Студентскиот пленум ќе ги дочека бруцошите со „Прв пленумски час“

2 копии

Студентски пленум утре во 12 часот, на платото на УКИМ, организира настан „Прв пленумски час“ кој има за цел да ги дочека бруцошите и да им ги предочи проблемите и предизвиците кои допрва ги очекуваат. „Започнува академската година и со тоа продложува нашата студентска борба! На 15ти септември во 12 часот на платото ќе ве поздрават пленумците, со тоа што ќе ви посакаме добредојде бруцоши. Ќе бидеме колегијални и ќе ви ги предочиме проблемите со кои ќе се соочувате секојдневно низ своето студирање, проблемите кои не се сериозно адресирани, но заедно со ваша сила ќе ги менуваме. Студентски пленум не седи сокриен во канцелариите како некои нелегитимни студентски т.н. организации, туку е секогаш отворен за студентите полни со нови идеи, ставови и желба за промена. Активирај се! Студентизирај се! Приклучи се!“, се наведува во повикот на Студентскиот пленум.
| | веќе видена | слични

Интервју со Кирил Дончов, член на Студентскиот пленум: Зошто повторно ги повикуваат граѓаните да им се приклучат на масовни протести, дали навистина ќе го окупират новиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за да протестираат за нечовечките услови во студентските домови.
| | веќе видена | слични

На првиот академски ден, бруцошите беа пречекани од членовите на „Студентски пленум“ кои им посакаа добредојде, но им ги посочија и проблемите со кои ќе се соочуват низ студирањето. Од пленумот велат дека оваа година силно и моќно ќе се борат против студентските проблеми, а во наредниот период ќе одлучат за начините на кои ќе ја водат борбата, пренесува „Мета“. – На 15 септември, на првиот академски час, „Студентски пленум“ одлучи да го оддржи и првиот пленумски час. Ние сакаме да ги запознаеме новите студенти, бруцошите, со проблемите со кои ќе се соочуваат наредните години за време на нивното студирање. Ние сме тука да ги интегрираме во „Студентски пленум“ и да порачаме дека ја продолжуваме борбата и оваа година силно и моќно против сите студентски проблеми како руинираните студентски домови, но и намалениот студентски стандард. Следејќи ја нашата хоризонтална структура, во наредниот период ќе одлучиме како да настапиме понатаму. За почеток можеме да кажеме дека најголемиот проблем се руинираните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Руинираните студентски домови и лошиот студентски стандард се првите проблеми за кои беа предупредени бруцошите на првиот академски час од нивните постари колеги од Студентскиот пленум. Тие ги пречекаа своите идни колеги на платото пред универзитетот Св. Кирил и Методиј, каде што им делеа информативни летоци во кои објаснуваат за што се борат. Најголем проблем се студентските домови во кои живеат нашите колеги кои доаѓаат од другите градови. Тие имаат руинирани студентски домови, но палмите имаат тушеви, тоа за нас ќе биде примарниот проблем. Исто така проблем ни е и студентскиот парламент кој не сака да ги брани правата на студентите. Демијан Хаџи-Ангелковски, Студентски пленум. Студентскиот пленум ги повика бруцошите да им се придружат во борбата против лошите образовни реформи, против проблемите кои со години наназад не се решаваат. Демијан Хаџи-Ангелковски од пленумот вели дека студентската борба продолжува и наскоро ќе објават кои ќе бидат нивните следни чекори. Архивска фотографија. x Архивска ...
| | веќе видена | слични

„Денеска, на 15 септември, на првиот академски час Студентскиот пленум се одлучи да го организира и првиот пленумски час“, започна Демијан Хаџи-Ангелковски од Студентскиот пленум во својата изјава за медиумите. Денес се одржа првиот пленумски час пред платото на УКИМ. Часот требаше да поттикне дискусија со новите бруцоши и да ги поттикне новите студенти да му се придружат на пленумот. Студентите кои ние ги видовме пред платото на УКИМ се досегашните членови на пленумот, кои делеа и информативни флаери за пленумот. Новите студенти, во меѓувреме, доаѓаа и си заминуваа од првиот академски час на своите факултети. Пред Филозофскиот/Филолошкиот факултет беа пленумците, чекајќи ги новите студенти. „Ние сакаме да ги запознаеме новите студенти, бруцошите со проблемите со коишто ќе се соочуваат во наредните години за време на нивното студирање. Ние сме тука да ги интегрираме во Студентскиот пленум и да порачаме дека Студентскиот пленум ја продолжува својата борба и оваа година. Ние сакаме да ги отвориме сите ...
| | веќе видена | слични

И палмите имаат тушеви, ама тушеви нема во руинираните студентски домови. На студентите им се потребни и опремени лаборатории, соодветно преведена литература, ама и попусти за студентите во книжарниците, порачаа претставниците на Студентскиот пленум (СП) на денешниот настан кој почна напладне на платот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Настанот „Прв пленумски час“ имаше за цел да ги дочека бруцошите и да им ги предочи проблемите и предизвиците кои допрва ги очекуваат, но и да регрутира свои нови припадници. Демијан Хаџи Ангелковски за медиумите порача дека СП и годинава ќе продолжи моќно да се бори за подобро високо образование. Клучните точки на дејствување на СП ќе бидат подобрување на студентскиот стандард, борба против нелегитмниот Студентски парламент и измена на Законот за високо образование, појасни тој. - Најголем проблем се руинираните домови во кои учат нашите колеги, Палмите имаат тушеви, но не и домовите – рече Хаџи Ангелковски. Во склоп на настанот, освен средбата со нови студенти и ...
| | веќе видена | слични

„Попусти во книжарниците“, „Центар за работа“, „Попусти за културни настани“, „Пристап до датабази со статии и трудови“. Ова се само дел од барањата на Студентскиот Пленум кои денеска на почетокот на академската година студентите ги истакнаа на платото на УКИМ. Пленумци денеска организираа симболичен настан за бруцошите на факултетите, со цел да ги запознаат новите студенти со Пленумот, но и нивната улога како академски граѓани во општеството. - Ние сакаме да ги запознаеме новите студенти - бруцошите со проблемите со кои ќе се соочуваат во наредните години за врeме на нивното студирање, ние сме тука да ги интегрираме во Студентскиот Пленум и да порачаме дека Пленумот ја продолжува својата борба и оваа година. Ние сакаме да ги отвориме сите студентски прашања кои не се спомнати никаде. Продолжуваме силно и моќно да се бориме со сите проблеми кои ги имаат студентите како руинираните студентски домови, намалениот студентски стандард..., порача студентот Демијан Хаџи-Ангелкоски. Студентскиот Пленум брои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Руинирани студентски домови, намален студентски стандард и недоволна ангажираност на Студентскиот парламент се проблемите со кои Студентскиот пленум ги запозна идните студенти. Пленумот денеска одржа прв пленумски час пред платото на Универзитетот „св. Кирил и Методиј“, наспроти традиционалниот академски час, пренесе Радио МОФ . „Најголем проблем на студентите се руинираните студентски домови во кои тие живеат и секојдневно нашите колеги од другите градови доаѓаат да живеат. Во Скопје имаат руинирани студентски домови, а палмите имаат тушеви. Исто така, проблем е и Студентскиот парламент кој не сака да ги брани правата на студентите“, посочи Демијан Хаџи-Ангелковски од Студентски пленум. Студентите им делеа флаери на бруцошите, запознавајќи ги со досегашните активности на Пленумот, причините поради кои беше оформен и која е целта на неговото постоење. „Ние сме тука да ги интегрираме во Студентскиот пленум и да порачаме дека пленумот ја продолжува својата борба и оваа година. Ние сакаме да ги отвориме сите ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на академската година, Студентскиот пленум денеска организираше прв пленумски час со намера да ги запознаат новите студенти, бруцошите со проблемите со кои ќе се соочуваат за време на нивното студитање.– Ние сме тука да ги интегрираме во Студентскиот пленум и да порачаме дека Пленумот ја продолжува својата борба и оваа година. Ние сакаме да ги отвориме сите студентски прашања кои има потреба да се отворат, а кои се уште никаде не се спомнуваат во нашето општество, рече Демијан Хаџи-Ангелковски од Студентскиот пленумСтудентскиот пленум порача дека и оваа година, силно и моќно продолжува да се бори против сите проблеми што ги имаат студентите, како нереновираните студентски домови и намалениот студентски стандард.– Најголем проблем се руинираните студентски домови во кои живеат секојдневно нашите колеги кои доаѓаат од другите градови. Тие имаат руинирани студентски домови, но палмите имаат тушеви, тоа за нас ќе биде примарниот проблем. Исто така, проблем е Студентскиот парламент кој што не сака да ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студентскиот пленум ќе ги дочека бруцошите со „Прв пленумски час“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: