беше творец на таа разлика, а „подршка" онаа поентерска доби и од Симоновски )даде пето од вкупно 13 тројки на екипата) и Трајковски од стартерите, односно Бојиќ и Соколов од условно кажано, резервистите. МЗТ СКОПЈЕ – ГОСТИВАР 95:74 (26-19; 27-26; 32-20; 10-9) Тоа беше и премногу за составот од Гостивар во чии редови двоен број на поени остварија репрезетативецот Магдевски плус и некогашниот Димчевски односно Таварион. Би се рекло планирна триумф за првакот кој со овие два бода останува во егал-трка за второт место на табелата заедно со Блокотехна. Но и една убава увертира за она што следува – новото вечно дерби со досега непобедениот состав на Работнички.
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје убедливо го совлада Гостивар со 95:74 во натпревар од третото коло од Суперлигата.Избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов доминираа во текот на целиот натпревар и овојпат не дозволија изненадувања.МЗТ по само десет минути игра направи предност од 26:19, која се задржа речиси иста до полувремето 53:45.Актуелниот кошаркарски првак имаше извонреден трет период во кој го реши натпреварот, постигнувајќи двоцифрена разлика 32:20.Најефикасен кај МЗТ беше Џордон Крафорд со 24 поени, а Таварион Никс со 16 поени беше најпрецизен кај Гостивар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 215 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 328 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје триумфално кај незгодната Блокотехна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: