Шведска дава стипендии за студенти од Балкан, но не и за студентите од Македонија

Шведска дава стипендии за студенти од Балкан, но не и за студентите од Македонија Шведскиот институт на студентите од балканските земји оваа година ќе им додели 10 до 15 стипендии што ги покриваат сите трошоци за живот, како и вкупната школарина на универзитетот на кој студентот ќе биде примен, и тоа за период од две години. Барања за стипендии во Шведска од земјите од регионот можат да поднесат студентите од Албанија, Босна и Херцеговина и Србија, а пријавувањата се од 3 до 11 февруари годинава. Школарината ќе ја плаќа директно Шведскиот институт на универзитетот каде студентот ќе биде запишан, додека стипендијата што ќе се исплаќа изнесува 9.000 шведски круни, односно 1.020 евра месечно. Освен тоа платени се и сите патни трошоци за студентите во висина од 5.000 шведски круни, или 570 евра. Инаку, откако во Шведска беше воведена школарина за странските студенти кои доаѓаат од земјите надвор од ЕУ, бројот на студенти од тие држави рапидно опадна. Стопанствениците и универзитетите во Шведска ...
| | веќе видена | слични

Студентите се` поретко повторуваат годинa - oва го покажа истражувањето за спроведувањето на Болоњскиот процес во Србија, како и споредба на тоа колку студентските одговори се разликуваат од оние во Хрватска. Иако студентите воглавно се задоволни со квалитетот на студиите и работата на професорите, реформите во високото образование не ги дадоа предвидуваните резултати, по кои Србија се разликува од Хрватска. Недостатокот на финансии и стипендии го кочат процесот, а пред се` мобилноста на студентите којашто и не постои. Во лоша состојба е и информирањето на студентите и нивната одлука за најважните прашања на факултетите - покажало истражувањето направено на крајот на минатата година во пет државни и еден приватен универзитет во Србија. „Основната причина за ова истражување беше тоа што во Србија не постојат емпириски податоци за спроведување на Болоњскиот систем. Нашата земја на последниот испит доби тројка, што е полош резултат од пред неколку години кога добивме четворка, на скалата од еден до пет. ...
| | веќе видена | слични

Последните неколку дена медиумите пишуваа за моменталниот проблем на Шведска. На земјата и' недостасуваат студенти од земјите кои не се членки на Европската Унија за да продолжи да биде конкурентен играч на глобалната економска сцена. За да го реши проблемот, државата доделува стипендии за земјите од Балканот кои сакаат да се образуваат на некои од шведските универзитети. Шведскиот институт секоја година доделува стипендии за студентите од земјите од западен Балкан кои сакаат да запишат последипломски студии во оваа скандинавска земја. Оваа година, бројот на стипендии за балканските земји е значително зголемен. Меѓутоа, за нив не можат да аплицираат Македонците. За стипендиите во Шведска може да се пријават студенти од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и Србија. Школарината се уплатува директно од Шведскиот институт на универзитетот каде е примен студентот. Секоја стипендија изнесува 1.020 евра месечно. Освен тоа, платени се и сите патни трошоци во висина до 570 евра. На Шведска и' се предложува да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шведска дава стипендии за студенти од Балкан, но не и за студентите од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: