СТУДЕНТИТЕ ОД ТМФ СО ТРАДИЦИОНАЛНА МОДНА РЕВИЈА: Различни креативни производи работени на темата „Метаморфоза“

Студентите од Технолошко-металуршкиот факултет под менторство на професорката и дизајнерка Лидија Георгиева, вечерва во рамките на прославата на Денот на основање на факултетот (19 јуни) ќе ја одржат традиционалната модна ревија Студентите од Технолошко-металуршкиот факултет под менторство на професорката и дизајнерка Лидија Георгиева, вечерва во рамките на прославата на Денот на основање на факултетот
| | веќе видена | слични
2 копии

Програмските содржини на Факултетот за правни науки при ЕУРМ се усогласени со современите студиски програми. Просекот на студирање е нешто над законскиот рок, а 80 отсто од запишаните студенти ги завршуваат студиите. Тоа се должи на работливоста, мотивираноста и заинтересираноста на студентите, како и на врвната подготвеност на наставниците и соработниците на Факултетот, вели проф. д-р Слободан Шајноски Наставата на Факултетот за правни науки при ЕУРМ е усогласена со современите студиски програми што се изучуваат на првите педесет универзитети во светот според Шангајската листа. Проф. д-р Слободан Шајноски од Факултетот за правни науки при ЕУРМ вели дека она што е карактеристично за овој факултет е што на специфичен начин ги организира и спроведува наставните програми согласно законите, селектирајќи ги најдобрите меѓународни универзитетски практики и почитувајќи ги барањата на студентите за ефикасна и квалитетна настава. Според резултатите од некои истражувања на мислењата и ставовите на студентите за ...
| | веќе видена | слични

Меѓународните студенти го избираат Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) да ги продолжат студиите во рамките на програмата за размена Еразмус +, преку која студентите имаат можност да студираат на Европските партнер – универзитети. УЈИЕ од самиот почеток посвети важност на интернационализацијата преку соработка со универзитетите од САД и од ЕУ. Во овој контекст, универзитетот во својата развојна стратегија ја истакна потребата од креирање заеднички студиски програми, креирање мрежи со кои на студентите и на наставниот кадар ќе им се овозможи мобилност и размена на искуства во рамките на европските универзитети. Ова на Универзитетот е достигнато благодарение на европските јазици. Федерика Торта, студент на Правниот факултет на Универзитетот во Болоеа –Италија, не случајно го избра Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово за да ги продолжи студиите во рамките на програмата Еразмус +. Таа вели дека на УЈИЕ таа стекнала многу добро искуство и ги совладала и теоријата и практиката, првенствено имајќи ги ...
| | веќе видена | слични

На 21.06.2017 во 19:00 часот, на малата сцена на Македонската опера и балет ќе се прикаже програмата на студентите од Факултетот за музичка уметност – Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од класата на Вонр. проф. д-р Искра Шукарова – Катедра за балетска педагогија. Програмата ја сочинуваат етиди и танцови вежби кои ќе бидат изведени од студентите од прва до четврта година. Вонр. проф. д-р Шукарова се повикува на методите на теоретичарот Рудолф фон Лабан како основа за совладување на практичните принципи кои ги интегрираат просторните и динамичките компоненти во кореографската структура. Истата вечер за прв пат ќе биде покажана најновата кореографија, поточно работа во процес на Шукарова, насловена “Чудна Шума”. Учествуваат студентите: Јана Петровска, Теодора Ежовска, Христина Ангеловска, Бојан Мицев, Марија Ристеска и Олга Серафимова. Како дел од програмата ќе биде прикажан и испитниот материјал на студентите од втора година по предметот Модерен танц на познатиот кореограф Игор Киров и ...
| | веќе видена | слични

Студенти на Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ годинава за прв пат ќе го претставуваат Универзитетот на натпревар за познавање на постапката пред Европски суд за човекови права (ЕСЧП) и познавање и владеење на Европската конвенција за човекови права, која ја има ратификувано и имплементирано и нашата држава. Станува збор за регионален МООТ COURT натпревар пред ЕСЧП, кој се состои во изведување на симулирано судење на хипотетички случај, со што се дава впечаток за познавање на студентите на Европското процесно право. Овој натпревар, т.н. нордиски модел, особено е популарен во земјите на Нордиската Унија и во земјите на Југоисточна Европа. Студентите заземаат улоги на правни застапници пред Судот во случај во кој се опфатени едно или повеќе прекршувања на човековите права. Еден тим во улога на застапници на страната на апликантите и тим во улога на застапници на државата која е тужена пред судот. Студентите со усни излагања се претставуваат пред угледен судски совет сочинет од судии од регионот, ...
| | веќе видена | слични

Презентација на современа танцова програма на студентите од ФМУ-УКИМ, од класата на вонредната професорка Искра Шукарова од Катедра за балетска педагогија, ќе се одржи утре на малата сцена на Македонската опера и балет. Програмата ја сочинуваат етиди и танцови вежби кои студентите од прва до четврта година ги разработуваа низ текот на последниот семестар. Професорката Шукарова се повикува на методите на теоретичарот Рудолф фон Лабан како основа за совладување на практичните принципи кои ги интегрираат просторните и динамичките компоненти во кореографската структура. За време на настанот за прв пат ќе биде покажана најновата кореографија, поточно работа во процес на Шукарова насловена „Чудна Шума“. Во неа учествуваат студентите: Јана Петровска, Теодора Ежовска, Христина Ангеловска, Бојан Мицев, Марија Ристеска и Олга Серафимова. Делото ги испитува животинските форми во релација со човечкото тело. Како дел од програмата ќе биде прикажан и испитниот материјал на студентите од втора година по предметот Модерен ...
| | веќе видена | слични

Технолошко-металуршкиот факултет од Скопје вчеравечер прослави уште еден роденден, а во рамки на одбележувањето на овој ден, централно место им беше отстапено на годишната ревија на студентите од Институтот за дизајн и инженеринг на облека под водство на професорката и дизајнерка Лидија Георгиева. Темата, како што беше и најавено, гласи „Метаморфози“, а во креативниот процес беа вклучени студентите од втора, трета и четврта година. За овие последните, ревијата всушност беше и завршен испит, но и за останатите беше предизвик, кој се труделе што подобро да го совладаат. Пред да ги видат креациите, присутните беа поздравени од деканот д-р Јон Магдески, како и од амбасадорот на Република Франција, Неговата екселенција Кристиан Тимоние, кој со одличниот македонски ја освои публиката. Тој го изрази задоволството од заедничката соработка помеѓу француската амбасада, францускиот институт и Технолошко-металуршкиот факултет. За таа цел, тој додели и три наградни патувања за најдобрите студентит од Институтот за дизајн ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 373 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТУДЕНТИТЕ ОД ТМФ СО ТРАДИЦИОНАЛНА МОДНА РЕВИЈА: Различни креативни производи работени на темата „Метаморфоза“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: