Палестинците ја одбележуваат годишнината од прогонот

Палестинците денеска ги започнаа манифестациите по повод „Накбе“, годишнината од палестинскиот егзодус по основањето на државата Израел во мај 1948 година Очевидци јавуваат за инциденти во Источен Ерусалим, додека полицијата соопшти дека поради нарушување на јавниот ред и мир уапсила 12 Палестинци, додека во реонот Силван еден млад демонстрант, под се уште неразјаснети околности е ранет од огнено оружје. Поради можно ескалирање на демонстрациите израелските сили за безбедност се ставени во состојба на готовност. Во Источниот Ерусалим и на северот на Израел, каде живее мнозински арапско население, распоредени се илјада војници. Исто така ограничен е пристапот до Платото на џамии во стариот дел на градот, кој Израел го анектира во 1967 година. Во Хеброн, за Западниот Брег, околу 500 припадници на Хамас демонстрираа. Пред 63 години, под налетот на израелските сили подрачјето го напуштиле или биле протерани околу 760.000 Палестинци. Обединетите нации проценуваат дека бројот на протераните и на нивните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 45 Палестинци се ранети денеска кога израелските војници отворија огран врз група демонстранти кај преминот Ерец на линијата на разграничување меѓу Израел и Појасот Газа. Во исто време, најмалку петмина Палестинци се повредени при судири меѓу израелските сили за безбедност и група демонстранти на контролниот пункт Каландија кај Ерусалим.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку пет Палестинци се ранети во неделата во жестоките судири на контролниот пункт Каландиа на Западниот брег на влезот во Ерусалим, соопштија официјални палестински извори. Како што пренесува AFP повикувајќи се на палестински извори и својот дописник, покрај судирите и ранетите на Западниот брег, има и повеќе од десетина повредени во појасот Газа во израелски оган при одбележувањето на палестинската „накба“ - прогонот на Палестинците од израелските подрачја во 1948 г. Според агенцијата судирите продолжиле и во неделата попладне по локално време во Каландија, главниот контролен пункт меѓу Западниот брег и Ерусалим. Демонстрантите фрлале камења а израелските воени сили одговориле со истрелување солзавец и гумени куршуми. Еден Палестинец бил повреден со гумен куршум во главата и се наоѓа во сериозна состојба, рекле од локалната болница во која бил примен. Портпаролот на локалната израелска власт изјавил дека поради „судирите меѓу околу 200-ини демонстранти и граничарите“, израелската страна употребила ...
| | веќе видена | слични

Судири избија меѓу палестинските и израелските полицајци за време на погребот на 17-годишното палестинско момче, кое беше убиено за во вчерашните протести во источен Ерусалим. Во очекување на нови протести израелските власти распоредија околу три илјади полицајци во Стариот град и во други делови на Ерусалим. Милад Ајаш беше прострелан вчера во судирите, кои избувнаа во пресрет на денот на основањето на Израел, кој Палестинците го нарекуваат „Накба“ или денот на катастрофата. Момчето беше подложено на операција, но лекарите не успеаја да му го спасат животот. Засега не се знае кој пукал кон него. Во вчерашните судири беа уапсени 34 демонстранти, а тројца од нив и тројца полицајци беа ранети. Стотици илјади Палестинци побегнале или биле принудени да ги напуштат своите домови по формирањето на еврејската држава на 15 мај 1948 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 257 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 219 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Загриженост за настанатата состојба со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, попладнево преку соопштение на својот веб-сајт, изрази и Судскиот ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Палестинците ја одбележуваат годишнината од прогонот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: