`Леденото доба` во Европа досега однесе 120 животи

6 копии

Во централна и источна Европа и понатаму екстремно ниски температури, какви не се забележани во последните неколку децении, а ледениот бран досега однесе 120 животи. Студената маса од Сибир започна да се шири и кон земјите од западна и јужна Европа. Во текот на минатата седмица во Украина 63 луѓе ги загубиле животите, а температурите се спуштија и до -33 степени целзиусови. Од Украинското Министерство за вонредни состојби преку соопштение ги потврдија овие информации и соопштија дека 8 лица умреле во болниците, 41 на улиците и 14 по домовите. Причината за смрта е хипотермија. Ниските температури однесоа 9 човечки животи во Полска во последните 24 часа, со што билансот од почетокот на студениот бран се искачи на 29 жртви. Во Романија студеното време однесе 14 животи, а дури 346 се хоспитализирани. Слична ситуација е и во Бугарија, каде во студ незабележан во изминатите 100 години, починале 8 луѓе, а температурата од -30 степени предизвика заледување на Дунав во одредени делови, банкоматите не работат, а околу ...
| | веќе видена | слични

Снег во Црна Гора Ледениот бран во Европа кој трае веќе една недела однесе повеќе од 250 човечки животи ширум континентот додека температурите продолжуваат да се намалуваат, а метеоролозите најавуваат мраз во текот на викендов. Во Италија од еден траект кој се насука по снежна бура евакуирани се 262 патника и членови на екипажот. Воздушните и железнички врски се делумно во прекин, снабдувањето со струја отежнато или во прекин, а потрошувачката на гас е рекордна за еднонеделниот студен бран кој се смета за најжесток во изминатите неколку децении. Руски Газпром соопшти дека не може да ја задоволи побарувачката на гас за Западна Европа, додека рускиот премиер и побара од компанијата да обезбеди нормална испорака на гас. - Ве молам да вложите максимални напори за обезбедување на потребните количини за нашите странски партнери, имајќи предвид дека главна задача е да се обезбеди гас за потрошувачи од Руската федерација. Тоа сега е второстепена задача, изјави Путин на средба со претставници од Газпром. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројот на лица кои починаа од хипотермија во Украина се зголеми на 122, откако властите соопштија за нови 21 жртва за изминатите 24 часа. Температурите во Украина во текот на ноќта беа до минус 33 степени Целзиусови и тоа е најстудената зима во изминатите шест години. Нови осум луѓе починаа од премзнување во Полскка со што бројката на жртви од невремето е 45. Ноќеска во североисточниот дел од таа држава неа измерени минус 27 степени. Од почетокот на ноември од премзнување починаа вкупно 88 луѓе. Изминатата ноќ беше најстудена во Швајцарија во изминатите 30 години. Рекордни минус 34 степени се измерени во градот Глаталп во кантонот Швиц, централна Швајцарија. Според метеоролози студениот бран че трае до крајот на следната недела. Во Белгија е регистриран нов рекорд на задржувања на патиштата предизвикани од обилните снежни врнежи кои почнаа вчера попладне. Вкупната должина на колони од автомобили по магистралите и патиштата е околу 4.000 километри. Последниот рекорд бил во 2010 година - 948 километри.
| | веќе видена | слични

Студениот бран и натаму држи во цврста прегратка големи делови на Европа. Особено погодена е Источна Европа, каде досега од последици од студот починаа најмалку 190 луѓе, од кои во најголем дел во Украина. Во рок од 24 часа, само во Украина починале 38 лица, со што бројот жртви од студот во оваа земја се искачи на 101 лице. Државата ја доживува најстудената зима во последните шест години. Најголемиот број од настраданите се бездомници. Во Романија студот ги погодува пред се‘ децата. Четиримесечно бебе замрзнало во незагреан стан, при температури од минус 20 степени. Властите проценуваат дека студот им се заканува на околу 150 илјади деца. Во северниот дел од Словачка температурите паднаа на минус 37 степени Целзиусови. Во Германија ноќеска беа измерени температури до минус 20 степени. Поради ниските температури во Русија, рускиот монополист „Газпром“ ги подзатвори славините и испорачува помали количества гас кон Европа. Кон Германија стигнува околу една третина помало количество гас. ...
| | веќе видена | слични

Поларните студови, некаде невидени и 30 години, однесоа околу 200 животи (главно бездомници) во Европа, од Украина до Италија, каде температурите паднаа на рекордно ниско ниво за овој период од годината, а метеоролозите најавуваат продолжувањето на големите студови и снежните врнежи ширум континетот. Во Централна и Источна Европа и натаму температурите се исклучително ниски, а студениот бран од Сибир се прошири и кон земјите во крајниот јужен дел на континентот, каде се забележани првите жртви на смрзнување. Во Украина студот однесе 101 човечки живот, а имајќи ги предвид и последните два месеци во 2011, Полска бележи црн рекорд" од 367 жртви и рекордни температури до минус 38,5 степени Целзиусови. Минус 40 степени, очекувано, се измерени во Урал и во Сибир. Снег зафати и делови на Атина и Истанбул, каде привремено дојде до колапс на сообраќајот. Во Грција се евидентирани две жртви на студот. Обилните снежни врнежи има и во Албанија, во Црна Гора, во Србија...
| | веќе видена | слични

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека земјата искористила една милијарда кубни метри гас за само три дена Повеќе од 100 лица ги загубија животите како резултат на студеното време во Украина што владее од минатиот петок, објавија властите во Киев. Повеќе од 101 лице кои починаа беа бездомници, а 64 од нив се пронајдени мртви на улиците, соопштија од Министерството за вонредни ситуации. Стотици други се згрижени во болници поради премрзнатост, хипотермија и други состојби поврзани со студеното време. Во делови од Источна Европа оваа недела температурите се спуштија до 35 степен под нулата. Во четвртокот најмалку уште осум смртни случаи се пријавени во Полска, искачувајќи ја бројката на мртви во таа земја на 37 лица. Смртни случаи поврзани со студеното време се пријавени низ Источна и Централна Европа. Русија го држи рекордот со 64 смртни случаи од студено време за цел јануари, соопшти новинската агенција Интерфакс, но не е јасно дали сите директно се поврзани со силниот студ кој почна минатата ...
| | веќе видена | слични

Студот убива низ Европа- до сега 218 луѓе починаа од ниски температури Студениот бран што ја закова Европа однесе 218 животи на луѓето ширум континентот, а синоптичарите прогнозираат дополнителен пад на температурите и нови врнежи ширум Европа во деновите на викендот. Во Чешка живата во термометрите падна на минус 38 степени во текот на изминатата ноќ, додека снегот втор ден по ред паѓа во италијанската престолнина, за првпат по 15 години. Цели села се отсечени во некои делови на Источна Еврпа и на илјадници луѓе се наоѓаат заробени во навевите, патните, воздушните и железничките врски се делумно во пркин, снабдувањето со струја е отежнато или во прекин, а потрошувачката на гас скокна на рекордно ниво во текот на еднонеделните студови што се сметаат за најсилни во последните неколку децении. Во централна и источна Европа и натаму се задржува снегот и мразот, а студениот фронт од Сибир се прошири и на земји од крајниот југ каде се забележани и првите жртви од замрзнување. Во текот на минатата недела ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поларните студови однесоа 164 животи во Европа, од Украина до Италија, каде температурите паднаа на рекордно ниско ниво за овој период од годината, а метеоролозите најавуваат продолжувањето на големите студови и снежните врнежи ширум континетот. Голем број села се отсечени во некои делови на Источна Европа, патниот, воздушниот и железничкиот сообраќај е делумно прекинат, снабдувањето со струја е отежнато или во прекин, а потрошувачката на гас се зголеми на рекордно ниво во текот на оваа зима, која се смета за најстудена во изминатите неколку децении. Во Централна и Источна Европа и натаму температурите се исклучително ниски, а студениот бран од Сибир се прошири и кон земјите во крајниот јужен дел на континетот, каде се забележани првите жртви на смрзнување. Во текот на минатата недела студениот брај во Украина однесе 101 човечки живот, а речиси 1.600 лица побарале медицинска помош поради смрзнатини и хипотермија, соопшти денеска украинското Министерство за вонредни ситуации. Во соопштението се наведува дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Близу 200 луѓе умреле во источна и централна Европа од доаѓањето на студениот бран, кој ја прекина невообичаено благата зима. Како што пренесува „Макфакс, сто и еден човек почина во Украина во студениот бран кој владее во оваа земја од 27 јануари, соопшти денеска украинското Министерство за итни ситуации, пренесува Франс прес. „За време на најстудениот период, 101 лице умре, од кои 11 во болница, 64 се пронајдени на улица, а 26 во нивните домови“, наведува министерството и прецизира дека тие луѓе умреле во периодот од 27 јануари до 3 февруари. Претходниот биланс, соопштен вчера, беше 63 мртви. Украинското министерство за итни ситуации наведува и дека температурата нема да расте. Во текот на ноќта ќе биде од минус 30 до минус 25, а дневната од минус 21 до минус 16. Во Русија, каде што денеска во Москва е минус 25, а во Јакутск во Сибир минус 50, според официјалните податоци од 1 јануари од студ починале 64 луѓе. Температурата во Романија се спушти до минус 34 Целзиусови степени, а Романците добија можност да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Арктичкиот студ што ја зафати Чешка, предизвика драстично намалување на температурите во планинските предели, дури до минус 38 степени, јави дописникот на МИА од Прага. Според Чешкиот метеоролошки завод, минатата ноќ била една од најстудените годинава, при што во југозападниот дел на земјата биле измерени минус 38,3 степени Целзиусови. Рекордно ниски температури биле измерени на 105 од 155-те мерни станици, а во 76 од нив температурите биле под минус 20 степени. Според метеоролозите, студеното време ќе продолжи и во наредните денови, а затоплување се очекува во втората половина од идната недела. Поради ниските температури во Чешка од почетокот на неделава починаа најмалку осум лица, од кои четири во текот на вчерашниот ден. Најчесто се работи за бездомници кои под дејство на алкохол заспиваат на отворено и измрзнуваат до смрт.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

Денес во попладневните часови е донесено лице од затворот во Шутка кое било донесено за медицински преглед. По приемот во ургентниот центар дежурната екипа ...
сите 242 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Леденото доба` во Европа досега однесе 120 животи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: