Ново рочиште за „Титаник“


Започна новото рочиште за предметот на СЈО „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети 21 лице, меѓу кои и поранешните функционери Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на избирачите, поткуп на гласачи при изборите во 2012 година.
| | веќе видена | слични
17 копии

Судењето за предметот на СЈО „насилство во Центар“ е прекинато и презакажано за 1 јуни, поради неможноста претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев веднаш да одлучи по барањето за изземање на судечкиот судија во предметот, Душан Јосифов. Барањето на почетокот на рочиштето го поднесе одбраната на обвинетите, поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. Обвинителката Фатиме Фетаи, побара да биде донесено решение за отфрлање на барањето како неосновано, бидејќи, како што кажа, за претседателот на судот Џолев и неговиот заменик не може да се бара изземање доколку не се судии во процесот. На рочиштето на кое исказ требаше да дадат двајца сведоци, присуствуваа сите обвинети, нивните бранители со исклучок на Милан Андонов и Митко Печков, кои се адвокати на Никола Груевски и Миле Јанакиески.
| | веќе видена | слични

Адвокатите во случајот со насилството во општина Центар побараа изземање на судијата, како и на претседателите на Кривичниот и на Апелацискиот суд, поради што се одложи главната расправа во овој предмет. Судењето продолжува со распит на сведоци на 1-ви јуни. Барањето на почетокот на рочиштето го поднесе одбраната на обвинетите, поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. Обвинителката Фатиме Фетаи, побара да биде донесено решение за отфрлање на барањето како неосновано, бидејќи, како што кажа, за претседателот на судот Џолев и неговиот заменик неможе да се бара изземање доколку не се судии во процесот. Побара отфрлање и на барањето за изземање на в.д. претседателот на Апелација и неговиот заменик бидејќи, рече, предметот не се наоѓа во фаза на одлучување пред Апелацискиот суд. Во овој случај им се суди на 11 обвинети, меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерот Миле Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова. На ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Во Кривичниот суд продолжува судењето за предметот на СЈО „Насилство во општина Центар“. На рочиштето присуствуваат сите обвинети, а исказ треба да дадат двајца сведоци. Одбраната достави барање за изземање на судечкиот совет. Обвинетите во случајот, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица пред Судот се изјаснија за невини. На претходните судења, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни. Обвинетите се товарат за поттикнување насилство, кое се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година.
| | веќе видена | слични

Барањето на почетокот на рочиштето го поднесе одбраната на обвинетите, поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. Обвинителката Фатиме Фетаи, побара да биде донесено решение за отфрлање на барањето како неосновано, бидејќи, како што кажа, за претседателот на судот Џолев и неговиот заменик неможе да се бара изземање доколку не се судии во процесот.  Побара отфрлање и набарањето за изземање на в.д. претседателот на Апелација и неговиот заменик бидејќи, рече, предметот не се наоѓа во фаза на одлучување пред Апелацискиот суд. На рочиштето на кое исказ требаше да дадат двајца сведоци, присуствуваа сите обвинети, нивните бранители со исклучок на Милан Андонов и Митко Печков, кои се адвокати на Никола Груевски и Миле Јанакиески. Обвинетите во овој случај, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица пред Судот се изјаснија дека не се ...
| | веќе видена | слични

Денешното рочиште за случајот „Насилство во Центар“ се одложи бидејќи претседателот на судот, Иван Џолев не бил во можност да одлучува по барањето за изземање на судијата Душан Јосифов што го побара одбраната. Адвокатот од одбраната во предметот „Насилството во Центар“, Боро Тасевски пред почетокот на денешното рочиште побара изземање на судијата од овој предмет Душан Јосифов, како и на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев и неговиот заменик Бајазит Бајазити, но и на в.д. претседателот и заменикот на Апелациониот суд. Наредното рочиште е закажано за 1 јуни, кога исказ треба да дадат неколку сведоци. Причината за ваквото барање, како и во неколку други предмети на СЈО, е што Катица Јанева во емисија на 24 ТВ изјавила дека постојат судии кои се нелегално прислушувани. Бидејќи не се знае кои се тие судии адвокатите бараат изземање. Во случајот „Насилството во Центар“ поврзан со насилните протести пред општината летото 2013 година, првообвинет е Никола Груевски. На обвинителка клупа меѓу десетината ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев не бил во можност за време на паузата да одлучи за барањето за изземање на судијата Душан Јосифов, па судењето за предметот на СЈО „Шамарите во Центар“ е одложено и ќе продолжи во јуни. Поради зафатеноста на адвокатите, судијата Душан Јосифов, закажа две рочишта за 1 и 6 јуни, кога ќе се сослушуваат сведоци на СЈО. Барањето на почетокот на рочиштето го поднесе одбраната на обвинетите, поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. На рочиштето на кое исказ требаше да дадат двајца сведоци, присуствуваа сите обвинети, нивните бранители со исклучок на Милан Андонов и Митко Печков, кои се адвокати на Никола Груевски и Миле Јанакиески. Обвинетите во овој случај, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица пред Судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. На претходните рочишта ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кривичниот суд во Скопје даде пауза до 10:30 часот за судењето за предметот „Насилство во Центар“ за да се одлучи по барањето за изземање на претседателот и потпретседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев и Пајазит Пајазити, како и за в.д. претседателот и неговиот заменик на Апелацискиот суд, и за судечкиот судија Душан Јосифов, поднесено од адвокатот Боро Тасевски непосредно пред почетокот на судењето. Барањето е поднесено поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. Обвинителката Фатиме Фетаи, побара да биде донесено решение за отфрлање на барањето како неосновано, бидејќи, како што кажа, за претседателот на судот Џолев и неговиот заменик неможе да се бара изземање доколку не се судии во процесот. Побара отфрлање и набарањето за изземање на в.д. претседтелот на Апелација и неговиот заменик бидејќи, рече, предметот не се наоѓа во фаза на одлучување пред Апелацискиот суд. На рочиштето на кое исказ треба да дадат двајца сведоци, присуствуваат ...
| | веќе видена | слични

Покрај рочиштето за случајот „Шпион“ денеска во Кривичен закажано е и ново рочиште за предметот „Насилство во општина Центар“. На рочиштето исказ треба да дадат двајца сведоци. Обвинетите во овој случај, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица пред судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. На претходните рочишта за овој предмет, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни. Обвинетите во предметот „Насилство во Центар“ се товарат за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година.
| | веќе видена | слични

Во бурна атмосфера и со негодувања на обвинетите почна преслушувањето на снимените разговори во случајот Траекторија.. На почетокот од денешната расправа, СПецијалното јавно обвинителство повлече 14 разговори од вкупно 315-те за кои во СЈО сметаат дека имаат приватна содржина.. По ова одбраната и обвинетиот Миле Јанакиески побараа дополнително време за утврдување на содржината на разговорите но судијата Горан Бошевски ги отфрли предлозите и нареди емитување на аудио снимките.. Пред стартот на судската расправа, одбраната на обвинетите побара изземање на претседателот на судечкиот совет, поротниците, претседателите и нивните заменици на Апелациониот и Кривичниот суд со тврдење дека специјалната јавна обвинителка во телевизиска емисија изјавила дека во снимките има и разговори на судии.. Ваквите барања, судот ги одби како недозволени.. Во „Траекторија“ обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Владимир Пешевски и Љупчо Ѓорѓиевски кои според обвинението се товарат за злоупотреба на овластувањата при ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 85 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново рочиште за „Титаник“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: