Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Судењето покрена некои прашања за судството, како и за безбедносните услови во клубовите. Службени лица вадат жртва од пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, Србија, во 2012 година. Шест луѓе загинаа во пожарот. [Архива] Србија две години внимателно го следи судењето на обвинетите за смртта на шест лица во пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, најголемиот град во српската покраина Војводина. Но, и покрај тоа што сопствениците и закупците на клубот добија затворски казни, родителите на жртвите велат дека не се задоволни од, како што ги нарекоа, благите казни, долгите и неефикасни судски постапки, како и од тоа што нема одговорност на државните службеници кои му овозможиле на клубот да работи. „Ваква минoрна казна заслужува осуда, бидејќи ја покажува недоследноста на судот, слабоста на системот и државата“, изјави Бранко Миладиновиќ, татко на една од жртвите, откако четворицата обвинети беа осудени на пет до девет години затвор. „Нема да застанеме тука, ќе се жалиме и ќе ги продолжиме постапките, бидејќи нè ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: