Турција бомбардира позиции на ПКК


Турски авиони-ловци продолжуваат да бомбардираат позиции на курдските борци во северен Ирак вчера и денеска, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Во воздушните напади се постигнати ефективни резултати, посочи премиерот. Турската армија ги интензивираше воздушните напади врз позиции на Курдската работничка партија (ПКК), откако борците од групацијата во неделата убија 16 турски војници, најсмртоносен напад на ПКК од прекинот на примирјето во јули.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турските власти воведуваат полициски час во градовите Дијарбекир и Џизре поради операциите кои се водат против ПКК Во Дијарбекир на југот од Турција се одржаа протести против воведувањето полициски час кој на крајот прераснаа во судири меѓу демонстрантите и полицијата, која, пак, употреби водени топови. Полициски час е прогласен вторпат за време од седум дена и во турскиот град Џизре во југоисточната покраина Сирнак, јави Анадолија. Од канцеларијата на гувернерот претходно беше соопштено дека полицискиот час ќе започнува во 19 часот поради моменталната безбедносна ситуација и операциите насочени против припадниците на Работничката партија на Курдистан (ПКК). Второто прогласување полициски час се случи на само 36 часа по истекот на првиот кој траеше осум дена. -Полицискиот час се воведува се додека не биде соопштено поинаку за да се обезбедат животите и имото но и за да се фатат припадниците на ППК во Џизре, стои во соопштението од властите. Турските сили за безбедност водат операции околу градот Џизре против ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Еден турски полицаец е убиен, а друг ранет во денешниот напад на курдските бунтовници врз полициска позиција во југоисточниот округ Дијарбекир, пренесе ТАСС, повикувајќи се на турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк. Во нападот е убиен и еден цивил. Нападот на бунтовниците е извршен во градот Силван, каде Курдите ја напаѓаат полицијата со автомати и фрлачи на гранати. Турската армија во регионот почна операција за пронаоѓање и елиминирање на напаѓачите. (фото: ЕПА Претходно денеска иранската телевизија „Прес ТВ“ соопшти дека во југоисточниот турски округ Шарнак активисти на Курдската работничка партија (ПКК) во близина на полициска позиција активирале автомобил бомба, при што загинале двајца полицајци, а петмина други биле ранети. Веднаш по експлозијата турските военовоздухопловни сили извеле воздушен напад врз позиции на ПКК во планинските реони на округот Шарнак, при што биле убиени двајца бунтовници. (фото: ЕПА Од средината на јули турската армија изведе серија операции врз ПКК на територијата на земјата и во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во општината Сур, во југоисточниот турски округ Дијарбекир, денеска е воведен полициски час, откако во судирите меѓу курдските бунтовници и турските сили за безбедност беа ранети седум турски полицајци, соопштија од канцеларијата на локалниот валија. Како што јавуваат британските медиуми, во градот Силван, исто така, во округот Дијарбекир, бунтовници на Курдската работничка партија (ПКК) со автомати и фрлачи на гранати ги нападнале турските сили за безбедност, при што загинал еден полицаец, а уште еден е ранет. Локални жители информираат дека по судирот и во Силван е воведен полициски час. Во близина на полициска позиција во округот Шарнак бунтовниците активирале автомобил бомба, при што убиле двајца полицајци и раниле други петмина. Турската армија веднаш денеска презеде одмаздничка операција во реонот, поддржана од хеликоптери Кобра и Сикорски. Во неа се убиени петмина бунтовници од забранетата Курдска работничка партија (ПКК). Од средината на јули турската армија изведе серија операции против ПКК на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку тројца полицајци загинале а десетина се ранети во експлозија на автомобил бомба во близина на контролен пункт во југоисточната турска покраина Ширнак и во одделен напад во покраината Дијарбекир, изјавиле безбедносни извори за медиумите, за што е обвинета забранетата Работничка партија на Курдистан (PKK). Во првиот напад кој се случил рано утрото на полицискиот контролен пункт во Ширнак во кој се убиени двајца и ранети пет турски полицајци, , двајца осомничени за нападот курдски герилци биле убиени во операција на турските командоси со хеликоптерска поддршка пред да им се придружат на соборците, рекле безбедносни извори за агенцијата Dogan. Во одделен напад во Дијарбекир, курдските милитанти убиле еден полициски офицер и раниле уште две лица, од кои еден цивил, додале изворите. Уште еден полицаец бил убиен во соседната област Месчит, кога биле затрупувани ровови ископани од младинската организација на PKK, Патриотското револуционерно младинско движење (YDG-Н). Милитантите извршиле напад со ракетни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турските власти ја укинаа блокадата на југоисточниот град Сизре, во најголем број населен со Курди, што беше во сила од минатиот петок, кога армијата и безбедносните сили ја започнаа операцијата против курдските милитанти. Според турските медиуми, кои јавуваат за прекинување на опсадата, во текот на операцијата се регистрирани „голем број човечки жртви“ како и недостиг на храна, додека сведоци изјавиле оти имало „најмалку 20 убиени цивили“. Во текот на блокадата, Советот на Европа побара од Турција да дозволи нивни набљудувачи да влезат во опседаниот град, но властите во Анкара тоа не го дозволиле. Медиумите јавуваат дека биле притворени странски новинари кои се обидувале да влезат во градот. Локалното населене се пожалило од недостиг на струја и вода за пиење, како и за проблемот со неможноста да се закопаат убиените и умрените, но властите на градот и на регионот, преку соопштение, им се заблагодариле на луѓето за „трпението“ во текот на „успешната операција против против терористичката организација“. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот на Европа изрази загриженост од тврдењата за "непропорционална употреба на сила" врз цивилите во Џизре Советот на Европа ја повика Турција да дозволи независни набљудувачи во југоисточниот град Џизре, каде од минатата недела е воведен полициски час, а меѓу турските сили за безбедност и курдските бунтовници има постојани судири, пренесоа американските медиуми. Советот на Европа изрази загриженост од тврдењата за "непропорционална употреба на сила" врз цивилите во Џизре. Турското Министерство за внатрешни работи информира дека седум курдски бунтовници и еден цивил се убиени во судирите, додека прокурдската опозициска партија соопшти дека во судирите биле убиени 21 цивил. Освен тоа, турските власти не и дозволија на делегација на прокурдската парламентарна партија да влезе во Џизре.
| | веќе видена | слични

Најмалку 30 лица загинаа во судирите во турскиот град Џизре од почетокот на воената операција таму минатата недела, соопшти турското министерство за внатрешни работи. Министерството истакна дека повеќето од загинатите се курдски милитанти, но прокурдската Народна демократска партија (ХДП) вели дека во насилствата биле убиени 20 цивили. Локалното население вели дека Џизре е под заседа уште од воведувањето на полицискиот час, пренесе Би-би-си. Kазна за изборите Во четвртокот полицијата запре делегација лидери на ХДП, кои се обидуваа да дојдат пеш до југоисточниот град. Во групата беа и лидерот на партијата, Селахатин Демиртас, и 30 члена на парламентот, кои велат дека сакаат да привлечат внимание на она што се случува главно во курдската област. Тие беа пресретнати од полицијата во близина на Идил, на 28 километри од Џизре. Смртоносните судири меѓу турските сили и милитантната курдска организација, ПKK, се интензивираа кога примирјето пропадна во јули. Турските авиони ги бомбардираат базите на ПKK во северен ...
| | веќе видена | слични

Ирачките власти остро го осудија упадот на турските воени сили на северот на земјата - „Ова е кршење на нашиот територијален суверенитет“. Ирак ја осуди Турција поради влегувањето на нивните припадници на специјалните сили на територијата на северен Ирак кои ги напаѓаат курдските милитанти: „Ова е кршење на нашиот територијален суверенитет“ - се наведува во соопштението на ирачката Влада. Портпаролот на ирачката Влада исто така истакна дека тука станува збор за „повреда на билатералните односи помеѓу двете држави“. Имено, овој викенд единиците на турските специјални сили навлегле на просторот на северен Ирак откако во Турција во бомбашки напад беа убиени најмалку 14 припадници на истокот на земјата во провинцијата Игдир. Истиот ден во втор напад зад кој стои курдската бунтовничка организација ПКК беа убиени 16 турски војници. Турската државна новинска агенција потврди дека 150 турски војници и припадници на специјалните единици навлегле на просторот на северен Ирак со цел да ги уништат припадниците на ПКК.
| | веќе видена | слични

Курдски екстремисти пукаа во ресторан, посетуван од полицијата во главниот град во југоисточна Турција. Убиен е келнер, а тројца офицери се повредени. Нападот е извршен во Дијарбакир, најголемиот град во претежно курдскиот југоисток. Келнер бил застрелан додека сервирал леб на масата на полицајци. Еден од нив е тешко повреден. 22-годишниот келнер се вратил од задолжителната воената служба пред два месеци. Немирниот регион се соочува со најголемите крвопролевања од 1990 година, забележува “Ројтерс”. Турски авиони бомбардираа позиции на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак веќе петтата ноќ. Стотици екстремисти и припадници на безбедносните сили загинале откако воените дејствија меѓу ПКК и државата беа обновени во јули. Владата ги обнови воздушните напади против ПКК пред два месеци како одговор на она што тие го опишуваат како нагло зголемување на нападите врз безбедносните сили и пукање во урбани центри. Претседателот Реџеп Ердоган вети дека борбата ќе продолжи се додека не се ликвидираат и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција бомбардира позиции на ПКК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: