Карневалска треска среде Струмица

Во главната карневалска фешта вечерва, по улиците и во центарот на Струмица е најавено учеството на над две илјади групни и поединечни маски, меѓу кои една четвртина, односно околу 500 маскирани луѓе ќе бидат од странство. Маскирани луѓе, посетители од земјава и од странство, може да се видат низ улиците на Струмица, која деновиве живее со и за карневалот, голем настан кој кулминира вечерва од 18 часот со главното карневалско дефиле. Утре ќе се одржи традиционалниот тримерски ручек, а ќе бидат наградени најуспешните поединечни и групни маски. Вкупниот награден фонд изнесува околу 10.000 евра. Во главната карневалска фешта вечерва, по улиците и во центарот на Струмица е најавено учеството на над две илјади групни и поединечни маски, меѓу кои една четвртина, односно околу 500 маскирани луѓе ќе бидат од странство. Струмичкиот карневал почна во саботата со традиционалниот маскенбал во хотел „Сириус“ и изборот на принц и принцеза, завчера се одржа детскиот карневал, а вчера беше чист понеделник. ...
| | веќе видена | слични

Шаренило од маски, насмеани лица, разиграни момчиња и девојки и годинава ги преплавија улиците на Струмица за време на Струмичкиот карневал, кој секоја година се одржува по повод празникот Тримери Играта под маски и годинава беше заштитен знак на карневалот кој по традиција се одржува во чест на празникот Тримери во Струмица. Карневалските креации работени во текот на целата година, и покрај студеното време блеснаа низ улиците на градот под Царевите Кули. Хавајки, марсовци, модели на „Викторија сикрет“... беа дел од километарската колона маски кои нетрпеливо чекаа да дојдат нивните 5 минути за пред жири-комисијата и многуилјадната публика да ја претстават својата оригинална кореографија. Како симбол за древноста на овој маскенбал беа и маските што вклучуваа народни и пагански носии изработени од кожа и рогови од разни животни. Освен струмичани, своите маски ги претставија и гостите од Србија, Словенија, Црна Гора, Албанија, Турција, Романија и од Бугарија. Тие, одушевени од карневалот, велат дека вистинска ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 20.000 луѓе присуствуваа на едно од најмасовно посетените изданија на Струмичкиот карневал, кој заврши вчера со традиционалното доделување на наградите за маските. На главната карневалска фешта, која организаторите ја прогласија за една од најмасовните досега, продефилираа повеќе од 2.000 маскирани луѓе. Вечерта беше отворена со спектакуларен огномет, а публиката можеше да ги види маските кои преку четири часа дефилираа низ улиците на градот. За време на карневалското лудило, Струмица беше како светот во мало. Имаше разни маски, од баучи, Робин Худ, преку вонземјани, гејши, самураи, до Кинески ѕид и Европска унија. Публиката коментираше дека е задоволна и од маските и од организацијата. - Во Белгија секоја година се организира карневал, но тука е вистинско Рио де Жанеиро - рече посетител што работи во Белгија. Од улиците забавата потоа се префрли во рестораните и во кафулињата и траеше до раните утрински часови. Освен учесници и гости од Македонија, имаше и од Словенија, Бугарија, Србија, Романија, ...
| | веќе видена | слични

Разиграната и урнебесна поворка од над три илјади маскирани учесници, следена од звуците на ѕвонци, клопотарци, танцови, чичеци, но и од вонвременска музика, се забавуваше и играше низ центарот во градот, презентирајќи ги несекојдневните карневалски маски пред неколкуилјадната публика, која дојде да ја проследи манифестацијата Во Струмица на улица завчера се случи најмасовната, најурнебесната и најголемата традиционална меѓународна манифестација „Струмички карневал 2011“. Разиграната и урнебесна поворка од над три илјади маскирани учесници, следена од звуците на ѕвонци, клопотарци, танцови, чичеци, но и од вонвременска музика, се забавуваше и играше низ центарот во градот, презентирајќи ги несекојдневните карневалски маски пред неколкуилјадната публика, која дојде да ја проследи манифестацијата. „Струмичкиот карневал“ годинава бележи два значајни јубилеи - 20 години од организираното возобновување на ова традиционално случување и 15 години од влегувањето во Светската организација на карневали. - Нашето ...
| | веќе видена | слични

СТРУМИЦА - Карневалските празнувања што траеја пет дена беа причина зошто Струмица беше најпосетениот град во Македонија. Сместувачките капацитети во градот и околината беа преполни. Задоволни од традиционалната манифестација се и домаќините и гостите. Најмногу угостителскиот сектор што профитираше од карневалот и оствари промет од еден милион евра. Со атрактивни мажуретки и величествен огномет почна карневалската фешта во Струмица. Откако кралот во присуство на принцот и принцезата го прогласи карневалот за отворен стратуваше главното дефиле, во кое учествуваа околу три илјади маскирани луѓе од Македонија, но и од Србија, Романија, Бугарија, Црна Гора, Турција, Словенија и Албанија. Од реката маски низ улиците на Струмица како да дотече цел свет. Самураи и гејши, Робин Худ, Пат кон вселената, Бабарога, Штурци, Пчели, Европска унија... Преку маските се отсликуваше реалноста, но и се упатуваа пораки на одредени адреси. Сите заедно ја продолжија вековната карневалска традиција и ја збогатија во квалитет и ...
| | веќе видена | слични

Со препознатливата Струмичка химна и спектакуларен огномет синоќа започна дефилето на маски по струмичките улици. Вознземјани, гејши, пингвини.Во Струмица пристигна и Македонската фаланга. Војниците продефилираа по улиците.Следни беа зомбите. Имаше и ЕУ Баба Рога. Ова се само дел од маските кои продефилираа по улиците во градот под маски. Струмица годинава угости над 50.000 гости. Иако температурите беа под нулата, на никој не му пречеше да ужива во разновидноста на маските. Инвентивноста на креациите, оваа година беше на високо ниво. Над 2100 маскирани лица беа дел од Струмичкиот карневал. Струмичкиот Карневал со својот интернационален карактер и оваа година создаде поворката од маски од повеќе земји, Романија, Словенија, Црна Гора,Србија, Албанија, Турција и Бугарија. Според првичните математики, оваа година струмичкиот карневал на градот му донел околу еден милион евра промет. Петдневните карневалски празнувања завршуваат денеска, на празникот Тримери, кога се оди во домовите на армасаните, верените ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во Струмица синоќа се одржа главната карневалска фешта, една од најспектакуларните и најмасовните досега, која и покрај студеното време ја следеа над дваесет илјади граѓани, гости од Македонија и од странство, претставници на Светската асоцијација на карневалските градови (ФЕЕЦ) и на дипломатскиот кор во земја. Според Организациониот одбор, во карневалската поворка по улиците на Струмица и во центарот на градот продефилираа над две илјади маскирани лица од Македонија и од Словенија, Бугарија, Србија, Романија, Црна Гора, Турција и од Албанија. Наградите за најуспешни групни и поединечни маски во повеќе категории ќе бидат соопштени денеска напладне, а вкупниот награден фонд изнесува околу десет илјади евра. По карневалското дефиле, за сите учесници во маскенбалската поворка беше организирана заедничка парти-забава за прв пат во подземниот гаражен простор на новиот плоштад „Гоце Делчев“. Исто така за прв пат, годинава се одржа и концерт под маски на кој учествуваа ученици од музичкото училиште „Боро Џони“ од ...
| | веќе видена | слични

Со величествен огномет, почна синоќа најголемата забава под маски Во Струмица. И на температури под нулата, домаќините се прикажаа во вистинско светло, а гостите не се покајаа што дојдоа да бидат дел од карневалската фешта. Над четири часа течеше реката од маскирани луѓе по улиците на градот. Вонземјани, гејши и самураи, Робин Худ, детелини, Кинески ѕид, ЕУ, Баба рога, беа само дел од маските. Околу три илјади маскирани луѓе, учествуваа во главното карневалско дефиле, од Македонија и седум странски држави. „Струмичките Баба роги не исплашија сите“. „Многу добри маски има Струмичкиот карневал. Тој е познат, не само во Македонија, туку и подалеку на Балканот“. „Маската е одиме во вселената, за да ја претставиме групата Мулен Руж, бидејќи ги поминавме границите на оваа држава“. „Нашата маска е упорноста на јарецот“. „Чувството е многу убаво. Значи чест ни е што сме гости, иако е времето ладно, не не спречи да настапиме. Ние сме воодушевени и се надевам дека и догодина ќе учествуваме на овој карневал. Децата ...
| | веќе видена | слични

Маските и веселата музика на Струмичкиот карневал не носат само забава, туку и голема заработувачка за локалните кафеанџии и трговци. Петдневната забава под маски се очекува да им донесе на струмичани од седумстотини до еден милион евра приход, покажуваат пресметките на Општината. Хотелските капацитети се резервирани уште пред десетина дена, а слободно место нема ниту во рестораните. Од триесет до педесет илјади посетители од странство и од земјава ќе присуствуваат на настанот на кој по струмичките улици ќе продефилираат околу три илјади маскирани учесници. Општината Струмица нема директен ќар од организирањето на фестивалот, но локалната самоуправа добива промоција. Финансиски ефектот ќе го почувствуваат локалните бизнисмени, но и државата поради зголемениот приход од давачките. - Презадоволни сме од интересот на гостите за Струмичкиот карневал. Уште пред три недели се резервирани сите хотелски соби. Гости имаме од цела Европа, од Грција, Германија, Холандија и од Бугарија - вели Радмила Јанкова, вработена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Струмица – Вчера во Струмица се одржа главната вечер на Струмичкиот карневал, а присуствуваа повеќе од 15.000 гости од земјата и странство а присутни беа и претставници на Светската асоцијација на карневалските градови и на дипломатскиот кор во земјата. Струмичкиот карневал започна со карневалски огномет а по претставувањето на маските, учесниците се упатија на забава во подземниот гаражен простор на плоштадот Гоце Делчев. Струмичкиот карневал има долга традиција и е поврзан со верскиот празник Тримери и е еднинствена манифестација во Македонија која е посветена на верените девојки. Датумот кога се одржува карневалот се менува во зависност од Велигден, но секогаш е во вторник. Во текот на одржувањето на карневалската поворка, маскираните одат во куќите на армасаните (верени) девојки, а тие треба да го препознаат својот вереник.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 523 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 183 | | | веќе видена

Резултатите од испитувањето на јавното мислење за првиот круг од претседателските избори на агенцијата „Маркет вижн" беа најблиску до она што е објавено како ...
сите 30 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 159 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карневалска треска среде Струмица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: