Голден стејт вориорс надмоќни над Кливленд во првата рунда


Кошаркарите на Голјден Стејт вориорс надмоќно ја добија првата финална битка против Кливленд, совладувајќи ги со 113-91.Во текот на целиот натпревар немаше ниту малку неизвесност, а Леброн Џејмс немаше поддршка од соиграчите за да го направи овој дуел поинтересен. Тој го одработи своето, постигна 28 поени, имаше 15 скока и осум асистенции, но тоа ниту од далеку не беше доволно за неговиот Кливленд со триумф да ја започне финалната серија во НБА-лигата. Кари постигна 28 поени и имаше 10 асистенции, но Кевин Дурант беше незадржлив за одбраната на Кливленд. Тој уфрли 38 поени, и имаше по осум скокови и асистенции. Имаше време дури и за "војна" со музичката ѕвезда Ријана, која седеше во првиот ред, и навиваше за Кливленд. Гостите направија премногу грешки, дури 20 во текот на натпреварот, наспроти само четири на "вионите". Со еден таков пристап, Кливленд немаше шанси против разиграниот состав на Голден Стејт вориорс.
| | веќе видена | слични

Осум поени и единаесет скока... Тоа е ефектот на Тристан Томпсон на првите три одиграни натпревари од НБА финалето против Голден Стејт, во кое Кливленд и понатаму има има една голема „нула" на своето конто. А токму центарот кој има договор на 82 милиони долари, е еден од оние кои скоро и да ги „нема никаде", како да не постојат... На првиот, но и на третиот меч Томпсон не постигна ниту еден кош, а многумина пак забележија дека Кајри Ирвинг собра 13 скокови во последното одмерување на силите на двата финалисти, што е повеќе од ефектот на Томпсон на сите три заедно. Поради тоа, јасно е, центарот на Кавалирс се најде на мета на критиките, а пред се на големиот „дрдорко", Чарлс Баркли. „Постигна исто толку поени колку што реализираше и Шек оваа вечер" - кажа популарниот „Чак", во емисијата која ја води заедно со неколку поранешни НБА играчи на телевизијата „ТНТ". „Имаше цели три скока! Слушајте, да ви кажам нешто. Јас сум дебел и стар човек. Меѓутоа, ако јас вечерва одиграв 20. минути кошарка, сигурно би имал ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден Стејт вориорс, популарните воини одново се на само една победа до освојување на третата НБА-титула во историјата на клубот, која, пак, може да им донесе влез во историјата на НБА, оти би биле единствен клуб, кој ја освоил титулата без загубен меч во плејофот. Голден Стејт води со 3-0 во победи во финалето против актуелниот НБА-шампион Кливленд, по победата во третиот меч на гости со 118-113. Се игра до четири победи. Минатата година во финалето играа истите тимови, Голден стејт водеше со 3-1, но титулата ја освои Кливленд со 4-3 во победи.Воините веќе поставија еден рекорд во победи без пораз во плејофот, со 15 по ред. Со скор од 16-0 Голден Стејт би бил единствениот тим во историјата на НБА-лигата, кој ја освоил титулата без загубен натпревар во четирите плејоф-рунди. Во 70-те досегашни сезони во НБА ниту еден клуб не стигнал до титулата без загубен меч, без разлика колку дуели се одиграле. Најдобар скор од сите досегашни шампиони има Лос Анџелес лејкерс со 15-1 во сезоната 2000/2001 ...
| | веќе видена | слични

Голден стејт е на чекор до освојување на шампионскиот прстен во кошаркарската НБА-лига откако во финалната серија забележа третата победа, прва на гостински терен против актуелниот првак Kливленд (118-113). Голден стејт во Охајо го скрши домаќинот Kливленд во финишот на натпреварот. Kливленд не успеа да слави во третиот меч и сега ќе му биде потребно да направи вистинско чудо за да ја одбрани титулата во серијата прв до четири триумфи. Минатата сезона Kливленд губеше со 3-1, но на крајот успеаја да ги добие последните три натпревари и да ја освојат првата титула во клупската историја. За разлика од првите две средби кога играчите на Голден стејт како домаќини забележаа две убедливи победи, кршејќи го отпорот на противникот во третата четвртина, третиот меч беше решен во финишот, во последните три минути кога Kливленд едноставно исчезна од теренот и на противникот му дозволи серија 11-0, со која беше решен победникот. Kлучен човек за триумфот беше Kевин Дурент, кој мечот го заврши со 31 поен, осум скока и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во третиот натпревар од финалето во плеј-офот во НБА лигата, Голден Стејт е на чекор од титулата, откако има одлична позитива од 3:0 против Кливленд. Третиот натпревар се одигра во Охајо, беше подраматичен, но на крајот Вориорс повторно победија, пред се благодарение на серијата од 0:11 во самиот финиш. Токму таа серија беше најавена со тројка на Кевин Дурант во контра, по промашување на Кливленд, воедно Голден Стејт влезе во историјата со дури 15. победа во серија, без пораз. Досега никому не му успеало да постигне ваков успех.
| | веќе видена | слични
3 копии

Голден Стејт со фантастичен пресврт во последните минути успеа да стигне до победа од 118:113 на гостувањето кај Кливленд, а дефинитивно клучната тројка ја постигна Кевин Дурент кој на 45 секунди пред крајот погоди за водство на „воините“ од 114-113. Популарниот Кеј Ди реализираше преку Леброн Џејмс во ситуација кога нема одбрана за таков прецизен шут, но сепак овој момент предизвика огромен бес во „Кикен Лоунс арената“ поради гестикулацијата која ја направи Стеф Кари. Ѕвездата на Голден Стејт повторно беше на висината на задачата постигнувајќи 26 поени, но го расипа впечатокот со провокативната прослава со која ги згрози фановите во Кливленд и наиде на осуда на социјалните мрежи. Кари се обиде да долови дека врши голема нужда на паркетот по клучната тројка за пресврт на својот тим, гестикулација која секако не доликува на една голема ѕвезда која треба да биде пример за младите кошаркари. Steph gotta remind the Cavs that they ain't pic.twitter.com/vgVYOK2KoK — Strength In Numbers (@xCurryMVP30x) June 8, 2017
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс брилјираше и изминатава вечер на третиот меч против Голден Стејт, но сепак неговите 39 поени, 9 асистенции и 8 скокови не беа доволни за спречување на нов пораз од страна на расположените „воини“ кои буквално „распукуваат“ од сите страни. Џејмс имаше поддршка само од Кајри Ирвинг кој исто така беше блиску до гранцијата од 40 поени (38), но останатите беа исклучително катастрофални и непродуктивни. Всушност, во една ситуација Леброн доби класичен бодичек и нокакут од својот соиграч Томпсон, па навистина беше чудна ситуацијата да се види „кралот“ Џејмс како лежи на земјата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс се на чекор до освојување на титулата во НБА лигата, откако победи и во третиот меч од финалната серија. Во Охајо, Вориорс го скршија домаќинот Кливленд во финишот на натпреварот и славеа со 118:113. Кливленд не успеа да слави во третиот меч и сега има ќе му биде потребно вистинско чудо за да ја одбрани титулата. Минатата сезона Кавалирс губеа со 3-1, но на крајот успеаја да ги добијат последните три натпревари и да ја освојат првата титула во клупската историја. За разлика од првите две средби кога играчите на Голден Стејт како домаќини забележаа две убедливи победи, кршејќи го отпорот на противникот во третата четвртина, третиот меч беше решен во финишот, во последните три минути кога Кливленд едноставно исчезна од теренот и на противникот му дозволи серија 11:0 со која беше решен победникот. https://
| | веќе видена | слични
5 копии

Екипата на Голден Стејт ја оствари и третата победа против актуелниот првак Кливленд со што е на чекор до освојување на шампионскиот трофеј во НБА лигата. Во интересен меч одигран ноќеска во Кливлен, актуелниот шампион во завршните 3:10.минути, а при водство од 113-107 не постигна ниту еден кош, па на противникот му дозволи да се радува на третата победа. 39-те поени 11.скокови и 9 асистенции на Леброн Џејм, како и 38 поени на Кајри Ирвинг се покажаа недоволни за „Кавси“ да го избегнат поразот. Кај победничката екипа, Кевин Дурант реализира 31 поен, Клеј Томсон еден помалку, а Карји Ирвин оствари дабл-дабл учинок од 29 поени и 13 скокови. Првата шанса за освојување на шампионската титула „Воините“ ќе ја имаат на теренот на Кливленд веќе во сабота наутро во 3 часот по македонско време.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интересен меч одигран ноќеска во Кливленд, актуелниот шампион во завршните 3 минути и 10 секунди, по водство од 113:107 не постигна ниту еден кош, па на противникот му дозволи да се радува на третата победа. Леброн Џејмс постигна 39 поени,  11 скокови и 9 асистенции, додека Кајри Ирвинг 38, но и тоа се покажа недоволни за „Кавси“ да го избегнат поразот. Кај победничката екипа, Кевин Дурант реализира 31 поен, Клеј Томсон еден помалку, а Карји Ирвин оствари дабл-дабл учинок од 29 поени и 13 скокови. Првата шанса за освојување на шампионската титула „Воините“ ќе ја имаат на теренот на Кливленд веќе ноќта петок кон сабота во 3 часот по македонско време. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голден стејт вориорс надмоќни над Кливленд во првата рунда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: