Стоп за азилантите криминалци

Еден град во Австрија одби да прифаќа „бегалци“ откако три мигранти групно силувале на 15-годишно девојче. Девојчето било на пат кон дома, вечерта на 25 април, кога била грабната и „брутално силувана“, се вели во официјалните извештаи. Осомничените се две лица од Сомалија и еден Авганистанец. Градоначалникот на инцидентот одговори со допис со кој се информира австриската влада дека Тулн нема да прифаќа бегалци. - За мене, постои нулта толеранција против барателите на азил кои ги злоупотребуваат и кршат законите на земјите што ги прифатиле. Со оглед на тоа што овие криминалци му направија на девојчето, ќе се инсистира на целосна и сериозна примена на законот - изјави Петер Еисенхенк. Kристијан Хафенекер, советник од Партијата на слободата, прашува зошто властите не ја информираат јавноста за инцидентот и по речиси еден месец, изложувајќи ги граѓаните на ризик. Според него, безброј случаи веќе покажуваат дека мигрантите и претежно мажи муслимани, под превезот на азил претставуваат неконтролирана опасност. ...
| | веќе видена | слични

Двајца струмичани пренесувале „азиланти“ од Македонија во Германија, па заработиле кривични пријави, информира МВР. Станува збор за Т.С. (40) од Струмица, кој успеал да пренесе македонски граѓани во ЕУ за да побараат азил, како и за K.С. (32) од струмичко Добрејци, кој не успеал во намерата. Двајцата се товарат за кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на шенгенскиот договор. Според полицијата, струмичанецот во 2015 година го наговарал сограѓанинот С.И. заедно со неговата сопруга и нивните малолетни деца да заминат во Германија и да побараат азил. Тој им ветувал дека ќе им организира непречен премин на државната граница, како и транспорт до Германија. Тие прифатиле, па Т.С. им побарал паричен надомест од 1.000 евра за да им ја заврши работата. Така било, па струмичанецот со семејството со помош на шверцерот стигнале до Хановер. Таму се пријавиле како баратели на азил за да се стекнат со економски и социјални права, што е спротивно на правото на Европската ...
| | веќе видена | слични

СВР Струмица поднесе кривични пријави против две лица, 40-годишниот Т.С. од Струмица и 32-годишниот К.С. од с. Добрејци, Струмичко, поради основано сомнение за кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите-членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор.Во 2015 година Т.С. го наговарал С.И. заедно со неговата сопруга и нивните малолетни деца да заминат во Сојузна Република Германија и да побараат азил. Им ветувал дека ќе им организира непречен премин на државната граница и транспорт до Германија, а за тоа им зел 1.000 евра. Тој им овозможил транспорт до градот Хановер, каде што тие се пријавиле како баратели на азил со цел да стекнат економски и социјални права, што е спротивно на правото на Европската Унија, на прописите на Европската унија, на Шенгенскиот договор и на меѓународното право.К.С., пак, во март 2017 година го наговорил И.П. дека за 700 евра ќе овозможи целото негово семејство непречено да ја преминe државната граница и ќе организира транспорт до Германија со цел да се пријават ...
| | веќе видена | слични

Дел од германските невладини организации остро го критикуваа новиот закон за азил, што беше усвоен синоќа во Бундестагот, јави дописникот на МИА од Берлин.Според нив, се работи за контроверзен закон кој се коси со основните човекови права на барателите на азил.За неваладиниот сектор, законскиот пристап до личните податоци на барателите на азил и до информациите содржани во приватните телефони се косат со начелата врз основа на кои функционира демократијата.Според организацијата Каритас, која е основана од Католичката црква, промените во законот се претерани и еднострани. Претседателот на Каритас, Петер Нехер смета дека со промените на законот, бегалците се ставаат под генерален сомнеж, а граѓаните пред дилема дали се тие измамници.За организацијата Про-Азил, законот ја трансформира Германија во земја која депортира, а не што прима бегалци. Според нивните цинични критики, Германија сака „со масовно читање на телефонските податоци да создаде транспарентни бегалци“.Глобалната организација „Амнести интернешенел“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоп за азилантите криминалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: