Клоп: Штета што изендачија во последните минути, но тешко е да очекуваш победа во Мадрид

Стретегот на Борусија Дортмунд Јирген Клоп истакна дека не се надевал на победа над Реал, до која за малку неговиот тим ќе стигнеше, но прими гол во 89. минута од слободен удар. „Двата тима одиграа на високо и брзо ниво, а нашиот настап во првиот дел беше фантастичен. За мене, како тренер секогаш е предизвик да се подготвувате за натпревар против Реал, така беше и овојпат. На крајот, тие изедначија во 89. минута и тоа беше вистинска штета, но ретко кој може да очекува победа во Мадрид кога гостува на Реал“ , изјави Клоп.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како безброј пати во кариерата, контроверзниот кормилар на Реал Мадрид, Жозе Мурињо повторно ги критикува судии откако неговиот тим синоќа на „Сантијаго Бернабеу“ ремизираше 2-2 против Борусија Дортмунд во мечот од групата Д во Лигата на шампионите. Откако гостите во два наврати водеа, бод за „кралевите“ спаси Озил од слободен удар во претпоследната минута. Без разлика, Мурињо сепак смета дека Реал требал да победи. - Морам да кажам дека сум разочаран од ремито, бидејќи постигнавме три гола, а признати ни се само два – изјави Мурињо, алудирајќи на ситуацијата на стартот од вториот дел, кога Хозе Каљехон постигна гол од очигледен офсајд. Но, за контроверзниот Португалец погодокот беше регуларен, па продолжува: „Хозе беше сјаен, свеж и динамичен. Постигна чист гол. Тимот одлично си ја одработи задачата на теренот, фановите беа фантастични и не бодреа во текот на целиот меч. Јас да сум еден од нив, ќе бев горд што сум сведок на еден ваков меч.“
| | веќе видена | слични

По завршувањето на натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Борусија Дортмунд тренерот на „кралевите“ Жозе Мурињо беше незадоволен од резултатот 2:2. Сметајќи дека неговата екипа заслужила победа. Во 47.минута Реал преку Каљехон постигна гол при резултат 1:2 кој судиите поради офсајд го поништија. На прес конференцијата Мурињо истакна дека неговата екипа постигнала три гола, а сепак освои само бод, со кој тренерот не е задоволен. Инаку, Реал Мадрид во два наврати успеваше да го анулира водството на Борусија Дортмунд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жозе Мурињо во свој стил веднаш го пронајде винобникот за ремито против Борусија Дортмунд, а тоа е главниот судија, Турчинот Цунејт Чакин. „Специјалниот“ изјави дека неговиот тим постигнал три гола и дека требало да победи! „Постигнавме три гола и среќен сум поради тоа. Веднаш по натпреварот ја прегледав снимката, немаше офсајд и не ми е јасно како тоа не го видоа судиите. Некогаш нивните одлуки не ми се јасни. Одиме понатаму пред нас се уште два натпревари“, ја коментираше Мурињо одлуката за судиите со која беше поништен голот на Кајехон, на почетокот на второто полувреме. Мурињо ја образложи и одлуката на полувремето да го остави Модриќ во соблекувалната, а на негово место да го стави Мајкл Есиен. „Есиен играше заедно со Чаби Алонсо на местото последен играч во редот за врска, додека сите останати беа во нападот. Се обидов во второто полувреме да играм со четворица напаѓачи. Морам да го пофалам Кристијано Роналдо , кој не постигна гол, но и покрај тоа добро се движеше“, објасни Мурињо. За разлика од ...
| | веќе видена | слични

Предводникот на германскиот првак смета дека неговиот тим требало да биде награден за храбрата игра во Мадрид. „Двете екипи одиграа извонредно. навивачите во текот на сите 90 минути може да видат натпревар со висок интензитет, а особено би ја истакнал нашата игра во првото полувреме. Бевме супериорни во однос на противникот. Не треба посебно да ги мотивирате играчите кога играте со тим каков што е Реал. На крајот можеме да желиме што дозоволивме да примиме гол на две минути до крајот на натпреварот. Во секој случај освоивме голем бод, кој дополнително не доближи до проектираната цел, пласман во осмина финалето“, изјавил Клоп по натпреварот. Капитенот на Борусија, Себастијан Кел, кој натпреварот го одигра со заштитна маска, рекол дека пред натпреварот би прифатил нерешен резултат, но дека по натпреварот е незадоволен од конечните 2:2. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клоп: Штета што изендачија во последните минути, но тешко е да очекуваш победа во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: