Ова се македонските политичари кои примиле мито од Телеком?


„На сведочењето кое траеше близу 7 часа одговарав на вкрстени прашања од претставниците на Американската комисија и адвокатите на обвинетите директори од Маѓар Телеком. Сведочењето беше под заклетва и за него има стенографски белешки и видео запис. Бев замолен да не го обелоденувам моето сведочење и да се воздржам од јавни коментари на случајот до неговото завршување.“ – изјави Владо Бучковски на 6 септември 2015. Тогаш Бучковски реагираше на сведочењето на екс-разузнавачот Слободан Богоевски , кој пред американските власти сведочел дека Бучковски, Али Ахмети и Муса Џафери се дел од функцинерите кои земале милионски суми мито, да се одложи либерализацијата на телекомуникацискиот пазар. Тие демантираа, а Богоевски беше повикан како сведок и во македонското обвинителство , откако во септември истаргата беше повторно отворена по допрен глас, но досега оттаму не откриваат никакви детали за истрагата. Пред две години поранешниот член на управниот одбор Симо Груевски ја прошири листата на политичари и бизнисмени ...
| | веќе видена | слични

Во Основниот суд Скопје 1 на 23 мај ќе се одржи рочиште за предметот против поранешниот директор на Македонски Телеком Атила Сендреј и други две лица за проневера, но овој случај нема врска со спогодбата на Дојче Телеком и поранешните директори на Маѓар Телеком Елек Штрауб и Андраш Балог со американската Комисија за хартии од вредност и берза за поткуп на македонски политичари. Спогодбата треба наскоро да биде потврдена од Њујоршкиот суд, каде се одвива случајот. Дојче Телеком е мнозински сопственик во Маѓар Телеком и Македонски Телеком. ДИРЕКТОРИТЕ НА ТЕЛЕКОМ СЕ НАГОДИЈА ВО САД ДА СИ ПЛАТАТ КАЗНИ ЗА ПОДМИТУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ Од Основниот суд Скопје 1 велат дека првото рочиште за случајот против Унгарецот Атила Сендреј било закажано за 26 октомври 2011 година и тогаш случајот го водел судијата Седат Реџепагиќ. Од 2015 година, случајот го презел судијата Александар Милошески, за следната година тој да дојде во рацете на судијката Ленче Давиткова. Годинава, биле закажани вкупно 7 рочишта, од кои 5 биле ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство бара меѓународна правна помош од Америка за случајот „Маџар Телеком“. Станува збор за предмет што обвинителството го отвори по сведочењето на екс-разознавачот Слободан Боговески дека македонски политичари примиле поткуп за да ја одложат либерализацијата на телекмоуникацискиот пазар. Предметот за кој обвинитеството сега бара меѓунардна правна помош – подолго време е во фикоите на обвинителството. „Испитано е лице во својство на сведок. Извршено е испитување и на други лица. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција будно ги следи сознанијата од медиумите и врз основа на истите започна дополнителни дејствија за меѓународна правна помош.“ - велат од Јавното обвинителство. Откако во САД аферата Телоком доби разрешница со тоа што двајца поранешни директори признаа дека потплаќале македонски политичари, Валентин Зафиров, адвокат на ексразознавачот Боговески го повика обвинитество на Зврлевски да не остане немо на одлуката на американскиот суд. „Дали и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Двајца поранешни директори на „Маѓар телеком“, Елек Штрауб и Андраш Балог, се согласиле да платат парични казни и прифатиле забрана за вршење дејност за да се запре случајот против нив во њујоршкиот суд во кој се обвинети дека потплатиле функционери од Македонија и Црна Гора, соопшти американската Kомисија за хартии од вредност и берза (СЕЦ). Штрауб се согласи да плати 250 илјади долари казна, а Балог 150 илјади долари. Двајцата исто така се согласија да добијат петгодишна забрана за каква било директорска позиција во компанија под надлежност на СЕЦ. – Директорите во овој случај беа обвинети дека ги предводеле тајните договори со премиер и други за да ги блокираат конкурентите на телекомот – вели во соопштението Стефани Авакијан, в.д. директор на извршниот оддел на СЕЦ. Унгарската компанија, која е мнозински сопственик во „Македонски телеком“, плати казна од 95 милиони долари во декември 2011 година во паралелен случај за истото дело, потплаќање македонски и црногорски функционери за да добијат бизниси и да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако обвинетите Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, кои се товарат за злоупотреба на службената положба, шест години се недостапни за органите на прогонот, на 23 мај, во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за предметот „Маѓар Телеком“. Од Кривичниот суд за Макфакс потврдија дека последното рочиште за овој предмет е од 20 април, а било одложено бидејќи не бил присутен јавниот обвинител, кој уредно го известил судот дека е спречен да присуствува на рочиштето. За овој предмет прво постапувал судијата Седат Реџепагиќ, првото рочиште било закажано на 26.10.2011 година и до крајот на 2014 година биле закажани вкупно 8 рочишта кои биле одложени бидејќи обвинетите не биле присутни или не било добиено известие дали истите се уредно повикани на рочиште. Согласно годишниот план за работа на судот, предметот потоа е наследен од судијата Александар Милошевски и биле закажани 3 рочишта во текот на 2015 година кои биле одложени бидејќи судот не добил известие дека обвинетите се уредно повикани или поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Кривичниот суд за Макфакс потврдија дека последното рочиште за овој предмет е од 20 април, а било одложено бидејќи не бил присутен јавниот обвинител, кој уредно го известил судот дека е спречен да присуствува на рочиштето. За овој предмет прво постапувал судијата Седат Реџепагиќ, првото рочиште било закажано на 26.10.2011 година и до крајот на 2014 година биле закажани вкупно 8 рочишта кои биле одложени бидејќи обвинетите не биле присутни или не било добиено известие дали истите се уредно повикани на рочиште. Согласно годишниот план за работа на судот, предметот потоа е наследен од судијата Александар Милошевски и биле закажани 3 рочишта во текот на 2015 година кои биле одложени бидејќи судот не добил известие дека обвинетите се уредно повикани или поради отсуство на еден бранител. Судењата биле закажувани со ова темпо, по 2 до 3 во текот на годината со оглед на тоа што судот барал, со замолница преку Министерството за правда на Р Македонија, по дипломатски пат на обвинетите да им се достават обвинителен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јавното обвинителство има поднесено обвинение до Кривичниот суд во Скопје за случајот „Маѓар телеком“ за проневера, предметот е во Судот, вели Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски за САКАМДАКАЖАМ.МК. „Обвинителството има поднесено обвинение до Кривичниот суд со тие докази што ги имаме. Предметот е веќе пет до шест години во Судот. Јавете се во судот и прашајте до каде е работата. За имиња и други детали не можам да дадам информација“, ни рече Зврлевски. Во Кривичниот суд велат дека ќе им треба време да одговорат до каде е овој случај. За случајот „Маѓар телеком“ во земјава се водат два предмети, во Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје и во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција. Зврлевски денеска одби да зборува за истрагата за вториот случај, што го води ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, а е поврзан со постапката што се водеше пред правосудните органи во САД и беше отворен откако јавно беше објавено сведочењето на поранешниот директор на Управата за безбедност и ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција информира дека ги следи последните информации и врз основа на нив презема дополнителни дејства за меѓународна правна помош.Од сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски пред Американската комисија за хартии од вредност, која го води спорот против „Маѓар телеком" во САД, се отворија прашања за наводната корупциска шема на македонски функционери, со цел да ја забават либерализацијата на телекомуникацискиот пазар.Екс разузнавачот за судот во Њујорк, во улога на сведок, изјави дека преку грчкиот бизнисмен Кондоминас, Али Ахмети и Муса Џафери и тогашниот премиер, Владо Бучковски, земале мито од 7,5 милиони евра за да се задржи монополската ситуација на пазарот на телефонски услуги.Пред два дена Американската комисија за хартии од вредност соопшти дека поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за „водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија“ за да ја спречат ...
| | веќе видена | слични

Штрауб се согласи да плати 250 илјади долари казна, а Балог 150 илјади долари. Двајцата исто така се согласија да добијат петгодишна забрана за каква било директорска позиција во компанија под надлежност на СЕЦ. – Директорите во овој случај беа обвинети дека ги предводеле тајните договори со премиер и други за да ги блокираат конкурентите на телекомот – вели во соопштението Стефани Авакијан, в.д. директор на извршниот оддел на СЕЦ. Унгарската компанија, која е мнозински сопственик во „Македонски телеком“, плати казна од 95 милиони долари во декември 2011 година во паралелен случај за истото дело, потплаќање македонски и црногорски функционери за да добијат бизниси и да ја исклучат конкуренцијата во телекомуникациската индустрија. Со тужбата на СЕЦ, Штрауб и Балог беа обвинети за изработка на лажни договори со кои се пренасочувале милиони долари за коруптивни исплати. Двајцата функционери требаше да се појават пред суд месецов. Сведок во случајот пред њујоршкиот суд беше поранешниот разузнавач Слободан ...
| | веќе видена | слични

Љубиша Станковиќ Молк од надлежните државни органи во земјава по информацијата што ја објави Американската комисија за хартии од вредност дека поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елек Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија за да ја спречат конкуренцијата на телекомуникацискиот пазар, се спогодиле да платат парични казни, од 250.000, односно 150.000 долари. Залудни беа обидите да се добие каков било одговор од Јавното обвинителство на Марко Зврлевски за овој коруптивен случај, иако години наназад е отворена постапка, но се' уште нема никаков епилог. Што навистина се случува зад сцената засега е тешко да се каже, бидејќи Зврлевски молчи не само за текот на постапката, туку и за причините поради кои тој одбива овој предмет да му го предаде на Специјалното јавно обвинителство, иако СЈО уште во февруари минатата година го побара овој предмет, откако во „бомбите“ се спомнуваше милионски поткуп кој се врзува со името на неколкумина високи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 182 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ...
сите 188 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 34 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 201 | | | веќе видена

Венецијанската комисија испратила писмо до кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и со премиерот Зоран Заев во кое се наведува дека не е ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова се македонските политичари кои примиле мито од Телеком?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: