Одложено изрекувањето на пресудите за „Монструм“

Одложено изрекувањето на пресудите за „Монструм“ Судот во Скопје го одложи за денеска закажанотоизрекување на пресудите на седумтемина обвинети за случајот „Монструм“,наведувајќу здравствени проблеми на судијата. Основниот суд 1 соопшти дека вториотсудија денеска треба да закаже нов термин кога ќе биде објавена пресудата. Во случајот „Монструм“ се обвинетипет лица кои се товарат за тероризам, а на уште двајца им беше судено воотссуство, откако беа затворни на Косово. Убиството на петтемина рибари кајСмилковско езеро се случи кон средината на април 2012 година. Непосредно пред прославата на големиотхристијански празник Велигден, свирепо беаодземени животите на четири момчиња од населбата Радишани - Филип Славковски, КиреТричковски Александар Наќевски и Цветанчо Ацевски, како и на Борче Стефковски (45) од селото Црешево. Вообвинението се наведува дека во нив било пукано со две автоматски пушки ипиштол од непосредна близина. Први биле убиени четирите момчиња, а потоа и Стефковски кој, наводно, бил сведок ...
| | веќе видена | слични

Поради болест на претседателот на Судскиот совет вчера беше одложено изрекувањето на пресудата за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Одлуката на Кривичниот суд ќе биде соопштена на 30 јуни. На ваквата одлука на судот реагираа роднините на убиените, кои запрашаа зошто судот се плаши да ја соопшти пресудата. Обвинетите за овој случај вчера воопшто не беа спроведени од затворот „Скопје“ на судското рочиште. Во отсуство на судијата Ивица Стефановски, кој имал сезонски грип проследен со висока температура, судијката Павлина Христова само кратко информираше дека првостепената пресуда за обвинетите за петкратното убиство кај Железарско Езеро ќе биде објавена на 30 јуни. Иако изрекувањето на пресудата беше одложено, сепак, пред скопскиот Кривичен суд беше насобрана поголема група роднини и пријатели на обвинетите за тероризам и помагање во тероризам. Тие носеа транспаренти, на кои беа испишани пароли, инспирирани од завршниот збор на обвинителката Гордана Ѓешкоска. На нив можеше да се прочита: ...
| | веќе видена | слични

Родителите на жртвите беа незадоволни од одлагањето, а пред судот повторно протестираа роднини на обвинетите, кои тврдат дека се работи за монтиран процес Грип и висока температура на судечкиот судија е причината поради кој вчера беше одложено изрекувањето на пресудите во судскиот процес за масакрот кај Смиљковското Езеро, познат во јавноста како "Монструм". Според официјалните информации од скопскиот Кривичен суд, судијата Ивица Стефановски не можел да дојде ниту на изрекувањето на пресудите, па поради тоа, тие се одложени за 30 јуни. Семејствата на ликвидираните беа присутни во судската сала за да ја чујат пресудата и беа крајно револтирани откако рочиштето беше одложено. -Зошто се плашите да донесете пресуда? Да се случеше ова во друга држава друго ќе беше - е само еден од нивните коментари. Истовремено, пред Судот беа собрани роднините на обвинетите, кои, пак, тврдеа дека процесот е монтиран, а нивните најблиски се невини. Нивните транспаренти главно беа насочени против МВР, УБК и обвинителот Гешковска, ...
| | веќе видена | слични

За првпат низ целиот судски процес роднините на убиените кај Смилковското езеро фрлија сомнеж врз судскиот процес против обвинетите. Барааш дешифрирање на предметот и обвинуваат за инволвираност на разни функционери. Роднините на обвинетите пак уште од самиоте пшочеток на судскиот процес се сомневаат во судската постапка. Сигурни во невиноста на нивните синови, тие бараат од Обвинителството и судот одлуката да ја засноваат на факти, кои според нив, се на страната на обвинетите. „Кои ви се фактите? Каде ви се фактите? Каде е радикалниот ислам? Каде е тероризмот? Каде е организацијата, каде му се амблемите? Не можеш да обвиниш некого за тероризам, а тој да работи некаде приватна работа по ниви, по фарми“, рече еден роднина на обвинетите. Пресудата за случајот Монструм требаше да се донесе денеска, но е одложена за крајот на месецот поради болест на судијата. Судскиот процес Монструм се води против седум обвинети, од кои двајца се недостапни за судот поради издржување на казна за друго кривично дело во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 30 јуни судот ќе ја соопшти пресудата за Монструм. Грипот и високата температура го спречија главниот судија во овој предмет да дојде во суд и да ја прочита одлуката. Родителите на момчињата се револтирани од одолговлекувањето на постапката. – Ние сме разочарани бидејќи никој не не ни извести претходно дека ќе биде одложено... Веруваат во мотивите на обвинителство дка се работи за тероризам , но се сомневаат оти децата им биле жртви на наводна битка која се водела за земјиште околу Смилковско езеро. Во очекување на одлуката , роднините на обвинетите денеска со транспаренти за ослободување, мирно протсетираа пред судот. Најголем дел од нив беа малолетници, внуци и братучеди на обвинетите. Братот на Фејзи Азир, вели неправедно е што оваа група ја поврзуваат со радикален ислам, само затоа што се исламски верници. Од Косово молк за екстрадицијата на првообвинетите Демири и Исмаиловиќ. Косовскиот адвокат не крева слушалка, а институциите немаат информации. Двајцата се во затвор за нелегално ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Денеска пред судот се собрани и роднините на обвинетите во случајот „Монструм“, а ним поддршка им даваат педесетина демонстранти кои со транспаренти бараат да се ослободат обвинетите. -Ми остана нејасно кои се лицата што се спомнуваат во обвинението, а кои останаа со неутврден индентитет. Имаме информации дека во случајот се вмешани пратеник, доктор и судија и бараме нејаснотиите да ни се дешифрираат, изјави денеска Горан Наќески, татко на една од петте жртви пред две години кај Смилковско езеро. Родителите на момчињата денеска дојдоа во судот да ја слушнат пресудата за случајот наречен „Монструм“, но останаа изненадени од информацијата дека пресудата ќе се одложи бидејќи судијата се разболел. Рочиштето е одложено е за 30 јуни, судијата сега имал грип пропратен со висока температура, пренесува Фокус.мк
| | веќе видена | слични

Болест на судијата ја одложи пресудата за петкратното убиство на 30 овој месец. Родителите веруваат во мотивот на обвинителството, дека обвинетите се терористи. Слобода за уапсените преку транспаренти побара група луѓе кои протестираа пред судот. Судијата Ивица Стефановски има грип и висока температура, неговото отсуство го оправда вториот судија во процесот Монструм, Павлина Христовска. Поради тоа обвинетите не беа донесени од затворот во Битола, а изостана и големо полициско обезбедување на судот. Одложувањето на пресудата отвори сомнеж кај родителите на убиените момчиња од Радишани. За прв пат четворицата татковци застанаа пред камерите и побараа дешифрирање на обвинението. Јавно да се објават имињата на сите инволвирани. -Судењето да биде јавно, има вмешано и судија и доктор и пратеник- тврдат родителите кои се убедени дека мотивот е тероризам, но веруваат и оти бизнис интереси се причина за убиството. Случајот неможе да биде монтиран кога двајцата првообвинети се во бегство, а еден од обвинетите го ...
| | веќе видена | слични

Изрекувањето на пресудата за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро која требаше да биде соопштена вчера, е одложено за 30 јуни. Според заменикот на претседателот на Советот во судницата во Основен суд Скопје - 1, причина за одлагањето е болест на претседателот на Советот кој добил грип со висока температура. Одлуката ги револтира родителите на убиените момчиња кои се обратија кон Судскиот совет со зборовите „зошто се плашите да донесете пресуда?“. Таткото на убиениот Александар Наќевски вели дека нивната судска голгота продолжува - Али Ахмети замеша прсти и на конгрес кажа дека „Монструм“ е монтиран случај. Не ми е јасно како може да е монтиран кога двајца од обвинетите се во бегство. Бараме да се дешифрира обвинителниот акт и да биде јасно кој стои зад ова бидејќи има уште луѓе кои се инволвирани. Бараме да нема тајни судења, да можат сите да присуствуваат и с` да биде јавно. Во „Монструм“ има замешано пратеник, судија, доктор и бараме сите да одговараат - изјави Горан Наќески. ...
| | веќе видена | слични

Наместо денеска, пресудата за случајот „Монструм“ обвинетите ќе ја дознаат на 30-ти јуни. Причина за одложувањето е болест на судечкиот судија. Родителите на убиените, револтирани затоа што сеуште не се екстрадирани дирекните извршители на 5-кратното убиство. Отфрлаат наводи дека случајот е монтиран. „Од каде монтиран овој случај?! Двајца од осомничените се во бегство. 18 години имаа децата. Што можеа да згрешат за да заслужат такво нешто?!“, велат родителите на убиените момчиња. Обвинителката во завршниот збор побара максимална казна за обвинетите. Одбраната ги отфрли доказите и изјавите на заштитениот сведок. „Ние од почетокот истакнавме дека овие обвинети не се виновни и е многу природно да очекуваме истите да бидат ослободени од ова обвинение“, иазјави адвокатот Насер Рауфи. На обвинителната клупа седеа петтемина кои се товарат за тероризам. На обвинетите Алил Демири и на Африм Исмаиловиќ им се судеше во отсуство. Тие сеуште се во затвор во Косово и издржуваатдвегодишна.Лани во март беа уапсени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради висока температура на судечкиот судија Ивица Стефановски одложено е објавувањето на пресудата во случајот „Монструм“ којашто требаше да биде соопштена во средата во Основниот суд 1 Скопје, Судскиот процес за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12-ти април 2012 година, познат како случајот „Монструм” или Велигденскиот масакар кога беа убиени четири момчиња, Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефковски, и во кој се обвинети седум лица за тероризам, започна на 20-ти декември 2012 година. Според обвинението, убиството имало цел да предизвика несигурност кај населението и да ја наруши безбедноста во земјата за предизвикување страв кај граѓаните. Отпрвин шест лица беа оосомничени за убиството, Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Рами Сејди, Хаки Азири, а во декември 2013 година на обвинителната клупа седна и седмообвинетиот Сами Љута, кој е осомничен дека чувал стража додека извршителите ги убивале петте жртви. Алил Демири и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложено изрекувањето на пресудите за „Монструм“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: