„Студентски пленум“ им посака добредојде на бруцошите

На првиот академски ден, бруцошите беа пречекани од членовите на „Студентски пленум“ кои им посакаа добредојде, но им ги посочија и проблемите со кои ќе се соочуват низ студирањето. Од пленумот велат дека оваа година силно и моќно ќе се борат против студентските проблеми, а во наредниот период ќе одлучат за начините на кои ќе ја водат борбата, пренесува „Мета“. – На 15 септември, на првиот академски час, „Студентски пленум“ одлучи да го оддржи и првиот пленумски час. Ние сакаме да ги запознаеме новите студенти, бруцошите, со проблемите со кои ќе се соочуваат наредните години за време на нивното студирање. Ние сме тука да ги интегрираме во „Студентски пленум“ и да порачаме дека ја продолжуваме борбата и оваа година силно и моќно против сите студентски проблеми како руинираните студентски домови, но и намалениот студентски стандард. Следејќи ја нашата хоризонтална структура, во наредниот период ќе одлучиме како да настапиме понатаму. За почеток можеме да кажеме дека најголемиот проблем се руинираните ...
| | веќе видена | слични

Интервју со Кирил Дончов, член на Студентскиот пленум: Зошто повторно ги повикуваат граѓаните да им се приклучат на масовни протести, дали навистина ќе го окупират новиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за да протестираат за нечовечките услови во студентските домови.
| | веќе видена | слични

Вчера се одржа првиот академски час на сите државни универзитети во Македонија, при што, меѓу другото, беше најавена изградба на нов студентски дом ПОЧНА АКАДЕМСКАТА ГОДИНА Паралелно со вчерашното почнување на новата студиска година, продолжува аплицирањето за сместување во некој од единаесетте студентски домови во земјава. Останале уште 1.564 слободни места, а пријавувањето за нивно пополнување ќе се врши до 25 септември. Најавена е и изградба на нов студентски дом. - Продолжува електронското пријавување за пополнување на слободните места, но најдоцна до 25-ти овој месец. На конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување во Македонија за студиската 2015-2016 година имаат право да конкурираат сите студенти што сакаат да го остварат правото на сместување во студентски домови - стои во соопштението на Министерството за образование. При електронското пријавување, студентите што претходно биле одбиени поради неидентични податоци во електронската пријава и во ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Студентски пленум“ им посака добредојде на бруцошите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: