Студентите `фискултурци` најуспешни на спортски натпревари на УКИМ

Студентите на Факултетот за физичко образование спорт и здравје, се најуспешни на годинашните спортски натпревари на УКИМ кои по речиси три месеци натпреварување вчера и официјално завршија. Тие освоија вкупно 9 медали од кои 8 златни и 1 сребрен. Годинава на игрите настапија речиси 1.000 студенти од 19 скопски факултети, во двете конкуренции (мажи и жени) во спортовите: мал-фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, стрелаштво, пинг-понг и шах. На завршницата што се одржа во спортската сала "Македонски Херои" при Факултетот за физичко образование спорт и здравје, пред свеченото доделување на медали се одиграа и финалните натпревари во машка конкуренција во три спорта. Факултетот за физичко образование, спорт и здравје го понесе признанието и за "Најуспешна факултетска екипа", додека екипата на Машински факултет во мал-фудбал ја доби наградата за "Фер-плеј". Ректорот на Универзитет "Св.Кирил и Методиј", Проф. д-р Никола Јанкуловски честитајќи им на победниците, но на сите учесници и во лигата истакна дека е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет при УКИМ бараат од ректорот Никола Јанкуловски да ја прифати кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за декан на Стоматолошкиот факултет. Во отвореното писмо, кое со потписи е поддржано од 220 студенти и специјализанти на Стоматолошкиот факултет, од ректорот Јанкуловски се бара да ја промени својата одлука и да ја почитува волјата на мнозинството професори, студенти и специјализанти од Факултетот. Во целост го објавуваме новното барање Б А Р А Њ Е Почитуван Ректоре, Со приложените потписи, ние, студентите и специјализантите при Стоматолошкиот факултет – Скопје при УКИМ бараме од Вас да ја промените својата одлука и да ја почитувате волјата на мнозинството професори, студенти и специјализанти од Факултетот. Да ја прифатите кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за Декан на Стоматолошкиот факултет. Одлуката со која назначивте в.д. декан ја донесовте без да истакнете конкретна, аргументирана причина, а со тоа го прекршивте член 54, став 1, алинеа 9 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Студенти и специјализанти на Стоматолошкиот факултет – Скопје при УКИМ со потписи бараат да се прифати кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за декан на факултетот. Отвореното писмо го поддржаа 220 студенти и специјализанти на овој факултет. Тие бараат Јанкуловски да ја промени својата одлука и да ја почитува волјата на мнозинството професори, студенти и специјализанти. „Одлуката со која назначивте в.д. декан ја донесовте без да истакнете конкретна, аргументирана причина, а со тоа го прекршивте член 54, став 1, алинеа 9 од Законот за високото образование. Целосно ја игнорирате одлуката на Наставно-научниот совет, а со тоа ја нарушувате автономијата на Стоматолошкиот факултет“, стои во писмото на студентите до ректорот. Според нив, Јанкуловски треба да постапи според Законот за високо образование и да ја прифати кандидатурата на Ивановски бидејќи ужива поддршка од мнозинството професори, студенти и специјализанти. „Силно веруваме и Ве охрабруваме да ја промените својата одлука и да постапите правилно. ...
| | веќе видена | слични

По нешто повеќе од три месеци натпреварување и официјално завршија Универзитетските спортски натпревари на студентите од факултетите при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. На самата завршница која се одржа во спортската сала „Македонски Херои“ при Факултетот за физичко образование спорт и здравје, пред свеченото доделување на медали се одиграа и финалните натпревари во машка конкуренција во три спорта. Годинава на игрита настапија речиси 1.000 студенти од 19 скопски факултети, во двете конкуренции (мажи и жени) во спортовите: мал-фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, стрелаштво, пилг-понг и шах. Очекувано на крајот најуспешни беа „дифовци„ односно студентите на Факултетот за физичко образование спорт и здравје, кои освоија фкупно 9 медали од кои 8 златни и 1 сребрен. Токму затоа Факултетот за физичко образование, спорт и здравје го понесе признанието и за „Најуспешна факултетска екипа“, додека екипата на Машински факултет во мал-фудбал ја доби наградата за „Фер-плеј“. Ректорот на Универзитет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 181 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде ...
сите 89 | | | веќе видена

Црноморската депресија или поле на низок воздушен притисок беше причината за нестабилното време ова лето во Македонија и пошироко, а истото ги потисна масите ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студентите `фискултурци` најуспешни на спортски натпревари на УКИМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: