Мурињо: Нема потреба од драма, голот на Каљехон беше регуларен

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо смета дека голот што го постигна Каљехон а беше поништен бил регуларен, според него немало офсајд во таа ситуација. „Нерешениот резултат може да биде подобар и од победа, ако постигневме само два гола, но ние постигнавме три, за жал едниот беше поништен. Постигнавме три гола, сите беа регуларни, но едниот беше поништен. Поради тоа овој резултат за мене не е успех“ , изјави Мурињо. „Во првото полувреме дозволивме да примаме два гола, сето тоа подоцна може да се покаже фатално за нас.“ „Нема драма. Двапати сум ја освојувал Лигата на Шампионите, откако тимовите ми беа втори во групата. Имаме силни противници и ако сме втори тоа ќе биде проблем за нашите противници, не за нас“ , заврши Мурињо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како безброј пати во кариерата, контроверзниот кормилар на Реал Мадрид, Жозе Мурињо повторно ги критикува судии откако неговиот тим синоќа на „Сантијаго Бернабеу“ ремизираше 2-2 против Борусија Дортмунд во мечот од групата Д во Лигата на шампионите. Откако гостите во два наврати водеа, бод за „кралевите“ спаси Озил од слободен удар во претпоследната минута. Без разлика, Мурињо сепак смета дека Реал требал да победи. - Морам да кажам дека сум разочаран од ремито, бидејќи постигнавме три гола, а признати ни се само два – изјави Мурињо, алудирајќи на ситуацијата на стартот од вториот дел, кога Хозе Каљехон постигна гол од очигледен офсајд. Но, за контроверзниот Португалец погодокот беше регуларен, па продолжува: „Хозе беше сјаен, свеж и динамичен. Постигна чист гол. Тимот одлично си ја одработи задачата на теренот, фановите беа фантастични и не бодреа во текот на целиот меч. Јас да сум еден од нив, ќе бев горд што сум сведок на еден ваков меч.“
| | веќе видена | слични

По завршувањето на натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Борусија Дортмунд тренерот на „кралевите“ Жозе Мурињо беше незадоволен од резултатот 2:2. Сметајќи дека неговата екипа заслужила победа. Во 47.минута Реал преку Каљехон постигна гол при резултат 1:2 кој судиите поради офсајд го поништија. На прес конференцијата Мурињо истакна дека неговата екипа постигнала три гола, а сепак освои само бод, со кој тренерот не е задоволен. Инаку, Реал Мадрид во два наврати успеваше да го анулира водството на Борусија Дортмунд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жозе Мурињо во свој стил веднаш го пронајде винобникот за ремито против Борусија Дортмунд, а тоа е главниот судија, Турчинот Цунејт Чакин. „Специјалниот“ изјави дека неговиот тим постигнал три гола и дека требало да победи! „Постигнавме три гола и среќен сум поради тоа. Веднаш по натпреварот ја прегледав снимката, немаше офсајд и не ми е јасно како тоа не го видоа судиите. Некогаш нивните одлуки не ми се јасни. Одиме понатаму пред нас се уште два натпревари“, ја коментираше Мурињо одлуката за судиите со која беше поништен голот на Кајехон, на почетокот на второто полувреме. Мурињо ја образложи и одлуката на полувремето да го остави Модриќ во соблекувалната, а на негово место да го стави Мајкл Есиен. „Есиен играше заедно со Чаби Алонсо на местото последен играч во редот за врска, додека сите останати беа во нападот. Се обидов во второто полувреме да играм со четворица напаѓачи. Морам да го пофалам Кристијано Роналдо , кој не постигна гол, но и покрај тоа добро се движеше“, објасни Мурињо. За разлика од ...
| | веќе видена | слични

Предводникот на германскиот првак смета дека неговиот тим требало да биде награден за храбрата игра во Мадрид. „Двете екипи одиграа извонредно. навивачите во текот на сите 90 минути може да видат натпревар со висок интензитет, а особено би ја истакнал нашата игра во првото полувреме. Бевме супериорни во однос на противникот. Не треба посебно да ги мотивирате играчите кога играте со тим каков што е Реал. На крајот можеме да желиме што дозоволивме да примиме гол на две минути до крајот на натпреварот. Во секој случај освоивме голем бод, кој дополнително не доближи до проектираната цел, пласман во осмина финалето“, изјавил Клоп по натпреварот. Капитенот на Борусија, Себастијан Кел, кој натпреварот го одигра со заштитна маска, рекол дека пред натпреварот би прифатил нерешен резултат, но дека по натпреварот е незадоволен од конечните 2:2. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

„Постигнавме три гола и среќен сум поради тоа. Веднаш по натпреварот ја прегледав снимката, немаше офсајд и не ми е јасно како тоа не го видоа судиите. Некогаш нивните одлуки не ми се јасни. Одиме понатаму пред нас се уште два натпревари“, ја коментира МУрињо одлуката за судиите со која беше поништен голот на Кајехон, на почетокот на второто полувреме. Мурињо ја образложи и одлуката на полувремето да го остави Модриќ во соблекувалната, а на негово место да го стави Мајкл Есиен. „Есиен играше заедно со Чаби Алонсо на местото последен играч во редот за врска, додека сите останати беа во нападот. Се обидов во второто полувреме да играм со четворица напаѓачи. Морам да го пофалам Кристијано Роналдо, кој не постигна гол, но и покрај тоа добро се движеше“. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Мурињо одново ги критикуваше судиите откако неговата екипа како домаќин одигра 2-2 против екипата на Борусија Дортмунд. Откако гостите водеа во два наврати, еден бод на Кралевите им донесе Месут Озил кој биеше хируршки прецизно од слободен удар во финишот на натпреварот. Меѓутоа, Мурињо смета дека неговата екипа требала да ги освои трите бода. ,,Морам да кажам дека сум разочаран со ремито затоа што постигнавме три гола на натпреварот, а признати ни се само два’’ – започна Португалецот, алудирајќи на ситуацијата од почетокот на вториот дел кога на Калехон му беше поништен гол поради офсајд. ,,Калехон беше одличен, свеж и динамичен. Постигна регуларен гол. Екипата заврши одлична работа на теренот. Навивачите беа на висина на задачата и не` бодреа во текот на целиот натпревар. Да бев јас еден од нив, ќе ми беше драго што сум бил на ваков натпревар’’ – изјави Мурињо. Реал Мадрид е на второто место на табелата со еден бод помалку од Борусија Дортмунд. На прашањето дали евентуалното второ место на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо: Нема потреба од драма, голот на Каљехон беше регуларен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: