Адвокатите бараат реформи на сите прописи што ѝ штетат на адвокатурата, најавуваат штрајк


09.03.2018 Расте незадоволството на адвокатите откако Министерството за правда го достави пречистениот текст на Законот за изменување и дополнување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најавите за измени на Законот за нотаријат предизвикаа несогласувања меѓу еснафските здруженија на адвокатите и на нотарите. Според првите, на нотарите им се ...
| | веќе видена | слични

Најавените измени во Законот за нотаријат беа причина за еснафски несогласувања меѓу здруженијата на адвокатите и на нотарите. Адвокатите стојат на ставот дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На состанок во Владата вечерва претставници на адвокатската и на нотарската комора ќе ги пеглаат разликите во однос на измените и дополнувањата на Законот за ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев рече дека законот за нотаријат ќе претрпи измени. Колку што се во право адвокатите, толку се во право и нотарите, рече тој, мислејќи на ...
| | веќе видена | слични

За склучен купопродажен договор во вредност од околу 50.000 до 80.000 евра, адвокатските и нотарските трошоци сега се најмалку 10.000 денари, а со измените, ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе го менува законот за нотаријат, најави премиерот Зоран Заев, кој за денеска закажал средба со министерот за правда, и претседателите на адвокатската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали ќе го повлече најавениот предлог-закон за нотаријат бидејќи адвокатите бараа повлекување или ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 202 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адвокатите бараат реформи на сите прописи што ѝ штетат на адвокатурата, најавуваат штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: