Во една ноќ шест жртви во три сообраќајни несреќи во Кочани, Виница и Делчево

09.07.2017 Шест лица од Кочани, Виница и Делчево загинаа, а уште шестмина нивни сопатници се здобија со потешки и полесни телесни повреди во три различни сообраќајни несреќи што се случија изминатата ноќ. Два часа по полноќ на магистралниот пат Кочани-Штип, во близина на селото Чифлик, дошло до директен судир меѓу патничко возило сеат кордоба и автобус. Од силината на ударот на лице место загинале две од петмината момчиња на возраст од 23 до 28 години кои биле во автомобилот со кочански регистерски таблички. На пат кон штипската болница во возилото на итната помош починал уште еден сопатник, додека останатите две лица поради повредите се префрлени на лекување во болниците во Скопје и Кочани.
| | веќе видена | слични

Скоро секојдневно во полициските билтени може да се сретнат информации за случени сообраќајни несреќи. Брзото возење, непочитувањето на правилата за првенство на минување и управувањето под дејство на алкохол се најчестите причини поради кои се случуваат сообраќајните несреќи и кои неретко завршуваат со човечки жртви. Статистиката на СВР Струмица покажува дека на патиштата на југоистокот од државата во првата половина од оваа година бројот на сообраќајни несреќи бележи благо зголемување во однос на истиот период лани, но за разлика од тоа охрабрува трендот на помалиот број жртви. -На подрачјето на СВР Струмица во првите шест месеци од тековната 2017 година вкупно се регистрирани 265 сообраќајни незгоди од кои само две биле со смртни последици. Од друга страна во истиот период минатата година регистриран е помал број на сообраќајни незгоди 254, но дури седум од нив биле со смртни последици. Статистички иако за четири отсто е зголемен бројот на сообраќајки, спредбено со ланскиот шестмесечен период ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во првите шест месеци од годинава во источна Македонија загинаа вкупно шест лица, а во јули само во едно деноноќие во три сообраќајни несреќи животите ги загубија шест лица од Кочани, Виница и Делчево, информира портпаролката на СВР-Штип, Гордана Панајотова. - Најчести причини за сообраќајните незгоди се брзото возење, неправилното пристигнување, заморот, алкохолот, недржење на растојание, страна и правец на движење, не носењето на сигурносен појас и кацига, изјави Панајотова. Таа истакна дека причина број еден за сообраќајните несреќи со фатални последици е брозото возење и непрописното пристигнување. Панајотова апелира до возачите да бидат трпеливи и винамателни на патиштата, а во никој случај да не седнуваат зад воланот под дејство на алкохол или психотропни супстанци.
| | веќе видена | слични

- Најчести причини за сообраќајните незгоди се брзото возење, неправилното пристигнување, заморот, алкохолот, недржење на растојание, страна и правец на движење, не носењето на сигурносен појас и кацига, изјави Панајотова. Таа истакна дека причина број еден за сообраќајните несреќи со фатални последици е брозото возење и непрописното пристигнување. Панајотова апелира до возачите да бидат трпеливи и винамателни на патиштата, а во никој случај да не седнуваат зад воланот под дејство на алкохол или психотропни супстанци. 
| | веќе видена | слични

10.07.2017 Крвавиот и трагичен биланс на патиштата во Источниот регион нема тенденции на намалување. Напротив, со трите сообраќајни несреќи што се случија во иста ноќ изминатиот викенд само се потврдуваат негативните состојби што ги бележат надлежните полициски служби. Трагедијата во која во саботата по полноќ, при директен судир меѓу автомобил и автобус кај Чифлик, згаснаа три млади животи, а во истовреме и еден 20-годишен возач од Виница излета од патот на крстосницата кон својот роден град и почина на лице место, болно одекнаа во локалната, но и во пошироката јавност во државата.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 360 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во една ноќ шест жртви во три сообраќајни несреќи во Кочани, Виница и Делчево

Од:
До кого (е-маил):
Порака: