МЗТ Скопје и Карпош во битка за шампионската титула


МЗТ Скопје и Карпош соколи вечерва во СЦ "Борис Трајковски" со почеток во 20 часот ќе го играат вториот меч за титулата кошаркарски шампионат. "Металците" на првиот натпревар забележаа минимална победа од 77-76, но избраниците на Анте Назор се свесни дека вечерва ќе мора да одиграат уште подобро доколку сакаат да стигнат до предност од 2-0 во оваа финална серија. Актуелните шампиони се свесни дека почетната победа е само еден чекор на долгиот пат до титулата, но и дека на дуелот во СЦ "Борис Трајковски" ќе мора да се прикаже уште подобра игра за да се стигна до триумф на гостински терен. Со триумф во "Јане Сандански", МЗТ Скопје Аердром ја започна одбраната на титулата. На двете средби во АБА лигата, домашниот терен се покажа како клучен, па забележаа победи со по три поени разлика. Првиот меч пак од домашното првенство во Борис Трајковски беше решен по дополнителните 5. минути во корист на тимот од Аеродром. Шампионската титула оваа сезона ќе ја освои екипата која прва ќе стигне до три победи.
| | веќе видена | слични

Кој ќе го суди одлучувачкито меч, или оној кој ќе го даде новиот шампион на Македонија во кошарка? Прашање на кое деновиве е тешко да се даде и дефинитивен одговор. Но и момент кој создава дополнителни дилеми, дури и кај комесарот за натпреварување. Владо Цветковски има проблем, како да ја формира тројката која ќе ја дели правдата на петтиот и последен меч во сезоната на македонската клупска кошарка. Или оној кој треба да го даде новиот шампион. Пред се поради една банална причина. И двата клубови финалисти имаат свои „непријатели" кај судиската фела, и кои тоа го манифестираа и низ оваа финална серија. Особено тоа се однесува за екипата на Карпош Соколи која и во своето официјално соопштение во јавноста и директно прозва еден од нашите најдобри судии, дека е главниот виновник за нивниот пораз на третиот меч од серијата. Тоа индиректно значи дека неговото учество во финалата серија на плеј-офот е завршено, доказ плус за тоа беше неговото неделегирање на натпреварот број 4. Кој ќе го суди оној петтиот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комесарот за натпреварување во МКФ, Владо Цветковски ги изготви билтените за четирите одиграни натпревари во плеј-оф финалето во машка конкуренција. МЗТ Скопје и Карпош Соколи заедно на сметката на МКФ ќе треба да уплатат вкупно 52.000 денари. Аеродромци добија парична казна од 30.000 денари, од кои 10.000 денари за фрлање на тврди предмети на теренот и 8.000 денари за техничка грешката на клупата. Карпош Соколи за финалето има долг од 22.000 денари, најголем дел од казната се техничките грешки на Бојан Трајковски и Драган Николиќ, кои чинат по 8.000 денари. Петтиот натпревар меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи кој ќе го даде шампионот за оваа сезона во кошаркарското првенство на Македнија се игра в среда со почеток во 18 часот.
| | веќе видена | слични

Откако Kарпош Соколи победи во четвртиот меч и израмни на 2-2, за титулата ќе одлучува последната петта пресметка, утре во салата „Јане Сандански“, на теренот на актуелниот шампион Петтиот натпревар, таканаречената „мајсторка“, ќе го даде одговорот на тоа кој ќе ја освои шампионската титула во кошаркарскиот шампионат на Македонија, Kарпош Соколи или МЗТ Скопје, откако „соколите“ славеа во четвртиот меч 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17) и израмнија на 2-2 во победи. Серијата се игра во три добиени, а петтиот решавачки меч ќе се игра утре (19 ч) на теренот на актуелниот шампион, МЗТ Скопје Аеродром, во салата „Јане Сандански“. - Не е важно кој игра на домашен терен, бидејќи остана само еден, решавачки меч. Ќе победи оној кој ќе биде психолошки подобро подготвен. Инаку, што се однесува до последниот меч, загубивме во втората четвртина. Во второто полувреме моравме да бркаме резултат, имавме и шанса да се изедначиме, но пресуди падот на концентрацијата кај нас. Не го ценевме доволно поседот на топката, не го ...
| | веќе видена | слични

Наместо празник на кошарката, 25-то кошаркарско финале на Македонија се претвори во рашомонијада, која кулминира по третиот меч од финалната серија, што заврши со победа на МЗТ Скопје, за водство од 2-1 во победи во серијата прв до три победи.Карпош соколи, кој е дебитант во финалните дуели, обвини еден од судиите за лоша арбитража, која директно влијаела за неговиот пораз во тој меч. Потоа и МЗТ Скопје излезе во јавноста со свое соопштение, па, така, наместо на терен, финалето се пресели по медиумите.Со триумф на Соколи во четвртиот меч синоќа, одлуката за новиот првак ќе се решаваше на последниот петти дуел, на кој, според резултатите од Суперлигата, домаќин е МЗТ Скопје. Актуелниот шампион на Македонија со евентуален триумф годинава ќе ја прослави шестата титула, сите во низа. Карпош соколи игра за првата шампионска титула во клупската историја. Претходно го освои Купот, прв во клупската историја. Д.С.
| | веќе видена | слични

Ќе почекаме уште некој ден за нов кошаркарски првак на Македонија. Карпош соколи не дозволи МЗТ да си прави шампионска фешта во неговиот дом и со победа од 86-78 го изедначи резултатот во финалната серија на 2-2. Двете екипи имаа многу осцилации во текот на натпреварот, од плус 21 за Соколи, до само два позитива во финишот. Првиот ичскор кон победа домаќините го направија на стартот од втората четвртина, кога отворија со 16-0. Во овој период дојдоа до максималните 51-30, а предноста остана пристојна и на големата пауза, со 56-39. Во третата четвртина видовме обратна ситуација, МЗТ Скопје почна со 8-0, серијата ја протегна до 16-3, за да дојде на минус четири на влезот од четвртиот квартал. Таму се' беше отворено, аеродромци се доближија на 76-78 на две минути до крајот, но тука застанаа. Направија неколку грешки, а Соколи ги погодија сите слободни фрлања за конечен триумф и 2-2 во серијата. Кендрик Пери постигна 24 поени, а уште четворица кај победниците имаа барем 10. Во гостинскиот тим, Мијатовиќ и Синовиц ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Екипата на Карпош Соколи се избори за петти решавачки натпревар против МЗТ Скопје Аеродром во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија. На четвртиот меч од финалната серија, синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ кошаркарите на Карпош Соколи го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром со 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17), со што го израмнија резултатот на 2-2 во победи и се изборија за „мајсторка“. По петмина играчи во двата тима средбата ја завршија со двоцифрен број на поени. Кај победникот, а воедно и на натпреварот, најмногу имаше Кендрик Пери 24, додека кај МЗТ Скопје по 17 поени постигнаа Стефан Синовец и Данило Мијатовиќ. Годинашниот шампион на Македонија ќе се решава во последниот петти меч кој ќе се игра в среда (24 мај) во СЦ „Јане Сандански“.
| | веќе видена | слични

Од Македонската кошаркарска федерација, веднаш потврдија дека одлучувачкиот меч меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе се игра в среда, како што претходно беше договорено, останува да се договори уште сатницата. Сепак овој датум ќе биде проблем за МРТ, најверојатно нема да може да врши пренос од мечот, бидејќи се игра финалето во Лигата на Европа. Домаќин на „мајсторката“ е МЗТ Скопје, најверојатно и овој пат влезот во СЦ „Јане Сандански“ ќе биде слободен за фановите на бранителот на титулата.
| | веќе видена | слични
2 копии

На четвртиот меч од финалната серија, синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ кошаркарите на Карпош Соколи го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром со 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17), со што го израмнија резултатот на 2-2 во победи и се изборија за „мајсторка“. По петмина играчи во двата тима средбата ја завршија со двоцифрен број на поени. Кај победникот, а воедно и на натпреварот, најмногу имаше Кендрик Пери 24, додека  кај МЗТ Скопје по 17 поени постигнаа Стефан Синовец и Данило Мијатовиќ. Годинашниот шампион на Македонија ќе се решава во последниот петти меч кој ќе се игра в среда (24 мај) во СЦ „Јане Сандански“. 
| | веќе видена | слични

Кошаркарите од Карпош Соколи се изборија за петти натпрвар во кој ќе се борат за прва шампионска титула. Клубот од Карпош го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром на свој терен СО со конечни 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17) и израмни на 2-2 во победи во серијата подорбар до три. Натпреварот изобилуваше со атрактивни акции на двете страни, но кога стануваше збор за реализирани шутеви од далечина тука прецизноста беше на страна на домашниот состав. Со 13 шутеви за три поени, „Соколите“ направија огромна разлика од 21 поен (51-30), но успеаја да ја задржат до крајот на првиот дел од натпреварот. Во третиот период, се разиграа кошаркрите од гостинскиот состав и со серија од осум поени само ја најавија доминацијата на паркетот. Во наредните десет минути следеше тесна битка во која гостинот се доближи и на само два поени негатива (73-71). Кога се чинеше дека „аеродромци“ ќе направат и резултатски пресврт се разигра Бојан Трајковски, а поените од линијата за слободни фрлања не беа доволни за победа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неколку здруженија и организации што отворено се противат за британското истапување од Европската Унија (ЕУ) за денеска најавија марш низ улиците на Лондон со ...
сите 244 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 85 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје и Карпош во битка за шампионската титула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: