Девет години затвор за Ѓоко Поповски


Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, за случајот „Триста“ е осуден на девет години затвор за незаконска набавка на 300 возила во периодот од 2008 до 2012 година, при што не ги почитувал законските прописи за јавна набавка. Ова е пресудата што пред малку му ја изрече судијката Добрила Кацарска од Основниот суд Скопје 1, по обвинението на СЈО.Поповски со одлука за најповолна понуда извршил избор на понуди од Порше, Кадис, Бохемија, Колевски и Автокуќа, иако тие не биле утврдени како најповолни понуди. Со ваквиот начин, од страна на МВР биле исплатени над 318 милиони денари или над 27 милиони денари повеќе од збирот на прворангираните на понудата.Со ваквиот начин, оцени Судот, нанесена е штета на МВР од оглеми размери – 27 894 502 денари. Вештаците утврдиле дека проврангираните дале поповолни понуди, но и покрај тоа, извршена е набавката со помалку поволните.Поповски треба да ја надомести нансесената штета на МВР во износ од 27.894.522 денари во рок од 15 дена. Исто така, судот го задолжи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради барање на одбраната денеска во Кривичен суд беше одложен предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 поднел жалба за притворот кој му го определи судот за предметот „Тенк“, со кој беше осуден на 9 години затвор. Жалбата треба да ја разгледа советот и да донесе решение. Тој е осуден на девет години затворска казна за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година. Поповски треба и да ја надомести штетата од приближно половина милион евра и судските трошоци. Судијката рече дека Поповски бил свесен дека со неговото постапување може да настапи штетна последица и дека бил должен да се грижи за финансиите на МВР, кои всушност се пари на даночните обврзници. Поповски претходно се изјасни дека не е виновен и дека очекува оослободителна пресуда. Тој е осуден за злоупотреба на службената положба и овластување. (Makfax)
| | веќе видена | слични

По барање на одбраната, Основниот суд Скопје 1 го одложи судењето за случајот „Тотал“ во кој осомничен е новинарот и уредник на Телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. СЈО го гони Павловиќ-Латас за даночно затајување. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра.
| | веќе видена | слични
4 копии

На барање на адвокатите на новинарот и уредник Драган Павловиќ Латас, поради лични и семејни причини денеска повторно беше одложено судското рочиште за предметот „Тотал“. Во овој случај Латас е обвинет поради затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ, „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице. По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај.
| | веќе видена | слични

Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра. /МИА
| | веќе видена | слични
12 копии

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство.Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал“ маркетинг” ДООЕЛ, „ „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице.По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај.Преземено од: Фокус
| | веќе видена | слични

Во рамки на новите судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на СЈО кои треба се одржат денеска во Кривичниот суд во Скопје, во обвинителните клупи повторно седнуваат бившиот градоначалник на Битола, Владимир Талевски и новинарот Драган Павловиќ-Латас. Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал“ маркетинг” ДООЕЛ, „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице. По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај. На обвинителна клупа денеска, исто така, треба да седнат и обвинетите во предметот на СЈО „Транспортер“. Поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица во овој случај се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.
| | веќе видена | слични

Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал“ маркетинг" ДООЕЛ, „ „Тотал“медија центар" и „Медијамакс" и 63.032 евра како физичко лице. По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај.  На обвинителна клупа денеска, исто така, треба да седнат и обвинетите во предметот на СЈО „Транспортер“. Поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица во овој случај се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра. /МИА
| | веќе видена | слични

Ново судско рочиште за случајот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство треба се одржи денеска во Кривичниот суд во Скопје. На обвинителна клупа денеска треба да седнат обвинетите во предметот на СЈО „Транспортер“. Поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица во овој случај се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет години затвор за Ѓоко Поповски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: